
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2018 р. Справа№0540/9681/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
1 жовтня 2018 року Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області (ідентифікаційний код 26288796, 84112, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Добровольського, будинок 2) звернулося до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області (84313, Донецька область, м.Краматорськ, бул.Машинобудівників, 32). Просили визнати протиправними дії щодо стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні №57114965; скасувати постанову від 13.09.2018 у виконавчому провадженні №57114965 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892 грн. Позов вмотивовано тим, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2018 у справі №805/1328/18-а зобов’язано управління провести коригування та виплату середньої заробітної плати ОСОБА_1 Відповідачем відкрито виконавче провадження за виконавчим листом по справі №805/1328/18-а. Рішення виконано в частині здійснення перерахунку, при цьому виплата повинна здійснюватися Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень – за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Отже, виконання рішення в частині виплати не може бути виконане позивачем у визначеному в ньому порядку, у зв’язку з чим, постанова про стягнення виконавчого збору за неналежне виконання рішення суду підлягає скасуванню. Крім цього, зазначив, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
5 жовтня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Частиною 4 ціє статті визначено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Станом на 12 жовтня 2018 року відзив відповідачем не надано, у зв’язку з чим, суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
25 квітня 2018 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №805/1328/18-а визнано протиправною відмову Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області у проведенні коригування та виплаті середньої заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.05.2016 року по 31.12.2016 року із застосуванням коефіцієнту, визначеного відповідно до п. 10 “Порядку обчислення середньої заробітної плати” у зв’язку зі збільшенням посадового окладу помічника судді місцевого суду – визнати протиправною; зобов’язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області провести коригування та виплату належної середньої заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.05.2016 року по 31.12.2016 року із застосуванням коефіцієнту, визначеного відповідно до п. 10 “Порядку обчислення середньої заробітної плати” у зв’язку зі збільшенням посадового окладу помічника судді місцевого суду.
3 вересня 2018 року постановою ВП№57114965 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №805/1328/18-а виданого Донецьким окружним адміністративним судом 23.08.2018.
13 вересня 2018 року постановою ВП№57114965 стягнуто виконавчий збір у сумі 14892,00 грн. за примусове виконання рішення немайнового характеру по справі №805/1328/18-а
19 вересня 2018 року Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області здійснено розрахунок середньої заробітної плати, що підлягає виплаті ОСОБА_1 відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.04.2018 №805/1328/18-а яка склала 89026,03 грн.
19 вересня 2018 року Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області листом №1308/18 повідомив відповідача, про те, що стягнення коштів з державних органів регулюються Законом України «Про гарантії держави судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845. У зв’язку з чим виконання рішення суду повинно здійснюватися Державною казначейською службою України. Крім того, зазначив, що до Верховного суду подана касаційна скарга, у зв’язку з чим просить державного виконавця утриматися від виконання рішення суду.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про виконавче провадження".
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016р. (далі - Закон № 1404-VIII) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до ст. 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч.3 ст. 40 Закону № 1404-VIII у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи зміст наведених законодавчих норм та з урахуванням матеріалів справи, суд приходить до висновку, що постанову про стягнення виконавчого збору у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження» держаним виконавцем винесено правомірно після відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №805/1328/18-а.
При цьому, суд відхиляє посилання позивача до пункту першого частини п'ятої статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII, згідно до вимог якого виконавчий збір не стягується, зокрема, за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів, оскільки Закон України «Про виконавче провадження» розділяє поняття рішень про стягнення боргу та виконання рішень про зобов'язання вчинити певні дії (рішення немайнового характеру), відтак вказані положення закону не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволені позовних вимог Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області (ідентифікаційний код 26288796, 84112, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Добровольського, будинок 2) до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області (84313, Донецька область, м.Краматорськ, бул.Машинобудівників, 32) про визнання протиправними дії щодо стягнення виконавчого збору ВП №57114965; скасування постанови від 13.09.2018 ВП №57114965 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892 грн. відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.