Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2018 р. № 820/4732/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 820/4732/18 за позовом приватного акціонерного товариства "Куп'янський машинобудівний завод" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Приватне акціонерне товариство "Куп'янський машинобудівний завод" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 14.05.2018 № ЕВ-000150-13-05-01 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскільки податковий орган проводив перевірку підприємства за період з 01.10.2014 по 30.09.2017, що в свою чергу, перевищує 1095 днів, платник податків вважає, що Головним управлінням ДФС у Харківській області порушено вимоги п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України та протиправно винесено рішення від 14.05.2018 № ЕВ-000150-13-05-01 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, 08.10.2018 від директора ПАТ"Куп'янський машинобудівний завод" надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника підприємства.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, у відзиві на позовну заяву зазначив, що строки, передбачені п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України на спірні правовідносини не застосовуються, а тому, податковий орган при винесенні оскаржуваного рішення діяв у межах та у спосіб, встановлені чинним законодавством України, просив у позові відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Фахівцями Головного управління ДФС у Харківській області проведена документальна планова виїзна перевірка ПАТ "Куп'янський машинобудівний завод" щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.10.2014 по 30.09.2017, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2014 по 30.09.2017, виконання вимог валютного та іншого законодавства про працю за період з 01.10.2014 по 30.09.2017.
Результати перевірки оформлені актом № 626/20-40-13-05-09/00372307 від 20.02.2018, яким зафіксовані порушення позивачем вимог діючого законодавства України, а саме:
- п,п. 168.1,2, п.п,168.1.5, ті. 168.1 ст, 168, п.п. "а" п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12,2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями, а саме податок на доходи фізичних осіб з заробітної плати за жовтень 2014 р. за листопад 2014, за грудень 2014 р., за січень 2015 р., за лютий 2015 р., за березень 2015 р., за квітень 2015 р., за травень 2015 р., за червень 2015 р., за липень 2015 р., за серпень 2015 р., за вересень 2015 р., за жовтень 2015 р., за листопад 2015 р., за грудень 20.15 р, за січень 2016 р., за лютий 2016 р., за березень 2016 р., за квітень 2016 р., за травень 2016 р., за червень 2016 р., за липень 2016 р., за серпень 2016 р., за вересень 2016 р., за жовтень 2016 р., за листопад 2016 р., за грудень 2016 р., за січень 2017 р., за лютий 2017 р., за березень 2017 р., за квітень 2017 р., за травень 2017 р., за червень 2017 р., за липень 2017 р., за серпень 2017 р. перераховувався (сплачувався) до бюджету несвоєчасно (до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків податок не перераховано) та не в повному обсязі; заборгованість по податку з доходів фізичних осіб станом на 30.09.2017 р. складає 245211.13 грн;
- п.п. 168.1.2, п.п.168,1.5, п.168.1 ст.168, д.п, "г" п. 176.2 ст.176, п. 16 1 підрозділ 10 розділ XX Податкового кодексу України від 02,12.2010 р. № 2755-VІ із змінами та доповненнями, а саме військовий збір за жовтень 2014 р., за листопад 2014 р., за грудень 2014 р., за січень 2015 р., за лютий 2015 р., за березень 2015 р., за квітень 2015 р., за травень 2015 р., за червень 2015 р., за липень 2015 р., за серпень 2015 р., за вересень 2015 р., за жовтень 2015 р., за листопад 2015 р., за грудень 2015 р., за січень 2016 р., за лютий 2016 р., за березень 2016 р., за квітень 2016 р., за травень 2016 р., за червень 2016 р.. за липень 2016 р., за серпень 2016 р., за вересень 2016 р., за жовтень 2016 р., за листопад 2016 р., за грудень 2016 р., за січень 2017 р., за лютий 2017 р., за березень 2017 р., за квітень 2017 р., за травень 2017 р., за червень 2017 р., за липень 2017 р., за серпень 2017 р. перераховувався (сплачувався) до бюджету несвоєчасно; заборгованість по військовому збору станом на 30.09.2017 р. складає 1621,87 грн;
- ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464- VI із змінами та доповненнями, а саме, за несвоєчасно сплачено нараховані платником самостійно суми єдиного внеску за жовтень 2014 р., за листопад 2014 р., за грудень 2014 р., за січень 2015 р., за лютий 2015 р., за березень 2015 р., за квітень 2015 р., за травень 2015 р., за червень 2015 р., за липень 2015 р., за серпень 2015 р., за вересень 2015 р., за жовтень 2015 р., за листопад 2015 р., за грудень 2015 р., за січень 2016 р., за лютий 2016 р., за березень 2016 р., за квітень 2016 р., за травень 2016 р., за червень 2016 р., за липень 2016 р., за серпень 2016 р., за вересень 2016 р., за жовтень 2016 р., за листопад 2016 р., за грудень 2016 р., за січень 2017 р., за лютий 2017 р., за березень 2017 р., за квітень 2017 р., за травень 2017 р., за червень 2017 р., за липень 2017 р., за серпень 2017 р.
Не погоджуючись із висновками вказаного акту, позивач звернувся до Головного управління ДФС у Харківській області із запереченнями на даний акт.
Проте, листом № 9851/10/20-40-13-05-09 від 15.03.2018 відповідачем повідомлено, що заперечення позивача не спростовують суті порушення по акту перевірки № 626/20-40-13-05-09/00372307 від 20.02.2018.
На підставі висновків акту перевірки № 626/20-40-13-05-09/00372307 від 20.02.2018, 30.03.2018 контролюючим органом прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, №ЕВ-00060-13-05-01, яким нараховано підприємству суму штрафу в загальному розмірі 168082,43 грн та визначено пеню в розмірі 260996,86 грн.
Через незгоду із зазначеним рішенням, платник податків оскаржив його до Державної фіскальної служби України.
Рішенням про результати розгляду скарги № 15244/6/99-99-11-02-02-25 від 03.05.2018 Державна фіскальна служба України скаргу ПАТ "Куп'янський машинобудівний завод" від 06.04.2018 задовольнила частково, зобов'язала ГУ ДФС у Харківській області винести та направити нове рішення.
Враховуючи викладені обставини, податковим органом 14.05.2018 винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № ЕВ-000150-13-05-01 від 14.05.2018, яким застосовано штраф в розмірі 15005,75 грн за період з 23.04.2014 по 31.12.2014 та в розмірі 153076,68 грн за період з 01.01.2015 до 14.09.2017, нараховано пеню в розмірі 255934,07 грн.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінюючи обґрунтованість прийнятого відповідачем рішення, суд зазначає наступне.
Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464- VI визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є: роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний: 1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; 2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; 3) допускати посадових осіб органу доходів і зборів до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а до проведення перевірки щодо достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, та для призначення пенсій - посадових осіб органів Пенсійного фонду за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки; 4) подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю; 5) надавати безоплатно застрахованій особі та на вимогу членів сім'ї померлої застрахованої особи відомості про заробітну плату (дохід), суму сплаченого єдиного внеску та інші відомості про застраховану особу, що подаються до органу доходів і зборів; 6) пред'являти на вимогу застрахованої особи, на користь якої він сплачує єдиний внесок, повідомлення про взяття на облік як платника єдиного внеску та надавати інформацію про сплату єдиного внеску, в тому числі у письмовій формі; 7) перевіряти під час прийняття на роботу наявність у фізичної особи посвідчення застрахованої особи.
Згідно з ч.8 ст. 9 Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Частиною 10 статті 9 Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частиною 10 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Щодо тверджень позивача про те, що податковим органом порушено строк 1095 днів для проведення перевірки, передбаченого ст. 102 Податкового кодексу України, та як наслідок неправомірно винесено оскаржуване рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України 102.1. контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що згідно з ч. 16 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Аналіз вказаних норм дає підстави стверджувати, що на застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску 1095- денний строк не застосовується.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при проведенні перевірки податковий орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому, підстави для скасування рішення Головного управління ДФС у Харківській області від 14.05.2018 № ЕВ-000150-13-05-01 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відсутні.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, позовні приватного акціонерного товариства "Куп'янський машинобудівний завод" є необґрунтованими та є такими, що не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову приватного акціонерного товариства "Куп'янський машинобудівний завод" (місцезнаходження - вул. Студентська, буд. 38, Куп'янськ, Харківська область, 6370, ідентифікаційний код - 00372307) до Головного управління ДФС у Харківській області (місцезнаходження - вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ідентифікаційний код - 39599198) про скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 11 жовтня 2018 року.
Суддя А.С. Мороко