Рішення № 77079400, 02.10.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
807/552/18
Номер документу
77079400
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

02 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 807/552/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дору Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Гулай М.В.,

за участі:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача – ОСОБА_2,

представника відповідача – ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1Ф.) через уповноваженого представника - ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (далі - відповідач, Хустське ОУПФ), в якій просить: 1) визнати рішення засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням/перерахунком/та виплатою пенсії Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 17 травня 2018 року щодо відмови провести перерахунок і обчислення пенсії ОСОБА_1 із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення – неправомірним; 2) зобов'язати Хустське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок і обчислення пенсії ОСОБА_1, враховуючи заробітну плату в зоні відчуження за період з 17.11.1988 по 18.12.1988 згідно довідки ПрАТ "Іршавське АТП 12143" від 26.12.2016 №43 та нараховувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 починаючи з дня призначення пенсії відповідно до п.4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до І категорії, а також йому встановлена III група інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС. З 19 грудня 2016 року отримуєте пенсію, призначену по інвалідності в розмірі фактичних збитків згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач, пропрацювавши в зоні відчуження 32 календарних днів з 17 листопада 1988 року по 18 грудня 1988 року, має право на врахування при визначенні розміру пенсії всіх 32 днів, а не тільки період з 01 грудня 1988 року по 18 грудня 1988 року, як враховується відповідачем, з цих підстав позивач просив визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії в частині неврахування 14 календарних днів.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила такі задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав викладених в письмовому відзиві на позов. Відповідач зазначив, що механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи по статті54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначається Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 (далі – Порядок №1210). Позивач пропрацював у зоні відчуження в м.Чорнобиль у складі Чолнобильської колони АТП-13027 за погодженням з основним місцем роботи – Закарпатським АТП -12143 неповний календарний місяць листопад та неповний календарний місяць грудень 1988 року, тому пенсія позивача обчислюється відповідно пп.4 п.3 Порядку №1210. Окрім цього відповідач вказує, що із листа Філії комунального підприємства "Київпастранс" Автобусний парк № 8 виконавчого органу Київської міської ради від 03.05.2017 року №193, об'єднаному управлінню стало відомо, що згідно колективного договору на 1988 рік для водіїв автобусів та вантажних спеціальних автомобілів на підприємстві був встановлений підсумковий помісячний облік робочого часу. Вахтовий метод організації робіт в АТП-13027 не запроваджувався. Оскільки є докази, що позивач не працював вахтовим методом, застосування п.4 Порядку №1210 є безпідставним. З цього слідує, що право на перерахунок пенсії по заробітній платі у позивача відсутнє. Також не підлягає застосуванню норми щодо пільг по обчисленню середньомісячного заробітку згідно 2,3 абзаців ст.57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на які посилається позивач, оскільки в цілому норми статті 57 цього Закону визначають різні механізми щодо визначення середньомісячного заробітку при призначенні пенсії в залежності від закону, згідно якого здійснюється призначення.

Розглянувши подані сторонами докази, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що відповідно до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи № А 151099с від 19 грудня 2016 року ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до І категорії та має право на пільги і компенсації встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 10).

Посвідченням № ААВ 001563 від 12 березня 2017 року встановлено, що позивачу встановлена III група інвалідності і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни безтерміново (а.с. 9).

Як повідомив позивач та не заперечив представник відповідача, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Хустському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до довідки виданої директором АТП-13027 ОСОБА_1 було направлено для виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС в період з 17 листопада 1988 року по 18 грудня 1988 року (а.с. 11).

Зокрема, довідкою ПАТ "Іршавське АТП - 12143" від 24 січня 2017 року № 03 підтверджено, що позивач перебував в зоні ЧАЕС на ліквідації наслідків катастрофи на виконання автобусних перевозок терміном на 32 дні (195 годин) вахтовим методом в період з 17 листопада 1988 року по 18 грудня 1988 року та збереженням заробітної плати за фактично відпрацьовані годин по збільшеній годинній тарифній ставці в сумі 331,50 руб. (а.с. 12).

Згідно довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 26 грудня 2016 року № 43 виданої ПАТ "Іршавське АТП 12143" за роботу в населених пунктах зони відчуження м. Чорнобиль с. Лелев Чорнобильського району з 17 листопада 1988 року по 18 грудня 1988 року за місцем роботи Іршавське АТП 12143 на посаді водія автобуса II класу, тарифна ставка 0,8 крб. з урахуванням коефіцієнта 2,644, 2,648 відповідно до ОСОБА_4 Міністрів УРСР ОСОБА_5 від 10 червня 1986 року № 207-7, складалася із збереженого середньомісячного заробітку за роботу в зоні відчуження в розмірі 800 крб.; оплати праці за дні роботи в III зоні відчуження за період з 17 листопада 1988 року по 18 грудня 1988 року з врахуванням кратності 4 в розмірі 732,6 крб. (322, 40 + 410, 20 крб.) Оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовим окладам) з урахуванням зони безпечності провадилась виходячи з установленого у зоні відчуження 6-го динного робочого дня та 6-денного (36-денного) робочого тижня (а.с.а.с. 13-15).

Сторонами не заперечується та визнається факт направлення ОСОБА_1 протягом 32 днів (з 17.11.1988 по 18.12.1988) для виконання роботи по ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС в 30-ти кілометровій зоні. Відтак, наведене відповідно до частини 1 статті 78 КАС України не підлягають доказуванню.

07 травня 2018 року позивач звернувся до відповідача подавши вказані вище документи з проханням з проханням перерахувати йому пенсію на підставі п.4 ОСОБА_4 КМУ №1210 від 23.11.2011 року.

17 травня 2018 року засіданням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням/перерахунком/та виплатою пенсії Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 (06.12.1967 р.н.) в перерахунку пенсії із зарплати за весь період роботи в зоні ЧАЕС, оскільки документами АТП-13027 не підтверджено факт вахтового методу. У даному рішенні відповідач вказав, що в розрахунок заробітної плати, при визначенні розміру пенсії, враховано заробіток з 01 грудня 1988 року по 18 грудня 1988 року, у відповідності до пункту 3 підпункту 4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (а.с. 21).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом статті 92 частини 1 пункту 6 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі по тексту – Закон України № 796-ХІІ) встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Отже, метою та завданнями цього Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Згідно статті 9 частини 1 пункту 1 Закону України №796-ХІІ, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Згідно статті 15 частини 1, 4 Закону України №796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами; видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 41 частини 1 Закону України № 796-ХІІ працівникам, тимчасово переведеним або вирядженим для роботи на територіях радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться з урахуванням доплат, передбачених статтею 39 цього Закону, виплачуються рабові у розмірі, передбаченому законодавством. У зоні відчуження добові виплачуються у підвищеному розмірі, який встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 54 частини 1 Закону України № 796-ХІІ встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до статті 57 частин 1-4 Закону України № 796-ХІІ, обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі. Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок № 1210).

Зазначеною постановою зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно пункту 3 підпункту 4 Порядку № 1210, заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися, входячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. Отже відповідачем не заперечується право позивача на призначення пенсії, проте, за умови перебування в 30 кілометровій зоні протягом календарного місяця. А оскільки позивач перебував там протягом 32 дні (з 17.11.1988 по 18.12.1988) то це не є календарним місяцем.

З огляду на вказане суд приходить до переконання, що позивач має законне право на очікування на призначення пенсії з огляду на перебування в 30-ти кілометровій зоні 32 дні, що складає сумарно один календарний місяць і позивач не повинен відповідати за те, що згідно наказу Київського автотранспортного підприємства 33027 №160 його направлено тимчасово в 5-ту Чорнобильську колону з 17.11.1988 року по 18.12.1988 року.

Згідно статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (ратифікованого Законом №475/97-ВР від17.07.1997) та рішення ЄСПЛ у справі "Pain Valley Developmente LTD and others v. Ireland" поняття "майно", щодо якого в особи є законне право очікування включає і кошти, які позивач може обґрунтувати "виправданими очікуваннями" щодо отриманого.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 1210, якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

Так, пунктом 7 Порядку №1210, визначений механізм обчислення пенсій та передбачено, що пенсії призначені на військові збори військовозобов`язаних, які приймали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II- 4, I - 3). При цьому, в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

З аналізу вказаних норм, судом резюмується, що право вибору способу обчислення пенсії Порядком № 1210 надано саме пенсіонеру, і обмеження цього права з боку пенсійного фонду є неприпустимим.

З викладеного вбачається, що позивач має право на обчислення пенсії за обраним ним способом, а тому його заява про перерахунок пенсії мала бути задоволена. Відмова у здійсненні перерахунку не відповідає чинному законодавству.

Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах закону при розгляді заяви позивача і прийняття по ньому рішення, тому з урахуванням вимог ч.2 ст.77, ст.245 КАС України, позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 72-76, 242-246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (90130, Іршавський район, с. Ільниця, вул. О.Данільченка, буд.23-В, РНОКПП НОМЕР_1) до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (90400, Закарпатська область, м.Хуст, вул. Івана Франка, буд.149, код ЄДРПОУ 20449720) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення засідання комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням/перерахунком/та виплатою пенсії Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 17 травня 2018 року щодо відмови провести перерахунок і обчислення пенсії ОСОБА_1 із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення.

Зобов'язати Хустське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок і обчислення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), враховуючи заробітну плату в зоні відчуження за період з 17.11.1988 по 18.12.1988 згідно довідки ПрАТ "Іршавське АТП 12143" від 26.12.2016 №43.

Зобов'язати Хустське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області нараховувати й виплачувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) починаючи з дня призначення пенсії відповідно до п.4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду (Восьмого апеляційного адміністративного суду) через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 12.10.2018 року.

СуддяОСОБА_6