
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/2182/18Харківський апеляційний адміністративний суд
колегія суддів у складі:
головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Калиновського В.А. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Білюк Д.О.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 (суддя Є.Б. Супрун, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 27.07.18) по справі № 816/2182/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
27.07.2018 року рішенням Полтавського окружного адміністративного суду залишено без задоволення позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач, не погодившись з даним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вказує, що відповідно до довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Полтавській області №4/661 від 29.05.2018 року, виданої на ім'я ОСОБА_1, останньому враховано розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру. Вважає, що неврахування судом першої інстанції надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії у розмірі 64% є протиправним.
У відзиві на апеляційну скаргу, відповідач просить суд апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Крім того, вказує, що премія у розмірі 64% та надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% не можуть бути враховані при перерахунку пенсії позивачу.
У відповіді на відзив до апеляційної скарги позивач вказує, що дані виплати врегульовані Постановою №1294, тому виплата їх повинна бути врахована при перерахунку йому пенсії.
Позивач в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, посилаючись на мотиви та доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином
Згідно з частиною 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 57). На момент звільнення зі служби обіймав посаду міліціонер спеціальної роти судової міліції "Грифон", підпорядкованої УМВС України в Полтавській області, мав спеціальне звання прапорщик міліції.
19.02.2018 року рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 06.04.2018 позовні вимоги ОСОБА_1 у справі №554/9715/17 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області щодо не виготовлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2470 грн., підвищення посадового окладу - 370,50 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик міліції - 1000 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 1388 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 2114,50 грн., премія (64%) - 4059,36 грн., всього - 11402,36 грн з дати виникнення права на перерахунок. В іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с. 19-25). Дане судове рішення набрало законної сили 26.03.2018.
29.05.2018 року на виконання вказаного судового рішення на ім'я ОСОБА_1 була видана нова довідка №4/661 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, де зазначено, що відповідно до рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 19.02.2018 по справі №554/9715/17, ухвали Октябрського районного суду від 06.04.2018 розмір грошового забезпечення з дати виникнення права на перерахунок (день з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою міліціонер спеціальної роти судової міліції "Грифон", підпорядкованої УМВС України в Полтавській області становить: посадовий оклад - 2470,00 грн, підвищення посадового окладу 370,50 грн, оклад за військовим (спеціальним званням) - 1000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 1388,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 2114,50 грн, премія (64%) - 4059,36 грн, усього - 11402,36 грн (а.с. 63).
11.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 29.05.2018 №4/661 у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення поліцейським (а.с. 58).
14.06.2018 року листом ГУ ПФУ в Полтавській області №1059/Т-03 повідомлено позивача, що довідка від 29.05.2018 №4/661 про грошове забезпечення гр. ОСОБА_1 не є підставою для розрахунку пенсії в силу вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (а.с. 59).
Не погодившись з відмовою у перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача, оформлена листом №1059/Т-03 від 14.06.20148 року є правомірною, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01.01.2016 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премія в розмірі 64% не виплачувались, законодавчі підстави для включення цих доплат до розрахунку грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Приписами частин 3, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Отже, всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п. 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Приписами аб. 7 п. 5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином зазначеними вище нормами визначено, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Поряд з тим, 02.12.2015 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою встановлено види та розміри грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) для поліцейських.
Як вбачається з довідки № 4/1642 УМВС України в Полтавській області середній розмір премії за відповідною посадою поліцейського до посади на день звільнення зі служби міліціонер спеціальної роти судової міліції "Грифон", підпорядкованої УМВС України в Полтавській області становить 15,05 % та є середнім розміром, що фактично виплачувався за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстави для врахування премії у розмірі 64 % відсутні.
Отже, колегія суддів погоджується з виковками суду першої інстанції, що надбавка за виконання особливо важливих завдань та розмір премії в даному випадку, не відповідають вимогам чинного законодавства, тому відповідач позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії на її підставі, оскільки з її змісту неможливо встановити конкретні дійсні види та розміри грошового забезпечення та премії, які враховуються при перерахунку пенсії.
Таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія у розмірі 64%, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, для поліцейських не передбачені та не виплачувались, позивач не має права на перерахунок пенсії з її урахуванням.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеної у рішенні від 12.03.2018 у справі 802/2196/17-а за результатами розгляду справи як зразкової.
Більше того, посилання апелянта на Постанову КМУ №1294 є безпідставними, оскільки на час звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, вказана Постанова вже втратила чинність.
Перерахунок пенсії особам Органами Пенсійного фонду, на час звернення позивача з відповідною заявою здійснюється на підставі іншого законодавства: Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. №268".
Таким чином, враховуючи, що в довідці УМВС України в Полтавській області зазначено складові, які не відповідають чинному законодавству (надбавка за виконання особливо важливих завдань та розмір премії), а також відсутність у органу пенсійного фонду повноважень щодо самостійного визначення розміру грошового забезпечення та премії, колегія суддів вважає безпідставними доводи щодо його протиправної бездіяльності
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 по справі № 816/2182/18 залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 по справі № 816/2182/18 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)О.А. СпаскінСудді(підпис) (підпис) В.А. Калиновський О.М. Калитка Повний текст постанови складений та підписаний: 12.10.2018.