Рішення № 77082142, 11.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2018
Номер справи
2040/5414/18
Номер документу
77082142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2018 р. № 2040/5414/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул. Родинна, б. 80-А, м. Балаклія Харківська область, 64200) до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, 15, м. Зміїв, Харківська область, 63404) про визнання протиправною відмову, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як державному службовцю відповідно до вимог пунктів 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року № 889-VIII;

- скасувати рішення Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №776 від 14.05.2018 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком як державному службовцю згідно заяви від 07.05.2018 року та наданих довідок від 05.05.2018 року № 01-48/1540, № 01-48/1538, № 01-48/1539;

- зобов'язати Зміївське об’єднане управління Пенсійного фонду - України Харківської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як державному службовцю з 07.05.2018 року відповідно до вимог пунктів 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення ” Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року № 889- VIII на підставі довідок, виданих Балаклійською районною державною адміністрацією Харківської області. № 01-48/1540 від 05.05.2018 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад . надбавка за ранг, надбавка за вислугу років). № 01-48/1538 від 05.05.2018 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); № 01-48/1539 від 05.05.2018 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, в розмірах визначених законодавством за відповідною посадою за останнім місцем роботи на державній службі - заступника голови Балаклійської районної державної адміністрації за період з 01.05.2016 року по 30.10.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 07.05.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про призначення пенсії державного службовця. Рішенням управління № 776 від 14.05.2018 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за віком як державному службовцю згідно заяви від 07.05.2018 року та наданих довідок від 05.05.2018 року № 01-48/1540, № 01-48/1538, № 01-48/1539, у зв`язку з тим, що надані довідки не відповідають вимогам прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу » № 889-VIII від 10.12 2015 року та вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 від 22.11.2005. Вважаючи дії відповідача неправомірними, з огляду на те, що позивачем у заяві порушувалося питання про призначення пенсії, а не її перерахунок, як зазначено у рішенні відповідача, ОСОБА_1 була вимушена звернутися до суду з даним позовом.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що Зміївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області діяло в межах покладених повноважень та у спосіб, що передбачені пунктом 12 розділу XI "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р., № 889-VIII , пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", пунктом 3, пп.1 п.4 Наказу № 750 від 10.05.2017 р.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 07.05.2018 року звернулась до Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення пенсії державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ.

До заяви були надані довідки про заробітну плату для призначення пенсії згідно пунктів 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 року № 180/30048.

Рішенням Зміївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 776 від 14.05.2018 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії за віком як державному службовцю згідно заяви від 07.05.2018 року та наданих довідок від 05.05.2018 року № 01-48/1540, № 01-48/1538, № 01-48/1539, у зв`язку з тим, що надані довідки не відповідають вимогам "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ та вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 22.11.2005 року.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Згідно ст.44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Крім того, відповідно до положень ст.ст. 80,81,82 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII встановлено, що заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника. (ст. 80). Документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення. (ст. 82)

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

З аналізу вищевказаних правових норм слідує, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами в порядку передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку №22-1 та прийняти відповідне рішення щодо призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії в якій вона просила призначити пенсію як державному службовцю, в порушення вимог ст.45 Закону №1058-IV, ст.82 Закону №1788-XII та п.4.3 Порядку №22-1, прийнято Рішення про відмову у перерахунку пенсії за віком як державному службовцю.

Разом з тим, предметом спору у даній справі є наявність у позивача права на призначення пенсії, що відноситься до виключної компетенції органу Пенсійного фонду України.

З урахуванням відсутності відповідного рішення стосовно саме призначення пенсії ОСОБА_1, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання управління призначити позивачу пенсію є передчасними, оскільки прийняття такого рішення відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

З урахуванням встановленого судом порушення відповідачем вимог чинного законодавства в частині прийняття рішення, що не відповідає вимогам заяви про призначення пенсії суд, з метою ефективного захисту прав позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та, у відповідності до ч.2 ст.9 КАС України, зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.05.2018 року про призначення пенсії в якій вона просить призначити виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» із прийняттям відповідного рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправною відмову, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №776 від 14.05.2018 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком як державному службовцю згідно заяви від 07.05.2018 року та наданих довідок від 05.05.2018 року № 01-48/1540, № 01-48/1538, № 01-48/1539

Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.05.2018 про призначення пенсії в якій вона просить призначити пенсію як державному службовцю та прийняти за результатами її розгляду відповідне рішення.

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.