
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3445/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про зобов’язання нарахувати та виплатити компенсацію за втрачене спадкове нерухоме майно з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду,
встановив:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації (далі – відповідач), в якому просить зобов’язати відповідача нарахувати а виплатити йому компенсацію за втрачене спадкове майно, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: вул. Першотравнева, 8, с. Білокоровичі, Олевський район, Житомирська область, з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду: 1,27 станом на 01.01.2015; 1,22 станом на 01.01.2016; 1,27 станом на 01.01.2017; 1,16 станом на 01.01.2018.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що на виконання рішення Олевського районного суду Житомирської області № 287/27/13-а від 25.07.2013 та постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Житомирській області від 28.05.2015 його було поставлено на чергу для виплати грошової компенсації у сумі 156963,00 грн. за втрачене нерухоме майно внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме: домоволодіння, що складається з житлового будинку та надвірних будівель по вул. Першотравнева, 8 у с. Білокоровичі, Олевського району, Житомирської області, яке було отримано ним у спадщину. Однак, вищезазначена компенсація йому на даний час не виплачена. Натомість, позивач вказує, що за час його перебування в черзі для отримання компенсації вартість зданого на баланс сільської ради домоволодіння збільшилась, а тому він вважає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.1996 № 1024, не отримана ним компенсація в розмірі 156963,00 грн. повинна бути проіндексована. У зв’язку з цим, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою про нарахування та виплату йому компенсації за втрачене нерухоме майно із застосуванням при розрахунку коефіцієнтів індексації житлового фонду за 2015-2018 роки. Однак, у відповідь на своє звернення він отримав відмову, мотивовану відсутністю обґрунтованих підстав для донарахування та виплати індексації за 2015-2018 роки.
Позивач вважає, таку відмову Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації необґрунтованою та такою, що порушує його законні права та інтереси, а тому він звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою від 23 липня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників.
17 серпня 2018 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації пред’явлені ОСОБА_1 позовні вимоги не визнає та просить відмовити йому в задоволенні позову в повному обсязі. Свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно до статті 35 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку виплати громадянам компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 № 1243, вартість втраченого нерухомого майна визначається суб'єктом оціночної діяльності на момент припинення права власності. При цьому виплата компенсації проводиться один раз. Натомість, представник відповідача звертає увагу суду не те, що жодним нормативно-правовим актом не визначений термін, в який повинна бути виплачена компенсація. Крім того, зазначає, що листом від 19.06.2018 позивачу було повідомлено, що компенсацію за втрачене нерухоме майно не виплачено у зв’язку з відсутністю відповідного фінансування на забезпечення виконання судових рішень. З огляду на викладене, Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації стверджує про відсутність обґрунтованих підстав для донарахування та виплати індексації компенсації за втрачене нерухоме майно за 2015-2018 роки у сумі 358279,99 грн. (а.с.34-36)
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, ОСОБА_1 відповідно до рішення Олевського районного суду Житомирської області від 05.10.2010, у порядку спадкоємства за заповітом після померлої 12.12.2009 року матері ОСОБА_2, набув право власності на нерухоме майно, яке складається з житлового будинку з відповідними надвірними будівлями та розташоване за адресою: вул. Першотравнева, 8, с. Білокоровичі, Олевського району, Житомирської області.
Село Білокоровичі, Олевського району Житомирської області відповідно до «Переліку населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991, відноситься до 3-ї зони гарантованого добровільного відселення.
Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 25.07.2013 у справі № 287/27/13-а позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації було задоволено та зобов’язано останнє поставити ОСОБА_1 на чергу для виплати грошової компенсації в розмірі 156963,00 грн. за втрачене спадкове нерухоме майно, а саме: житловий будинок з відповідними надвірними будівлями, розташований за адресою: вул. Першотравнева, 8, с. Білокоровичі, Олевського району, Житомирської області у зв’язку з знаходженням його на радіоактивно забрудненій території. Вищезазначена постанова суду набрала законної сили 18.09.2013. (а.с.26-27)
11 жовтня 2013 року Олевським районним судом було видано виконавчий лист №287/27/13-а по вищезазначеній справі.
28 травня 2015 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з отриманням від боржника повідомлення про виконання рішення суду в повному обсязі (а.с. 28).
04 червня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив донарахувати та виплату йому компенсацію за втрачене нерухоме майно (домоволодіння, розташоване по вул. Першотравнева, 8, в с. Білокоровичі, Олевського району, Житомирської області) із застосуванням при розрахунку коефіцієнтів індексації житлового фонду за 2015-2018 роки, в сумі 358279,99 грн. (а.с.29)
Листом від 19.06.2018 № 2885 Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації повідомило заявника, що на виконання постанови Олевського районного суду Житомирської області від 25.07.2013 у справі № 287/27/13-а його зараховано у чергу для виплати компенсації за втрачене нерухоме майно внаслідок Чорнобильської катастрофи в сумі 156963,00 грн., яка визначена на момент припинення права власності суб’єком оціночної діяльності – Житомирською товарною агропромисловою біржею, що діє на підставі сертифікату суб’єкта оціночної діяльності № 12471/11 від 20.09.2011. Крім того, відповідач вказав, що відповідно до статті 35 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку виплати громадянам компенсації за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 № 1243, вартість втраченого нерухомого майна визначається суб’єком оціночної діяльності на момент припинення права власності, а тому підстави для донарахування та виплати індексації за вищезазначене нерухоме майно за 2015-2018 роки в сумі 358279,99 грн. – відсутні. Також в листі було зазначено, що компенсацію буде виплачено ОСОБА_1 згідно черги, після надходження відповідного фінансування на забезпечення виконання судових рішень. (а.с.30)
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи базується, в тому числі, на принципах соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до частин 6, 8 статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно, включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.
Як вбачається з листа за підписом начальника Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 19.06.2018 №2885, позивач перебуває у черзі для виплати компенсації за втрачене внаслідок Чорнобильської катастрофи нерухоме майно. (а.с. 30).
Відповідно до пункту 7 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року за №755, грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 18 листопада 2009 року №1243 «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» (набрала чинності 28 листопада 2009 року) визнана такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 755 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" та затверджено Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території.
Згідно з пунктом 1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009року № 1243, цей Порядок визначає механізм виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації за майно, втрачене у зв'язку з їх відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Згідно з пунктом 5 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі. Контроль та відповідальність за дотриманням черговості покладається на райдержадміністрацію (виконавчий орган ради міста обласного значення).
Таким чином, питання щодо виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території законодавчо урегульовано. Виплата даної компенсації не обмежена будь-яким терміном чи періодом.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 17.03.2016 у справі №К/800/41543/15 (286/2220/15-а).
Враховуючи те, що позивач, як спадкоємець за законом померлої 12.12.2009 ОСОБА_2, перебуває у черзі для отримання грошової компенсації за здане, відповідно до статті 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", домоволодіння, а особи, які перебувають у зазначеній черзі перед позивачем не отримали грошову компенсацію (індексацію) за втрачене майно, тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Щодо індексації вартості втраченого домоволодіння, суд зазначає наступне.
Судом безспірно встановлено, що позивач був поставлений на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння після набрання законної сили Порядком №1243.
Згідно Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затверджений постановою КМУ від 18 листопада 2009 року №1243, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації, не передбачено здійснення нарахування та виплати індексації вартості домоволодінь громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій.
Враховуючи викладене, суд, не враховує норми Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою КМУ №755 від 15.07.1997, на які посилається позивач, оскільки на час виникнення правовідносин (постановку його на чергу) вказане Положення втратило законну силу.
Отже, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 був поставлений на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння після набрання законної сили Порядком №1243, суд вважає, що позовна вимога про проведення індексації вартості втраченого домоволодіння не підлягає задоволенню.
За змістом положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє певні дій чи утримується від їх вчинення.
Порушення хоча б одного із зазначених вище критеріїв є підставою для визнання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень протиправними.
Суд переконаний, що оскаржувана відмова та позиція відповідача у спірних правовідносинах вказаним критеріям відповідає, а тому позовні вимоги є необґрунтованими.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (проїзд Ожиновий, 14/16, м. Житомир, 10000; РНОКПП 22870233138) до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації (вул. Привокзальна, 5, м. Олевськ, Житомирська область, 11002; код ЄДРПОУ 03192610) про зобов’язання нарахувати та виплатити компенсацію за втрачене нерухоме спадкове майно з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.Е.Черняхович