
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" жовтня 2018 р. справа № 0940/1195/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Чижевської І.В.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта" до Головного управління ДФС України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001301407 від 12.03.2018,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта" звернулося в суд із позовною заявою до Головного управління ДФС України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001301407 від 12.03.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта" проведеної Головним управління ДФС у Волинській області складено акт №001234 від 19.02.2018.
На підставі вказаного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0001301407 від 12.03.2018, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки в розмірі 12 926 750 грн.
Підставою для винесення спірного рішення слугував висновок Головного управління ДФС у Волинській області про порушення позивачем п.23, п.29 розділу ІІ Постанови Правління Національного Банку України від 29.12.2017 №148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".
В обґрунтування позовних вимог представники позивача вказали, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта" вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на те, що всі операції на суму 12 926 750 грн. є касовими операціями з видачі готівки, фактично внутрішнього переміщення (передача) готівки з структурного підрозділу (Операційної каси Товариства) до Головної каси Товариства, а не касовими операціями з оприбуткування готівки. Окрім того операції на вказану суму були проведені Операційною касою №25 у м.Луцьк з оформленням відповідних первинних бухгалтерських документів, в тому числі касових, з відображенням усіх проведених касових операцій у бухгалтерському обліку Товариства.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву (31.07.2018), відповідно до якого вбачається, що Головним управління ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку Операційної каси №25 позивача, розташованої в м.Луцьк. Перевіркою встановлені факти проведення готівкових розрахунків в Операційній касі №25 без надання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 12926750 грн., інкасованих з реєстратора розрахункових операцій КСТ-В2, заводський №ВК 300101018453, фіскальний №3000392564 за період з 19.01.2018 по 12.02.2018 відповідно до фіскальних звітних чеків №№0004-0020. Надані позивачем копії документів, які свідчать, що з Операційної каси №25 отримана готівка не здавалася напряму до банківської установи, а згідно з відповідними касовими ордерами була передана (інкасована) охоронній фірмі ТОВ "СБ ФОРСАД" для перевезення та доставки до головної каси підприємства в належним чином упакованих сумках (сейф-пакетах, мішках), є порушенням оскільки остання не володіла відповідною ліцензією, виданою НБУ на надання послуг збирання валютних цінностей та їх доставки.
Внаслідок розгляду акта перевірки відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафну санкцію на суму 12926750 грн. за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів. Враховуючи викладене, контролюючим органом правомірно прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
У відповіді на відзив від 07.08.2018 позивач зазначив, що ТОВ "СБ ФОРСАД" не надає послуги банкам, відповідно потреби у отриманні ліцензії на надання банкам послуг з інкасації, передбаченої Положенням про порядок видачі юридичним особам ліцензії на надання банкам послуг з інкасації, затвердженим постановою Правління НБУ від 24.12.2015 №926 немає.
У запереченні на відповідь на відзив від 13.08.2018 відповідач зазначає, що вилучення готівки з місця здійснення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або РК для здавання її до банку оформляються відповідними чеками РРО із виконанням операції «службова видача». Документи, що свідчать про здавання виручки до банку є: квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, підписана відповідальними особами банку та засвідчена відбитком печатки банку; квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування; копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача; чек платіжного термінала в разі проведення інкасації коштів у режимі реального часу з використанням платіжних терміналів. Зазначені документи у позивача відсутні. Окрім того, інкасація це не тільки перевезення коштів між банком та їх підрозділами, але й між клієнтами та їх структурними підрозділами; послуги з інкасації можуть надавати банки, які у своїй структурі мають підрозділи інкасації або юридичні особи, які отримали ліцензію НБУ; послуги з інкасації надаються не тільки банкам але і їх клієнтам.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 закрито підготовче провадження у даній справі.
Суд, заслухавши усні пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.
Відповідно до витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта" є юридичною особою.
Видами діяльності Товариства є: інші види грошового посередництва, фінансовий лізинг, інші види кредитування, надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н.в.і.у, посередництво за договорами по цінних паперах та товарах, інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення (а.с.214-217).
Крім того, позивач 25.02.2016 отримав свідоцтво про реєстрацію його фінансовою установою, яка надає послуги, в тому числі з переказу коштів, обміну валют (а.с.67-69).
Операційна каса №25 у м.Луцьк є територіально віддаленим структурним підрозділом Товариства, предметом діяльності якого є надання фінансових послуг: здійснення валютно-обмінних операцій, переказ коштів; надання коштів у позику, в тому числі у на умовах фінансового кредиту; надання послуг, пов’язаних із наданням фінансових послуг (а.с.71).
Операційна каса №25 у мЛуцьк здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про Операційну касу №25 у мЛуцьк та Положення про організацію касової роботи Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта", затвердженого 05.01.2018 (а.с.150-178).
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п. 75.1 ст.75 Кодексу визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (п.75.1.3 ст.75 Кодексу).
За результатами фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта", проведеної на підставі наказу Головного управління ДФС у Волинській області від 09.02.2018 №684, контролюючим органом складено акт №001234 від 19.02.2018 (а.с.27-29).
В ході перевірки, Операційною касою №25 у мЛуцьк, на запит контролюючого органу від 12.02.2018, надано ряд витребуваних останнім документів, що становлять предмет перевірки (а.с.30-32).
Висновки контролюючого органу в основному базуються на порушенні позивачем п.23, п.29 розділу ІІ Постанови Правління Національного Банку України від 29.12.2017 №148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", тобто оформлення касових операцій без надання відповідного документа, який підтверджував факт отримання готівки на підставі видаткових касових ордерів та загальну суму 12926750 грн.; вилучення готівки з місця здійснення готівкових розрахунків із застосування РРО або РК для здавання її до банку не оформлено відповідними чеками РРО із виконанням операції «службова видача».
Не погодившись із висновками акту фактичної перевірки, позивачем подано заперечення від 23.02.2018 №49/018 (а.с.33-35).
За результатами розгляду заперечення, Головне управлінням ДФС України у Волинській області, дійшло висновку, що наведені у заперечення обставини не спростовують висновку акту фактичної перевірки Товариства, як наслідок висновки перевіряючого органу є законні (а.с.36-37).
Як наслідок, Головним управлінням ДФС України в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0001301407 від 12.03.2018, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки в сумі 12 926 750 грн. (а.с.20,23).
Позивачем оскаржено вказане податкове повідомлення-рішення, шляхом подання 04.04.2018 скарги до Державної фіскальної служби України (а.с.39-48).
За результатами розгляду скарги Державна фіскальна служба України 06.06.2018 прийняла рішення №19506/6/99-99-11-03-01-25 яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення Головного управлінням ДФС України в Івано-Франківській області №0001301407 від 12.03.2018, а скаргу позивача – без задоволення (а.с.51-55).
Надаючи правову оцінку оскаржуваному позивачем податковому повідомленню-рішенню, суд виходить з наступного.
Постановою правління Національного банку України від 29.12.2017 №148 затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Як вбачається з акту фактичної перевірки №001234 від 19.02.2018, на думку контролюючого органу позивачем порушено п.23, п.29 розділу ІІ Постанови Правління Національного Банку України від 29.12.2017 №148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".
Згідно п.23 Положення, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівки.
Пунктом 29 Положення визначено, що приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.
Вилучення готівки з місця здійснення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або РК для здавання її до банку оформляється відповідними чеками РРО із виконанням операції "службова видача".
Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є:
1) квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, підписана відповідальними особами банку та засвідчена відбитком печатки банку;
2) квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування;
3) копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача;
4) чек платіжного термінала в разі проведення інкасації коштів у режимі реального часу з використанням платіжних терміналів.
Згідно з ч. 1 ст.1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, Операційна каса №25 у м.Луцьк є територіально віддаленим, структурним підрозділом Товариства і здійснює свою діяльність від імені даного Товариства, яке має статус фінансової установи.
Згідно п. 6 ст. 33 Закону України "Про Національний банк України" для забезпечення організації готівкового грошового обігу Національний банк здійснює, зокрема, визначення порядку ведення касових операцій для банків, інших фінансових установ, підприємств і організацій.
Постановою правління Національного банку України №174 від 01.06.2011 затверджено Інструкцію про ведення касових операцій банками в Україні.
Інструкція встановлює порядок і вимоги щодо здійснення банками, їх філіями та відділеннями касових операцій у національній та іноземній валюті, регулює взаємовідносини банків (філій, відділень) з відділами (управлінням) грошового обігу в регіоні Департаменту грошового обігу, Центральним сховищем Національного банку України, іншими банками (філіями, відділеннями) та клієнтами з цих питань.
Згідно абзацу 2 пункту 3 розділу І Інструкції визначено, що вимоги цієї Інструкції в частині здійснення операцій з переказу готівки в національній валюті, у тому числі із застосуванням платіжних терміналів та програмно-технічних комплексів самообслуговування, та оформлення касових документів поширюються на небанківські фінансові установи.
Отже, суд звертає увагу на те, що позивач є фінансовою установою, яка здійснює свою діяльність на підставі Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої Постановою правління Національного банку України №174 від 01.06.2017.
Згідно абзацу третього пункту 1.2 глави 1 розділу IV Інструкції форми касових документів, що формуються із застосуванням платіжних пристроїв, установлюються банком/небанківською фінансовою установою з урахуванням обов'язкових реквізитів, установлених цією Інструкцією, та технічних можливостей платіжного пристрою.
Пункт 1.23 глави 1 розділу IV Інструкції визначає, що банк (філія, відділення)/небанківська фінансова установа має право у внутрішніх правилах визначати додаткові реквізити касових документів, що формуються із застосуванням платіжних пристроїв, імпринтерів, платіжних терміналів, необхідні для здійснення касових операцій.
З врахуванням правового регулювання спірних правовідносин слідує, що для небанківських фінансових установ при оформленні касових документів застосовуються форми (бланки), затверджені саме постановою Національного банку України №174, а не постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148 "Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", пунктом 23 якої передбачено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівки.
Застосування контролюючим органом санкцій за проведення готівкових розрахунків без надання одержувачем коштів платіжного документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, передбачена для продавця, одержувача коштів від покупця за операцією при оприбуткуванні готівки, яка оформляється прибутковим касовим ордером, а не за операцією з видачі готівки з однієї каси відокремленого підрозділу Товариства в головну касу, що оформляється касовим ордером, як у даному випадку.
Таким чином застосування штрафних санкції до позивача згідно норм Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" є протиправним.
При проведенні перевірки предметом дослідження були саме касові операції структурного підрозділу Операційної каси №25 у м.Луцьк Товариства, що є для них видатковими, а саме вивезення/вилучення (інкасація, видача) готівки Операційної каси №25 у м.Луцьк та здійснені з оформлення прибутково-видаткових ордерів, що підвереджує факт видачі готівки за формою, передбаченою Постановою правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні» від 01.06.2011 №174, яка застосовується позивачем згідно абзацу 2 пункту 3 розділу І Інструкції.
Облік господарських операцій з оприбуткування готівки в національній валюті здійснюється в облікових регістрах бухгалтерського обліку Товариства по рахунку 30 субрахунку 301 «Головна каса», субрахунку 301-25 «Операційна каса №25 у м.Луцьк» та у кореспонденції по рахунку 333 «Грошові кошти в національній валюті в дорозі» при інкасації – видачі коштів з Операційна каса №25 у м.Луцьк і при оприбуткуванні – підкріпленні готівки в Головну касу Товариства.
Як встановлено в ході розгляду справи, операції з видачі готівки з Операційної каси №25 у м.Луцьк, відображені в первинних касових документах, зокрема z-звіти про РРО, прибутково-видаткових касових ордерах, прибуткових касових ордерах, витягу з журналу реєстру реєстрації прибуткових касових ордерів головної каси ТОВ "Фінансова компанія "Європошта" по операціях з оприбуткування (підкріплення готівки від Операційної каси №25 м.Луцьк, витягах із касової книги по операціях оприбуткування готівки (підкріплення) із Операційної каси №25 у м.Луцьк, копії картки рахунку 301 за період, що підлягав перевірці (а.с.73-128).
Послуги інкасації для Товариства надає ТОВ "СБ ФОРСАД" на підставі ліцензії АЕ №526964 на охоронну діяльність, видану 25.04.2015 Міністерством внутрішніх справ України у відповідності і з умовами договору на послуги інкасації №СБ-Ф-008/2017 від 15.05.2017. Даним договором визначено, що кожна операція інкасації оформляється: видача готівки (цінностей) з операційної каси Товариства інкасаторам – ОСОБА_4 про здавання-приймання цінностей; отримання готівки (цінностей) від інкасаторів – розпискою, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с.129-149).
На підтвердження того, що вказані операції є видатковими, представником позивача також представлено копії касової книги Операційної каси №25 у м.Луцьк, за період, що підлягав перевірці контролюючим органом (а.с.218-228).
Враховуючи те, що позивач під час здійснення касових операцій, діяв на підставі Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні від 01.06.2011 №174, то у відповідача були відсутні підстави для притягнення позивача до відповідальності за порушення 23,29 розділу ІІ Постанови Правління Національного Банку України від 29.12.2017 №148 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" та застосування штрафної санкції.
Крім того в рішенні № 37801/97 від 1 липня 2003 року по справі "Суомінен проти Фінляндії" Європейський суд вказав, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень. Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень полягає в тому, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, на оцінці всіх фактів та обставин, що мають значення.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до переконання, що висновки контролюючого органу про порушення позивачем норм з врегулювання обігу готівки, що підлягав перевірці є необґрунтованими, а спірне податкове повідомлення-рішення слід визнати протиправним та скасувати.
Підсумовуючи вищенаведене, позовні вимоги є такими, які підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС України в Івано-Франківській області №0001301407 від 12.03.2018, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки в сумі 12 926 750 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул.Незалежності,20, м.Івано-Франківськ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європошта" (код ЄДРПОУ 40214866, вул.Вовчинецька,9, м.Івано-Франківськ) сплачений судовий збір у розмірі 193 901 (сто дев’яносто три тисячі дев’ятсот одна)грн. 25 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ ОСОБА_4
Рішення складене в повному обсязі 12 жовтня 2018 р.