
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2018 року м.Житомир справа № 0640/4124/18
категорія 3.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лавренчук О.В.,
секретар судового засідання Степанчук С.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1 та його представника - адвоката ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області в якому просив:
- визнати бездіяльність Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області - протиправною;
- зобов’язати Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області вчинити певні дії - внести зміни до Актового запису про шлюб № 2686 від 08 вересня 1989 року складеного на ОСОБА_3 та ОСОБА_4, а саме виправити національність нареченого з " Українець" на "Німець".
В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб, однак отримав відповідь № 2398/36/8.26-95 про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану.
Разом з позовною заявою позивач подав клопотання про відстрочення або розстрочення судового збору, про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження та клопотання про допит свідків.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2018 року позовну заяву залишено без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду, зокрема, належних доказів, які б свідчили про скрутне матеріальне становище позивача і відсутність інших доходів або оригіналу документу про сплату судового збору.
Позивачем 30.09.2018 подано до суду заяву про усунення недоліків до дано квитанцію про сплату судового збору.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
До відділу документального забезпечення суду 06.09.2018 надійшла заява позивача (вх. №18226/18) про уточнення позовних вимог та просить викласти їх у наступній редакції:
- визнати протиправною відмову Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області №2398/36/8.26-95 від 26.05.2018 щодо внесення змін до актового запису про шлюб №2686 від 08.09.1989, складеного на ОСОБА_3 та ОСОБА_4, а саме виправити національність нареченого з " Українець" на "Німець";
- зобов’язати Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області вчинити певні дії - внести зміни до Актового запису про шлюб № 2686 від 08 вересня 1989 року складеного на ОСОБА_3 та ОСОБА_4, а саме виправити національність нареченого з " Українець" на "Німець".
До суду 06 вересня 2018 року надійшло клопотання позивача про розгляд адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 клопотання позивача задоволено та призначено справу до судового розгляду з викликом сторін.
Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області надав відзив, який надійшов до суду 17 вересня 2018 року. У відзиві відповідач просить взяти до уваги відзив Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області та вирішити питання, виходячи з матеріалів справи, та згідно чинного законодавства. Зазначає, що відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5 (зі змінами), заявнику було письмово роз'яснено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, підтвердженого паспортом, за встановленою формою. Вказує, що Відділом дотримано порядок розгляду заяви гр. ОСОБА_1 Всі дії відділу відповідають вимогам чинного законодавства щодо державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.
Позивач надав відповідь на відзив, яка отримана судом 24.09.2018.
У зв'язку із неможливістю з'явитись в судове засідання представника позивача, ОСОБА_1Є подав клопотання про відкладення розгляду справи, яке отримано судом 25.09.2018.
Житомирським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області надано до суду належним чином завірені копії заяви ОСОБА_1 та додатків, долучених до даної заяви. Вказані документи отримано судом 01.10.2018.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивача та представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області з заявою від 25.05.2018. У заяві просив упорядкувати його документи шляхом внесення змін до а/з про шлюб №2686 від 08.09.1989, а саме: виправити національність нареченого з " Українець" на "Німець"; а також до актового запису про народження сина №281 від 21.01.1993, складеного Вінницьким міським відділом ДРАЦС виправивши національність батька з " Українець" на "Німець" (а.с. 48)
Листом №2398/36/8.26-95 від 26.05.2018 Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області повідомило заявника, що Відповідно до п. 2.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 (зі змінами), заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, підтвердженого паспортом, за встановленою формою.
Вважаючи таку відмову протиправною, а свої права та законні інтереси порушеними, позивач звернувся до суду.
Наказом Мінюсту від 12.01.2011, № 96/5 затверджено "Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" (далі - Правила)
Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до п. 1.7 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Приписами п. 2.1 та п. 2.2 Порядку встановлено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа. Заява повинна бути заповнена розбірливо, у ній мають бути надані вичерпні відповіді на всі запитання.
Судом досліджено долучену до матеріалів адміністративної справи належним чином завірену копію заяви ОСОБА_1 від 25.05.2018, яка була ним подана до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області та встановлено, що заява написана від руки, а форма заяви є довільною та не відповідає наведеній у Додатку 1.
Пунктом 2.12. Правил визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Представник відповідача у відзиві зазначає, що враховуючи подання позивачем заяви не встановленого зразка, заявнику було письмово роз'яснено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, підтвердженого паспортом, за встановленою формою.
Враховуючи те, що заява ОСОБА_1 не відповідає встановленій у Додатку 1 Правил форми, відповідачем не приймалось рішення по суті заяви, а відповідь надано у форми листа №2398/36/8.26-95 від 26.05.2018, суд не досліджує обставини наявності чи відсутності підстав для внесення змін до актового запису про шлюб №2686 від 08.09.1989.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10029, РНОКППС НОМЕР_1) до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (майдан Соборний, 1, місто Житомир, 10014, код юридичної особи ЄДРПОУ 33893217) про зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Лавренчук
Повне судове рішення складене 12 жовтня 2018 року