Рішення № 77082186, 25.09.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
820/4805/18
Номер документу
77082186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

25 вересня 2018 р. № 820/4805/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Рубан. В.В.,

за участі

секретаря судового засідання - Абояна І.І.,

представника позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247819, 61022, м. Харків, майдан ОСОБА_2, 5, Держпром, 2-й під'їзд, 3-й поверх, кім. 28) про визнання дій неправомірними,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_3, звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, у якому просить суд:

- визнати дії відповідача щодо відмови у переводі позивача з пенсії за віком на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» та перерахунку пенсії, що оформлено протоколом № 6 від 07.02.2018 р. неправомірними;

- зобов’язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Харкові здійснити перевод пенсії позивача на пенсію за Законом України «Про державну службу» та її перерахунок з 31.01.2018 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем прийнято рішення , що оформлене протоколом № 6 від 07.02.2018 року, яким відмовлено у перерахунку пенсії згідно з Законом України "Про державну службу", оскільки у позивача відсутній необхідний стаж державної служби. Позивач не погоджується з рішенням відповідача оскільки вважає, що її стаж державного службовця відраховується з моменту прийняття на посаду державного службовця, а тому наявний стаж державної служби більше 20 років.

Представником відповідіча через канцелярію суду надано відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж на посаді державного службовця для переводу на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

ОСОБА_3 перебуває на обліку в Київському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнобов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно даних Трудової книжки позивач з 01.09.1976 р. в Харківському політехнічному інституті.

З 27.03.1983 р. позивач працювала на різних посадах у ВАТ «Харківхолодмаш».

24.11.1994 р. була прийнята на посаду спеціаліста по призначенню пенсій в Ленінський відділ соціального захисту населення м. Харкова по переведенню з ВАТ «Харківхолодмаш» та 01.12.1994 р. прийняла присягу державного службовця, позивачу присвоєно 15-й ранг державного службовця.

01.06.1997 р. позивачу присвоєно 14-й ранг державного службовця, 01.12.2000 р. -присвоєно 13-й ранг.

З 01.06.2001 р. у зв'язку з реорганізацією ОСОБА_3 працювала в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної ради м. Харкова на посаді спеціаліста по обслуговуванню інвалідів, ветеранів війни і праці 1 -ї категорії.

З 22.09.2003 р. працювала на посаді провідного спеціаліста відділу пенсійного забезпечення за переведенням в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова.

08.06.2004 р. позивача призначено на посаду головного спеціаліста того ж відділу.

21.09.2005 р. була переведена на посаду головного спеціаліста відділу з призначення пенсій у зв'язку зі змінами у штатному розписі, 15.07.2015 р. переведена на посаду головного спеціаліста відділу обслуговування громадян.

04.05.2016 р. присвоєно 9-й ранг державного службовця. 15.03.2017 р. була звільнена з займаної посади у зв'язку зі скороченням штату за п. 1 ст. 40 КЗпП, п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу».

14.11.2016 р. назву управління змінено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 454 від 22.07.2016 р. на управління Пенсійного фонду України у Холодногірському районі м. Харкова.

10.05.2016 р. призначено на посаду начальника відділу державних соціальних інспекторів - головного державного соціального інспектора на період відпустки ОСОБА_4 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до дня фактичного виходу її з відпустки як переможця конкурсу, присвоєно 11 -й ранг посадової особи місцевого самоврядування.

31.01.2018 року позивач звернулась до управління із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відповідачем прийнято рішення , оформлене Протоколом № 6 від 07.02.2018 року "Про відмову у перерахунку пенсії згідно з Законом України" Про державну службу" з тих підстав, що у позивача недостатньо стажу на посаді державного службовця для переходу на даний вид пенсії.

В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що відмовляючи позивачці в перерахунку пенсії не зараховано стаж, за період з 01.03.2001р. по 05.09.2003р., оскільки згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_3 у зазначений період вона працювала спеціалістом Відділу соціального захисту населення Ленінської районної ради м. Харкова, то б то займала посади в органах місцевого самоврядування.

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. 01 травня 2016р. набрав чинність Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015р. №889-VII.

Згідно п. 10-12 Прикінцевих положень Закону № 889-VII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.1993 року № 3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону України «Про державну службу», час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» входить до стажу державної служби.

Згідно п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу».

у відповідності з пунктом 8 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відтак, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03.05.1994 № 283.

Згідно п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», та на посадах міських голів, селищних і сільських голів, а також на інших посадах не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну службу», основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" ( 2493-14 ) до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється чинність цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби. Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, визначено Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. N 22, та додатком до нього (далі - Порядок).

Обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Згідно з пунктом 3 Порядку документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, тощо)

Враховуючи викладене, період роботи з 01.03.2001 р. по 05.09.2003 р. зараховується до стажу державної служби позивачки(служби в органах місцевого самоврядування).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37і Закону № 3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу. Перерахунок призначеної пенсії у разі переходу з одного виду на інший, провадиться з дня подання заяви про це.

Таким чином, враховуючи дату звернення позивача до пенсійного органу з заявою про перерахунок дата, з якої має бути здійснений перерахунок пенсії позивача є 31.01.2018 року.

Зазначені обставини дають суду підстави вважати, що дії відповідача щодо невизнання та неврахування позивачу у стаж державної служби для нарахування пенсії вказаного періоду роботи, з урахуванням наявності у позивача відповідних довідок і трудової книжки та відмова у переведенні пенсії ОСОБА_3 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" є неправомірними, а тому позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247819, 61022, м. Харків, майдан ОСОБА_2, 5, Держпром, 2-й під'їзд, 3-й поверх, кім. 28) про визнання дій неправомірними - задовольнити.

Визнати дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови у переводі позивача з пенсії за віком на пенсію згідно з Законом України “Про державну службу” та перерахунку пенсії, що оформлено протоколом № 6 від 07.02.2018 р. неправомірними.

Зобов’язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Харкові здійснити перевод пенсії позивача на пенсію за Законом України “Про державну службу” та її перерахунок з 31.01.2018 р.

Стягнути з Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247819, 61022, м. Харків, майдан ОСОБА_2, 5, Держпром, 2-й під'їзд, 3-й поверх, кім. 28) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 08.10.2018 року.

Суддя Рубан В.В.