
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2018 року м. Київ справа №810/2732/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Миронівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області та ОСОБА_2 міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1Г.) з позовом до Миронівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (далі – відповідач 1), в якому просить:
- зобов’язати Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести зміни до актового запису про народження від 02.10.1972 №21, складеного Виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Канівського району Черкаської області, а саме, змінити національність в графі мати з "українка" на "німка", для отримання витягу з Держаного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження;
- зобов'язати Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести зміни до актового запису про шлюб від 09.01.1999 №1, складеного виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області, в графі національність чоловіка змінити з "---" (тобто прочерк) на "німець" з підтвердженням відповідних відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб.
На обґрунтування позову позивач послався на те, що його дід, ОСОБА_3, був уродженим німцем. Цей факт підтверджується свідоцтвом про народження матері позивача ОСОБА_4 (дівоче прізвище ОСОБА_3), серії ІІ-УР №844976, в якому в графі батьки зазначено: батько ОСОБА_3, національність "німець".
Позивач зазначає, що його мати, ОСОБА_4, народилась 06.10.1944, на
території Німеччини, в таборі для біженців. У свідоцтві про народження, яке було видане у Німеччині зазначено: ОСОБА_5.
Після закінчення Другої світової війни родина діда позивача повернулася в Україну в місто Київ, але у зв'язку з тим, що це була сім'я німців, з міста їх було виселено. Через це вони були змушені переїхати до матері бабусі позивача в село Олексіївку Богуславського району Київської області. У 1947 році його дід важко захворів і поїхав лікуватися до Київської обласної лікарні, де помер у тому ж році. Після його смерті у бабусі позивача працівники Богуславського НКВС вилучили всі документи, які стосувались діда позивача та свідоцтво про народження матері позивача (на ім'я ОСОБА_5).
Позивач вказує, що у Німеччині залишились родичі діда позивача: брат Карл та сестра Берта з родинами. У радянський період родина позивача не мала змоги вільно та відкрито виражати своє походження і віросповідання, так як боялась політичних переслідувань та загрози вислання до Сибіру.
Для підтвердження свого походження позивач звернувся 31 жовтня 2017 року до Миронівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Київській області, за місцем його реєстрації.
Відповідно до висновку Миронівського районного відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про внесення змін до актового запису про народження від 02.10.1972 №21, складеного виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Канівського району Черкаської області, йому було відмовлено у внесенні змін до актового запису народження в графі національність матері змінити з "українка" на "німка" з підтвердженням відповідних відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження.
Також йому було відмовлено у внесенні змін до актового запису цивільного стану про шлюб від 09.01.1999 №1, складеного виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області, в графі національність чоловіка змінити з "---" (тобто прочерк) на "німець" з підтвердженням відповідних відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб.
Позивач наголошує, що встановлення факту німецького походження необхідне йому для впорядкування документів та реалізації особистих прав, власної національної ідентифікації та можливості користуватися окремими пільгами і гарантіями, що передбаченні чином законодавством Німеччини. Позивач відносить себе до німецької національності. Вказує, що його дід був німцем і на даний час він бажає відновити та підтвердити свою дійсну національність, як це передбачено статтею 11 Закону України "Про національні меншини в Україні", також для вільного підтвердження культурних та родинних стосунків з родичами з Німеччини.
Ухвалою суду від 04 липня 2018 року у даній справі відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання. Вказаною ухвалою суду також запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
31 липня 2018 року від позивача надійшло клопотання про залучення співвідповідачем ОСОБА_2 міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.
Ухвалою суду від 11 вересня 2018 року залучено в адміністративній справі №810/2732/18 за позовом ОСОБА_1 до Миронівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про зобов’язання вчинити певні дії в якості другого відповідача ОСОБА_2 міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (далі – відповідач 2). Запропоновано ОСОБА_2 міськрайонному відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області у строк до 02 жовтня 2018 року направити на адресу суду та учасників справи відзив на позовну заяву та додані до нього документи.
Відповідач 1 правом на подання відзиву не скористався. Натомість, відповідач 1 подав лист щодо надання інформації від 04.09.2018 №1229/16.16-35, в якому зазначив, що позовні вимоги не визнає, оскільки неправомірних дій з боку Миронівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області не було.
Так, як відповідно до Висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану Миронівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області від 09 грудня 2017 року, що був отриманий позивачем нарочно, підстав для внесення змін до зазначених актових записів цивільного стану не має. Заявнику було роз’яснено причини відмови у внесенні змін до актових записів та порядок оскарження висновку у судовому порядку.
Одночасно відповідач 1 вказує, що згідно з пунктом 1.7 Розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5 та Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил. Оскільки обидва актові записи, до яких позивач просить внести виправлення (зміни), зареєстровані ОСОБА_2 районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, відповідач 1 не має повноважень для виконання вимог зазначених у позові.
Відповідач 2 позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до пункту 2.1. Розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5 та Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за відповідною формою подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа. Отже, відповідно до вищезазначених правил, заявник мав право звернутися із заявою про внесення змін до відповідача 1.
Відповідач 2 зазначає, що на момент реєстрації народження заявника - ОСОБА_1 його мати не могла бути зазначена в актовому записі про народження №21 від 02 жовтня 1972 року, складеного виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Канівського району Черкаської області "німка", так як відповідно до свідоцтва про її народження серія ІІ-УР №844976, дата видачі 01 серпня 1961 року та, відповідно до її актового запису про народження №131 від 01 серпня 1961 року, складеного Богуславським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, витягу із Державного реєстру громадян про державну реєстрацію народження,відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України, №00018144990 від 01 червня 2017 року, не передбачено графи щодо визначення національності особи, стосовно якої здійснено державну реєстрацію народження (тобто, дитина ОСОБА_6 - мати заявника, не мала національності "німка"), які б були підставою внесення відомостей при державній реєстрації в актовому записі про народження заявника - ОСОБА_1 у відомостях про матір у графі національність.
Ураховуючи вищевикладене, при державній реєстрації народження виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Канівського району Черкаської області не було допущено помилки у відомостях про матір у графі національність.
Щодо внесення змін до актового запису про шлюб №1 від 09.01.1999, складеного виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області, а саме, в графі національність чоловіка змінити на "німець", відповідач 2 вказує, що це зробити неможливо, оскільки питання зміни національності громадянами України регулювалось Указом Президента України "Про порядок зміни громадянами України національності" від 31 грудня 1991 року №24, відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності провадилась відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалась також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу. Вказаний Указ втратив чинність, згідно Указу Президента України від 27 січня 1999 року №70/99. Разом із тим у даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, в свідоцтво про народження, в свідоцтво про шлюб чи інші документи відомостей про національність.
Отже, на момент державної реєстрації шлюбу ОСОБА_1 в актовому записі про шлюб №1 від 09.01.1999, складеному виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області національність не передбачалася.
Відповідач 2 вважає, що позов може бути задоволений лише за умови, що орган державної реєстрації актів цивільного стану припустився помилки, відображаючи ті чи інші відомості про особу в актовому записі, і безпідставно відмовляється таку помилку виправити.
Протокольною ухвалою від 02.10.2018 суд вирішив здійснювати розгляд даної адміністративної справи у письмовому провадженні.
Розглянувши позовну заяву, оцінивши письмові докази, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НС №177718, виданим ОСОБА_2 МРВ УМВС України в Черкаській області 23.10.1996 (том 1, а.с. 7-10).
Судом встановлено, що відповідач 1 розглянув заяву гр. ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису про народження за №21 від 02 жовтня 1972 року, складеного виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Канівського району Черкаської області, національності матері із "українка" на "німка" та до актового запису про шлюб за №1, складеного 04.01.1999 виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області, в графі національність чоловіка вказавши – німець.
09 грудня 2017 року відповідачем 1 складено висновок яким, відмовлено в задоволенні заяви про внесення змін до актового запису про народження за №21 від 02 жовтня 1972 року, складеного виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Канівського району Черкаської області, національності матері із "українка" на "німка" та до актового запису про шлюб за №1, складеного 04.01.1999 виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області, в графі національність чоловіка вказавши – німець, оскільки, відповідно до статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-ХІ, встановлення національної належності громадян не є компетенцією органів державної реєстрації актів цивільного стану (том 1, а.с. 23-24).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Законом України від 1 липня 2010 року №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398-VI), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793 (далі - Правила №96/5), Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1064 (далі - Порядок №1064).
Згідно положень статті 2 Закону №2398-VI та частини третьої статті 49 Цивільного кодексу України, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Отже, відомості про походження фізичної особи вносяться до акта цивільного стану, який підлягає державній реєстрації, а також обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною першою статті 6 Закону №2398-VI (далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2 ст. 9 Закону №2398-VI).
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч. 3 ст. 9 Закону №2398-VI).
Відповідно до частини п’ятої статті 9 Закону №2398-VI, правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Частиною першою статті 22 Закону №2398-VI передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно із частиною другою статті 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (ч. 3 ст. 22 Закону №2398-VI).
Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону №2398-VI, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Розділом ІІ Правил №96/5.
Згідно із пунктом 1.7 розділу І Правил №96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно із абзацом першим пунктом 2.1 Правил №96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Відповідно до пункту 2.6 Правил №96/5, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Згідно із пунктом 2.12 Правил №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правил №96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Згідно з пунктом 2.16.7 Правил №96/5, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Згідно з Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 28.11.2017 №00019114689, в актовому записі про шлюб №1, складеному 04.01.1999 виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області, національність вступаючих в шлюб документально не підтверджено (том 1, а.с. 65-67).
Згідно з Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження від 28.11.2017 №00019114436, в актовому записі про народження №21, складеному 02.10.1972 Мельниківською сільською радою Канівського району Черкаської області, мати - ОСОБА_7 за національністю "українка" (том 1, а.с. 68-70).
Як зазначено у висновку Миронівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області від 09.12.2017, копія якого міститься у справі (том 1, а.с. 23-24), в актовому записі про народження за №21, складеному 02.10.1972 виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Канівського району Черкаської області зазначено - національність матері "українка".
Також, у вказаному висновку зазначено про те, в актовому записі про шлюб за №1 складеному 04.01.1999 виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області, графа "національність" не заповнена, а в графі "для відміток" зазначено "національність вступаючих в шлюб документально не підтверджено".
Належність мати (ОСОБА_4 (дівоче прізвище ОСОБА_7)) позивача до національності "німка" підтверджується наявними у справі копією свідоцтва, серії ІІ-УР №844976, в якому в графі батьки зазначено: батько ОСОБА_3, національність "німець" (том 1, а.с. 13), постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30.06.2017 у справі №823/741/17 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про зобов’язання вчинити певні дії, яким зобов'язано ОСОБА_2 районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області внести зміни в актовий запис №6 складений 27.03.1973 виконкомом Мельниківської міської ради Канівського району Черкаської області в графі "відомості про дружину" щодо ОСОБА_4 з "українка" на "німка" та зобов'язано ОСОБА_2 районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області виправити в актовому записі №6 складений 27.03.1973 виконкомом Мельниківської міської ради Канівського району Черкаської області національність в графі "відомості про дружину" щодо ОСОБА_4 з "українка" на "німка" (згідно відмітки вказане рішення набрало законної сили 01.08.2017) (том 1, а.с. 110-115) та повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 28.11.2017 №00019114559, яким підтверджено внесення змін, на підставі вказаного рішення, в актовий запис №6 складений 27.03.1973 виконкомом Мельниківської міської ради Канівського району Черкаської області (том 1, а.с. 71-73).
Таким чином, посилання позивача на те, що його мати є "німкою" за національністю є обґрунтованими та підтверджується вищезазначеними доказами.
Однак, суд погоджується з позицією відповідача 2, що питання зміни національності громадянами України регулювалося Указом Президента України "Про порядок зміни громадянами України національності" від 31 грудня 1991 року №24, відповідно до якого національність могла бути змінена особами, які при досягненні 16-річного віку та одержанні паспорта прийняли національність одного з батьків та бажали змінити її відповідно до національності другого з батьків. Зміна національності провадилася відділом внутрішніх справ виконавчого комітету районної, міської, районної у місті ради народних депутатів за місцем проживання заявника. Зміна національності допускалася також і щодо осіб, які обрали національність до прийняття цього Указу. Вказаний Указ втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27 січня 1999 року №70/99.
В даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, у свідоцтво про народження, у свідоцтво про шлюб чи в інші документи відомостей про національність.
Проте, вирішуючи цей спір суд враховує, що статтею 11 Закону України від 25.06.1992 №2494-XII "Про національні меншини в Україні" (далі Закон - №2494-XII) передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Згідно зі статті 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на індивідуальність. Фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Таке право підпадає під захист статті 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.
Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції держав-членів Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України від 9 грудня 1997 року № 703/97-ВР), кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Вищевказана правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 01.02.2018 по справі № 760/19921/16-ц (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/71952400).
Суд зазначає, що національність - це питання самоідентифікації людини, що є більше суб'єктивною категорією самосприйняття, а не об'єктивним показником, яким є громадянство.
Якщо позивач має бажання самоідентифікувати себе як "німець", суд не убачає підстав для того, щоб йому перешкоджати.
Тим більше, це відповідає вимогам пункту 2.13.12 Правил №96/5, згідно яких внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
При цьому суд звертає увагу відповідачів, що позивач не стверджує про помилки під час складення актових записів про народження від 02.10.1972 №21 та про шлюб від 04.01.1999 №1 або неправильність цих актових записів; позивач хоче змінити вказану в актових записах національність, зважаючи на своє право на обрання чи відновлення (зміну) національності, передбачене статтею 11 Закону №2494-XII.
Ураховуючи, що матеріалами справи підтверджується належність мати ОСОБА_4 (дівоче прізвище ОСОБА_3) до національності "німка ", а також зважаючи на передбачене статтею 11 Закону №2494-XII право позивача вільно обирати і відновлювати національність, яке залежить від волевиявлення особи і не пов'язане з обов'язковою вимогою перебування обох батьків цієї особи у одній національності, суд дійшов висновку про наявність у позивача достатніх підстав для внесення змін до актових записів про народження від 02.10.1972 №21 та про шлюб від 04.01.1999 №1.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною першою статті 77 КАС зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Ураховуючи, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, суд вважає за необхідне зобов’язати ОСОБА_2 міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області внести зміни до актового запису про народження від 02.10.1972 №21, складеного Мельниківською сільською радою Канівського району Черкаської області, а саме, змінити національність в графі мати з "українка" на "німка" та внести зміни до актового запису про шлюб від 04.01.1999 №1, складеного виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області, в графі національність чоловіка вказавши "німець".
Проте, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог в частині заявлених до Миронівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, оскільки останній не має повноважень на внесення змін до вищевказаних актових записів.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 1410,00 грн., що підтверджується квитанцією від 01.06.2018 №7 (том 1, а.с. 4).
Суд зазначає, що позивачем в адміністративному позові заявлено дві вимоги немайнового характеру.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями, далі – Закон №3674-VI ), за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору – 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", з 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1762 грн.).
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону №3674-VI, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином під час звернення до суду необхідно було сплатити 1409,60 грн. судового збору.
Відтак, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1409,60 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.
Відповідно до статті 7 Закону №3674-VI, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, проте таке клопотання позивачем під час розгляду справи не подано. Отже питання про повернення надмірно сплаченої суми судового збору з Державного бюджету України може бути вирішено ухвалою суду окремо за клопотанням позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов’язати ОСОБА_2 міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області внести зміни до актового запису про народження від 02.10.1972 №21, складеного Мельниківською сільською радою Канівського району Черкаської області, а саме, змінити національність в графі мати з "українка" на "німка".
Зобов’язати ОСОБА_2 міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області внести зміни до актового запису про шлюб від 04.01.1999 №1, складеного виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Канівського району Черкаської області, в графі національність чоловіка вказавши "німець".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (Київська область, м. Миронівка, вул. І. Мазепи (Котовського), буд. 7, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень – ОСОБА_2 міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. О. Кошового, буд. 1, ідентифікаційний код: 41882435) судовий збір у розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев’ять) грн. 60 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Басай О.В.