Рішення № 77080190, 01.10.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2018
Номер справи
812/1062/18
Номер документу
77080190
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

12.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

01 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1062/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Ірметової О.В.

за участю

секретаря судового засіданні: ОСОБА_1

позивача: ОСОБА_2

представника відповідачів: ОСОБА_3

розглянувши в відкритому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області, ОСОБА_4 поліції України про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

12 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 16 квітня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 - залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків протягом 7 (семи) днів з дня отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду: позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, зазначивши повні позивача, а саме: реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб громадян України та власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; належним чином оформлену заяву про поновлення строку звернення до суду з викладенням поважності причин пропуску строку та докази поважності причин його пропуску.

24 квітня 2018 року від позивача через канцелярію суду на виконання вимог ухвали суду від 16 квітня 2018 року надійшла уточнена позовна заява оформлена з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України та заява про поновлення строку для звернення до суду.

Протягом підготовчого засідання позивач уточнив позовні вимоги (а.с.63-64).

Уточнену позовну заяву обґрунтовано тим, що 15.09.2017 року наказом № 646 о/с позивача, підполковника поліції, старшого слідчого в особливо важливих справах організаційно-методичного відділу управління ОСОБА_4 поліції Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області за ст.77 ч.1 п.2 (через хворобу) було звільнено зі служби в поліції. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 23 роки 00 місяців 27 днів, в пільговому обчисленні 29 років 01 місяць 14 днів. Згідно висновку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності, позивачу з 17.11.2017 встановлено втрату працездатності яка відноситься до 3 групи інвалідності, яка пов'язана з проходженням служби в поліції. Згідно довідки Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області від 05.01.2018 № 64/111/22/05-2018, було складено висновок про призначення позивачу грошової допомоги, однак у встановлений 2-х місячний строк її не було виплачено. Рішення про виплату було прийнято згідно листа ГУНП в Луганській області від 05.01.2018 № 64/111/22/05-2018, тобто (у січні 2018).

В зв'язку з тум, що позивачу у встановлений законом строк не було здійснено відповідну виплату, ним з метою досудового врегулювання виникненого спору 07.03.2018, 12.03.2018, та 21.03.2018 надсилалися звернення до ОСОБА_4 поліції України щодо невиплати відповідної грошової допомоги. За результатами розгляду таких звернень позивач отримав відповіді як від керівництва ОСОБА_4 поліції так від керівництва ГУНП в Луганській області за №№ ( від 20.03.2018 К-200/29/2/02-2018, від 23.03.2018 149/111/22- 2018, від 26.03.2018 1526/111/22/05-2018, від 05.04.2018 К-230/29/2/01-2018, від 09.04.2018 2011/ 111/22/05-2018, від 26.03.2018 1527/111/22/05-2018,), у яких фактично визнано, що йому повинно бути виплачена, однак у зв'язку з відсутності коштів не можливо зробити виплату.

З 01.01.2018 прожитковий мінімум для працездатних осіб склав 1762 гривні х 70 (розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб), що складає суму у розмірі 123 тисячі 340 грн.

Отже, на думку позивача відповідачами неправомірно не нарахована та дотепер не виплачена грошова допомога у розмірі 123 тисячі 340 гривень. У зв'язку з викладеним, Позивач просить суд:

- визнати неправомірними та противоправними дії (бездіяльність) ОСОБА_4 поліції України щодо не нарахування виплати позивачу у встановлений законом строк одноразової грошової допомоги у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції;

- визнати дії посадових осіб ОСОБА_4 поліції України такими, що порушують вимоги ст.43 Конституції України та конституційних прав на своєчасне одержання винагороди за працю;

- зобов’язати ОСОБА_4 поліцію України виділити кошти для виплати одноразової грошової допомоги позивачу;

- зобов'язати Головне управління ОСОБА_4 поліції в Луганській виплатити на користь позивача одноразову грошову допомогу передбачену Законом України “Про ОСОБА_4 поліцію” в сумі 123 тисячі 340 гривень, які перерахувати на його картковий рахунок МФО 304665, КОД ЄДРПОУ № 09304612, № карткового рахунку 26259501235306, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

17 травня 2018 року від Головного управління ОСОБА_4 поліції України в Луганській області надано відзив на позовну заяву (а.с.35), в якому відповідач зазначив, що спірні правовідношення врегульовані наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року, яким затверджений «Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» (надалі-Порядок). Порядком чітко встановлений алгоритм отримання коштів на сплату ОГД та черговість виплати вказаної допомоги поліцейським.

В свою чергу позивачем до позову у якості доказів надані листи ГУНП в Луганській області та листи ДФЗБО НП України. Так на звернення позивача, відповідачем було надано листа від 26.03.2018 № 1527/111/22/05-2018 у якому зазначено, що ГУНП в Луганській області до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ОСОБА_4 поліції України листом від 16.01.2018 року № 272/111/22/05-2018 року надіслано розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських ГУНП в Луганській області. Також вказаним листом позивач був повідомлений, що станом на 01.03.2018 року ОГД не виплачена 15 поліцейським, на загальну суму 7,18 млн. грн., а також у листі зазначено, що ОСОБА_4 поліцією для виплати ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських заплановані випадки на 2018 рік з урахуванням допомоги непрофінансованої у 2017 році.

Позивачем також до позову долучений лист Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ОСОБА_4 поліції України від 20.03.2018 № К 200/29/2/02-2018 зі змісту якого вибачається, що ДФЗБО НП України отримано лист ГУНП в Луганській області від 16.01.2018 року № 272/111/22/05-2018 року про розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських ГУНП в Луганській області Вказаним листом позивач був повідомлений про те, що виділення коштів для виплати ОГД здійснюється ДФЗБО НП України шляхом розподілу асигнувань на зазначені цілі в межах коштів, передбачених бюджетом для ОСОБА_4 поліції України, а також і про те, що йому буде виплачена ОГД за останнім місцем проходження служби, в порядку черговості в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції ( пункти 6 та 7 розділу IV порядку).

Також відповідач зазначив, що до теперішнього часу кошти для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) до ГУНП в Луганській області не надходили в свою чергу враховуючи вимоги п. 7 розділу IV Порядку вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача виплати ОГД у сумі 123 тис. 340 грн передчасні. Відповідач має можливість виплатити ОГД лише після надходження відповідного фінансування.

З урахуванням зазначеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

12 липня 2018 року від відповідача ОСОБА_4 поліції України надійшов відзив на адміністративний позов (а.с.76-80), в якому відповідач зазначив, що відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 09.01.2018 року № 66, ОСОБА_2Г було нарахована та призначена для виплати ОГД у розмірі 123 340,00 грн. Таким чином позивачу ще 09.01.2018, відповідним наказом ГУНП в Луганській області, було нарахована ОГД у розмірі який відповідає ст. 97 Закону України «Про ОСОБА_4 поліцію». На підставі викладеного вважаємо вимоги ОСОБА_2 щодо визнання неправомірними та протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_4 поліції України, щодо не нарахування виплати у встановлений законом строк одноразової грошової допомоги у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції не обґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Щодо вимог ОСОБА_2 про визнання дії посадових осіб ОСОБА_4 поліції України такими, що порушують вимоги ст. 43 Конституції України та Конституційних прав на своєчасне одержання винагороди за працю можемо зазначити наступне. Предметом спору у справі № 812/1062/18 є виплата одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 97 Закону України «Про ОСОБА_4 поліцію». Звертаємо увагу суду, що правовідносини пов’язані з виплатою винагороди за працю поліцейських визначені ч. 1 ст.94 Закону України «Про національну поліцію» якою зазначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. У відповідності до ч. 2 ст. 94 Закону України «Про ОСОБА_4 поліції», була прийнята постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських ОСОБА_4 поліції», в свою чергу на виконання п. 7 зазначеної постанови, МВС України був виданий наказ № 260 від 06.04.2016 р. «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським ОСОБА_4 поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Відповідно до ч.1 ст. 97 Закону України «Про ОСОБА_4 поліцію» визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання. Порядок нарахування та виплати ОГД врегульований «Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» який затверджений наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року. Тобто одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського у відповідності до ст. 94 Закону України «Про ОСОБА_4 поліцію», постанови КМУ № 988 та наказу МВС № 260 до складових грошового забезпечення поліцейських не відноситься. З урахуванням викладеного вважаємо, вимоги позивача щодо визнання дії посадових осіб ОСОБА_4 поліції України такими, що порушують вимоги ст. 43 Конституції України та Конституційних прав на своєчасне одержання винагороди за працю необгрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Щодо вимог ОСОБА_2 зобов'язати ОСОБА_4 поліцію України виділити кошти для виплати одноразової грошової допомоги зазначаємо. Пунктом 3 розділу IV Порядку № 4 передбачено, що рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п’ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови. Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, навчальними закладами до фінансового підрозділу Міністерства внутрішніх справ за встановленою формою. Пункті 5 розділу IV Порядку № 4 зазначено, що виділення коштів органам поліції для виплати ОГД здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для ОСОБА_4 поліції України на зазначені цілі. Відповідно до п. 7 розділу IV Порядку № 4, ОГД виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п’яти робочих днів після їх надходження., в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів. В свою чергу позивач, листом ДФЗБО НПУ № К-200/29/2/02-2018 від 20.03.2018 року, був повідомлений про порядок нарахування та виплати ОГД передбаченого Порядком № 4. Разом з тим, останнього було повідомлено, що станом на 19.03.2018 року ОГД була не виплачена 904 поліцейським на загальну суму 164,2 млн. грн. ОСОБА_4 поліцією для виплати ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських були заплановані видатки на 2018 рік з урахуванням допомоги непрофінансованої у 2017 році. Виділення коштів для виплати ОГД здійснюється ДФЗБО НП України шляхом розподілу асигнувань на зазначені цілі в межах коштів, передбачених державним бюджетом для ОСОБА_4 поліції (пункт 5 розділу IV Порядку № 4). Відповідно пунктів 6 та 7 розділу IV Порядку № 4 ОГД буде сплачена ОСОБА_2 за останнім місцем проходження служби в порядку черговості в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції. З урахуванням викладеного вважаємо, що ОСОБА_4 поліція України відносно виплати ОГД ОСОБА_2 діяло виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а вимоги позивача, в свою чергу, не обґрунтовані, безпідставні та такі, що задоволенню не підлягають.

З урахуванням зазначеного відповідач ОСОБА_4 поліція України просила відмовити ОСОБА_2

Ухвалою суду від 23 липня 2018 року провадження у справі було зупинено за клопотанням сторін.

Ухвалою суду від 06 вересня 2018 року провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 06 вересня 2018 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання прибули позивач та представник відповідачів.

Позивач підтримав доводи, викладені у позовній заяві.

Представник відповідачів підтримав доводи, викладені у відзивах.

Заслухавши доводи сторін, дослідивши надані сторонами докази та надавши їм оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про ОСОБА_4 поліцію» (далі – Закон № 2462) одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Частиною другою цієї статті встановлено, що Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Згідно ст. 99 Закону України про «ОСОБА_4 Поліцію», розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату. У пункті «в» ч.4 ст. 99 Закону України про «ОСОБА_4 Поліцію», також вказано, що у разі встановлення 3 групи інвалідності поліцейському виплачується 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Наказом МВС України від 11.01.2016 №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги вразі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі – Порядок №4).

Так, п.1 розділу IV «Призначення і виплата ОГД» Порядку №4 визначено, що у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою.

У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.

Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Відповідно до п.2 цього розділу висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів ОСОБА_4 поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління ОСОБА_4 поліції України - Голова ОСОБА_4 поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Відповідно до п.3 цього розділу рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п’ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.

Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, навчальними закладами до фінансового підрозділу Міністерства внутрішніх справ за встановленою формою.

Відповідно до п.4 цього розділу висновок органу поліції охорони про призначення ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, разом з оригіналами документів та розрахунком потреби в коштах для виплати ОГД, копії довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, завірені належним чином, надсилаються для перевірки до Департаменту поліції охорони ОСОБА_4 поліції України.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє начальник Департаменту поліції охорони ОСОБА_4 поліції або особа, яка виконує його обов’язки.

У разі затвердження/відмови висновок, разом з оригіналами документів надсилається Департаментом поліції охорони ОСОБА_4 поліції України до відповідного органу поліції охорони.

Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД, в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, разом із копією висновку про призначення ОГД та копією довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, завіреними належним чином, направляється Департаментом поліції охорони ОСОБА_4 поліції України, до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції супровідним листом, з підтвердженням проведення перевірки отриманих матеріалів стосовно призначення допомоги та клопотанням щодо виділення асигнування органу поліції охорони, в якому проходив (проходить) службу поліцейський.

Керівник органу поліції охорони у п’ятнадцятиденний термін після надходження затвердженого висновку приймає рішення про призначення виплати ОГД, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - надсилає особі письмове повідомлення із зазначенням підстав такої відмови.

Відповідно до п.5 цього розділу виділення коштів органам поліції для виплати ОГД здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для ОСОБА_4 поліції України на зазначені цілі.

Пунктом 7 цього розділу встановлено, що ОГД виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п’яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

З аналізу зазначеного Порядку вбачається, що для отримання ОГД необхідно:

- підготовка та затвердження висновку про призначення ОГД;

- рішення про призначення виплати ОГД;

- складання розрахунку потреби в коштах для виплати ОГД;

- направлення відповідних документів для перевірки до Департаменту поліції охорони ОСОБА_4 поліції України та затвердження/відмови останнім;

- прийняття рішення про призначення виплати ОГД, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги;

- виділення коштів органам поліції для виплати ОГД.

Крім того, п.7 розділу IV «Призначення і виплата ОГД» Порядку №4 чітко визначений строк виплати ОГД:

- в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення;

- не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення;

- в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п’яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

Судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини у справі.

ОСОБА_2 звільнено зі служби в поліції за ст.77 ч.1 п.2 «Про ОСОБА_4 поліцію в Україні» (через хворобу), що підтверджується витягом з наказу Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області від 15.09.2017 № 646 о/с (а.с.9).

Позивачу встановлена ІІІ група інвалідності з 17.11.2017, причина інвалідності: хвороба пов’язана з проходженням служби в поліції (а.с.8).

Головне управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області листом від 05.01.2018 № 64/111/22/05-2018 повідомило позивача про те, що наданим ним пакет документів для оформлення одноразової грошової допомоги розглянуто, складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку призначення та отримання поліцейським одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення і виплата допомоги регулюються положеннями статей 97-101 Закону України «Про ОСОБА_4 поліцію» і реалізуються в порядку та на умовах, визначених наказом МВС від 11.01.2016 №4 «Про порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» (а.с. 12).

Наказом Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області від 09.01.2018 № 66 прийнято рішення про проведення виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 123340,00 грн ОСОБА_2 (а.с.45).

Головне управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області листом від 16.01.2018 № 272/111/22/05-2018 звернулось до ДЗФБО НПУ про виділення коштів для виплати ОГД на січень 2018 року (а.с.46-47).

Головне управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області листом від 26.03.2018 № 1527/111/22/05-2018 повідомило позивача про те, що за вимогами розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського затвердженого наказом МВС від 11.01.2016 №4 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016р за №163/28293) до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ОСОБА_4 поліції України листом від 16.01.2018 №272/111/22/05-2018 надіслано розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських Головного управління в Луганській області. Відповідно до вимог розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського затвердженого наказом МВС від 11.01.2016 №4 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016р за №163/28293) виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розділу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для ОСОБА_4 поліції України на зазначені цілі. Разом с тим повідомлено, що станом на 01.03.2018 одноразова грошова допомога не виплачена 15 поліцейським, на загальну суму 7,18 млн. грн по ГУНП в Луганській області. ОСОБА_4 поліцією для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських заплановані випадки на 2018 рік з урахуванням допомоги непрофінансованої у 2017 році (а.с. 23-24).

Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ОСОБА_4 поліції України листом від 20.03.2018 № Д-200/29/2/02-2018 повідомило позивача про те, що відповідно до пунктів 6 та 7 розділу IV Порядку та умов одноразова грошова допомога буде виплачена Вам за останнім місцем проходження служби, в порядку черговості в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції (а.с.29).

Таким чином, на день розгляду справи Головним управлінням ОСОБА_4 поліції в Луганській області вчинені певні дії для виплати ОГД: прийнято рішення про призначення виплати ОГД; складання розрахунку потреби в коштах для виплати ОГД.

Тобто позовні вимоги ОСОБА_2 в частини визнання неправомірною та протиправною бездіяльність Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області щодо не нарахування виплат одноразової грошової допомоги є безпідставними та не підлягають задоволення.

В частині позовних вимог ОСОБА_2 про визнання дії посадових осіб ОСОБА_4 поліції України такими, що порушують вимоги ст. 43 Конституції України та Конституційних прав на своєчасне одержання винагороди за працю суд зазначає наступне.

Предметом спору є виплата одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 97 Закону України «Про ОСОБА_4 поліцію». Дані правовідносини пов’язані з виплатою винагороди за працю поліцейських визначені ч. 1 ст.94 Закону України «Про національну поліцію», якою зазначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. У відповідності до ч. 2 ст. 94 Закону України «Про ОСОБА_4 поліції», була прийнята постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських ОСОБА_4 поліції», в свою чергу на виконання п. 7 зазначеної постанови, МВС України був виданий наказ № 260 від 06.04.2016. «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським ОСОБА_4 поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».

Відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону України «Про ОСОБА_4 поліцію» визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання. Як зазначалося вище, порядок нарахування та виплати ОГД врегульований «Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» який затверджений наказом МВС України № 4 від 11.01.2016.

Тобто одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського у відповідності до ст. 94 Закону України «Про ОСОБА_4 поліцію», постанови КМУ № 988 та наказу МВС № 260 до складових грошового забезпечення поліцейських не відноситься.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо визнання дії посадових осіб ОСОБА_4 поліції України такими, що порушують вимоги ст. 43 Конституції України та Конституційних прав на своєчасне одержання винагороди за працю необгрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги позивача в частині зобов’язання ОСОБА_4 поліції України виділити кошти для виплати одноразової грошової допомоги позивачу, суд зазначає, що право позивача на виплату одноразової грошової допомоги встановлено чинним законодавством України, позивач має законні підстави щодо виплати допомоги.

Суд зазначає, що обов’язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб’єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

При цьому, суд звертає увагу на те, позовні вимоги щодо зобов’язання ОСОБА_4 поліції України виділити кошти для виплати одноразової грошової допомоги позивачу виникає лише за умови прийняття відповідного рішення МВС України.

На день розгляду справи такого наказу (рішення) МВС України не приймало, а тому дані вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.

Надаючи правову оцінку діям та рішенню відповідача суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст.); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 90); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90).

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними в частині визнання протиправними та незаконними дії Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області щодо невиплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі 70 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, як інваліду ІІІ групи відповідно до вимог Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 та зобов'язати Головне управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням IIІ групи інвалідності в розмірі, визначеному статтею 99 Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про ОСОБА_4 поліцію» (70 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату) в порядку, передбаченому Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, враховуючи ч.3 ст.139 КАС України, з відповідача необхідно стягнути в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області, ОСОБА_4 поліції України про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними та незаконними дії Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області щодо невиплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі 70 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату, як інваліду ІІІ групи відповідно до вимог Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4.

Зобов'язати Головне управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням IIІ групи інвалідності в розмірі, визначеному статтею 99 Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про ОСОБА_4 поліцію» (70 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату) в порядку, передбаченому Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ОСОБА_4 поліції в Луганській області (93404, вул. Партизанська, 16, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл., код ЄДРПОУ 40108845) в доход Державного бюджету України за банківськими реквізитами: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) отримувач коштів УК у м. Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101, рахунок отримувача 34312206084029, код отримувача 37944909, банк отримувача (МФО) 899998, відомча ознака «84» Окружні адміністративні суди судовий збір у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири грн. 80 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено та підписано 11 жовтня 2018 року.

Суддя ОСОБА_5