
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2018 р. Справа№0540/5939/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (адреса: Донецька область, м. Селидове, вул. Шкільна, буд. 18) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, м.Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3) та із урахуванням уточнення позовних вимог від 28 серпня 2018 просить суд :
- визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення належного перерахунку та невиплати належним чином ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» протиправною та такою, що порушує права позивача на соціальний захист;
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести ОСОБА_1 належний перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з грошового забезпечення, яке складається із суми наступних складових:
- посадовий оклад – 2 700, 00 грн. (згідно довідки);
- оклад за спеціальним званням – 2200,00 грн. (згідно довідки);
- надбавка за особливі умови служби та виконання особливо важливих завдань за Указом Президента України № 926/96 – 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;
- надбавка за Указом Президента України № 926/96 – 100% окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років;
- доплата від належної суми пенсії за Указом Президента України №926/96 – 50%;
- надбавка слідчому за стаж понад 15 років згідно Указу Президента України № 926/96 – 25% до окладів грошового утримання
- надбавка за Указом Президента України № 926/96 за працю в нічний час 35% посадового окладу (та Постанова КМУ від 11 листопада 2015 п.5.3);
- надбавка за безперервну службу згідно Указу Президента України №370/2003 – 90% грошового забезпечення (довідка № 1);
- премія згідно Указу Президента України № 926/96 та п. 60 Методичних рекомендацій МВС України від 30 червня 2005 року, згідно Наказу МВС України № 501 – 33,3% грошового забезпечення (довідка № 1) та в основному розмірі пенсії – 86% від всієї суми грошового забезпечення, однією сумою у повному обсязі, без обмеження її граничним обсягом.
- виплати розрахованої пенсії провести негайно на розрахункову карту “Ощадбанку” однією сумою у повному обсязі, без обмеження граничним розміром.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (надалі постанова № 103), Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (надалі постанова КМУ № 45) відносно позивача проведено перерахунок пенсії за період з 01 січня 2018 по 31 березня 2018 та встановлено у розмірі 7251,84 грн. Різниця перерахованої пенсії в повному обсязі за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017 року відповідачем не сплачена з мотивів застосування положень Постанови № 103 та посилання на сплату відповідної суми у 2019-2020 роках. Крім того, пенсійним органом, після перерахунку з 01 січня 2016 року встановлено основний розмір пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі Постанова № 988), враховуючи довідку Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Донецькій області з урахуванням п. «а» ст. 13 Закону України від 09 квітня 1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі закон № 2262), виходячи із грошового забезпечення (13080,00 грн.) на рівні 70% у розмірі 5076,29 грн.
Позивач, зазначає, що двічі звертався до відповідача із заявами про перерахунок пенсії, проте відповідачем допущена протиправна бездіяльність та належного перерахунку проведено не було.
У якості правового обґрунтування позову позивач посилається на положення ст. 43 (в редакції станом на 01 грудня 2007), ст. 63 закону № 2262 та Указ Президента України від 04 листопада 1996 № 926 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», Указ Президента України від 31 жовтня 2001 «Про внесення змін до Указу Президента від 04 жовтня 1996 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», Указ Президента України від 24 квітня 2003 №370/2003 «Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу», наказ МВС України від 31 грудня 2007, яким затверджено положення «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», Методичні рекомендації МВС України, згідно наказу МВС України від 30 червня 2005№ 501.
Звертає увагу суду на правову позицію Верховного суду, висловлену у зразковій справі від 15 лютого 2018 рішення № 820/6514/17, яка підлягає врахуванню судами України та висновки Конституційного суду України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів від 09 лютого 1999 № 21-рп/99), змістом яких до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, в той час як зворотна дія в часі може мати місце, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Констатує, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїм складовими ідентичне складовим колишнім працівникам міліції, але за розміром більше, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника поліції відповідно до Постанови від 15 листопада 2015 № 988, Закону України від 23 грудня 2015 № 900-VIІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей».
16 серпня 2018 року судом отриманий відзив відповідача на позовну заяву, за змістом якого останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав:
По-перше, на уповноважений структурний підрозділ міністерств та інших державних органів в яких колишні військовослужбовці проходили службу покладається визначення розміру та складових грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону № 2262 та п.п. 2.3.5 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей, затвердженої наказом МВС України від 25 червня 2013 № 611, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 липня 2013 за № 1213/23745 (надалі Інструкція № 611) покладається визначення розміру та складових грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсій, тому органи Пенсійного фонду не мають відповідних повноважень щодо визначення розміру та складових грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсій. Відповідачем призначення пенсії здійснено на підставі подання для призначення пенсії структурного підрозділу, де позивач проходив службу.
При цьому підставою для здійснення органами пенсійного фонду відповідного перерахунку, відповідно до законодавства України є лише фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Таким чином, відповідач, отримавши в червні 2018 року довідку нового зразка від 07 червня 2018 № 10158-лк, опрацював останню, зробив перерахунок та відповідно виплату позивачу пенсії. Перерахунок проведено 13 липня 2018 року.
Крім того, зазначає про безпідставність вимог про перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, зокрема надбавок, доплат, підвищень та премій, які отримував позивач на момент призначення. Дане твердження відповідач обґрунтовує, тим, що довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 07 червня 2018 № 10158-лк дані складові не передбачені, а головне управління не має повноважень самостійно їх включати до грошового забезпечення. Крім того, наголошує, що постановою Верховного суду від 12 березня 2018 у справі № 802/2196/17а встановлено, що до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії входять лише складові і в тому розмірі, які встановлені для поліцейських на момент перерахунку пенсій.
В частині позовних вимог про призначення позивачу пенсійного забезпечення в розмірі 83%, від грошового забезпечення з 01 січня 2016 року, відповідач зазначає про безпідставність таких вимог, посилається при цьому на положення Закону України від 27 березня 2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та постанову КМУ від 21 лютого 2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Щодо позовної вимоги про виплату пенсії без обмеження її граничного розміру, то відповідач вважає її необґрунтованою, з огляду на нормативний припис ст. 43 Закону № 2262 та звертає увагу суду на практику Донецького апеляційного адміністративного суду з даного питання.
27 вересня 2018 року позивач до судового засідання не заявився, просив суд розглянути позов без його участі.
У судовому засіданні від 25 вересня 2018 року представник відповідача проти позовних вимог заперечував, з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву та просив у позові відмовити.
Дослідивши письмові докази та пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером відповідно до посвідчення №324747, пенсія призначена за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». (а.с. 27)
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
Згідно довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 07 червня 2018 № 10158-лк «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видана ОСОБА_1 про те, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 21 грудня 2018 № 103, постанови КМУ від 11 листопада 2015 № 988 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою до посади на день звільнення зі служби становить: посадовий оклад: 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (50,00%) 2450,00 грн., премія (1.46%) 107,31, всього 7457,31 грн.
Також у матеріалах справи наявна довідка УМВС України в Херсонській області від 13 березня 2018 року № 2705-лк про склад грошового забезпечення позивача чиним на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського/старший слідчий у загальному розмірі 7251,84 грн., у т. ч. посадовий оклад – 2600 грн., звання 2200,00 грн., вислуга (50%) 2400,00 грн., премія (0,72 %) 51,84 грн.
Позивач двічі звертався до ГУ ПФУ із заявами про перерахунок та виплату пенсії, де зазначав, що йому належним чином не перераховано пенсію та не сплачено її з січня 2016 року з урахуванням 90 % виплати до грошового забезпечення, премій та інших доплат, надбавок, що були гарантовані державою та Конституцією.
ГУ ПФУ у Донецькій області надало відповіді від 19 березня 2018 № 3720/03-3 та від 17 травня 2018 № 1580-с-01 на запити позивача, за змістом яких, серед іншого, повідомило заявника, що Постановою № 103 затверджено умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262. Тому, на виконання, вимог Постанови № 103 перерахунок проведено без участі пенсіонерів та надання заяв поступово з 01 січня 2016 року, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень 2016 відповідно до Постанови КМУ від 11 листопада 2015 № 988. ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії на підставі Постанови № 103.
З наявних у матеріалах справи відповіді відповідача на запити позивача (МВС), вбачається, що у графі «умова призначення пенсії» – у розмірі 70% грошового забезпечення з підстав зазначеною в статті 63 № 2262.
У ході судового розгляду судом встановлено, що позивач вважає протиправними наступні складові елементи здійсненого органом пенсійного фонду перерахунку:
- зменшення відповідачем рівня грошового забезпечення 86% було, стало 70% грошового забезпечення із посиланням на п. «а» ст. 13 закону № 2262
- несплата в повному обсязі різниці перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017, із посилання на Постанову № 103;
- неврахування до розміру грошового забезпечення надбавок та доплат, що передбачені довідкою про грошове забезпечення.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно частини 4 статті 63 закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності 29 грудня 2015 року (надалі - Закон № 900-VIII), статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», що набрала чинності 02 грудня 2015 року, та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Положеннями абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(надалі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (надалі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною першою статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Пунктами 2, 4 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (надалі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (надалі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (надалі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Матеріалами справи підтверджено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області, надала до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку від 07 червня 2018 року №10158лк про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно Постанови КМУ № 103, ця довідка є чинною.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ (пункт 4 Порядку № 45).
Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що після одержання від державного органу, з якого особа була звільнена із служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в органу, що призначив пенсію, виник обов'язок щодо проведення перерахунку пенсії колишньому працівнику міліції на момент виникнення такого права та у строки, що визначені частинами другою, третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, згідно зі статтею 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки з набуттям чинності постановою № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07 червня 2018 року № 10158 лк з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Суд зазначає, що вказана довідка є чинною, а тому обов'язкова до виконання органами пенсійного фонду, за змістом довідки вбачається, що остання складена відповідно до Постанови КМУ № 103.
Позивач доводів щодо неправомірності перерахунку пенсії в порядку Постанови № 103 чи протиправності довідки не наводив, в свою чергу спірні правовідносини виникли саме на підставі перерахунку здійсненого відповідно даної довідки, а тому суд застосовує законодавство чинне на момент складення останньої.
Таким чином, виходячи зі змісту вищенаведених положень законодавства та висновків зроблених на підставі аналізу останніх, суд вважає, що орган пенсійного фонду зобов'язаний здійснювати перерахунок пенсії відповідно та в порядку, чинної довідки про розмір грошового забезпечення.
Тобто ГУ ПФУ в Донецькій області при здійснені перерахунку пенсії позивачу мало керуватись положеннями Постанови КМУ № 103.
Верховний суд в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі № 818/1076/18 дійшов висновку, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Пунктом 3 постанови № 103, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України, постановив:
- перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року;
- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Враховуючи викладене суд вважає правомірними дії відповідача щодо встановлення порядку погашення різниці перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017.
Щодо посилання позивача на застосування судом правової позиції висловленої Верховним судом у зразковій справі від 15 лютого 2018 №820/6514/17, суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Пунктом 55 вказаного рішення визначено ознаки типових справ, де серед іншого зазначено, що предметом спору у типових справах є бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Пунктом 56 вказаного рішення встановлено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
У даній справі судом встановлено, що відповідачем перерахунок на підставі чинної довідки Ліквідаційної комісії здійснено, натомість предметом спору є неправомірність застосування норм чинного законодавства при здійсненні такого перерахунку, розмір перерахованої пенсії та порядок її сплати, при цьому право позивача на здійснення перерахунку відповідачем не спростовується, дії органом пенсійного фонду щодо перерахунку за довідкою від 07 червня 2018 року №10158 лк у формі, яку останній вважає правомірною – здійснено.
Також судом не встановлено порушень в діях відповідача при здійсненні розрахунку пенсії на підставі складових, визначених у довідці від 07 червня 2018 року № 10158 лк, з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач розрахунок пенсії здійснив з наступних складових: посадовий оклад 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (50,00%) 2450,00 грн., премія (1.46%) 107,31, всього 7457,31 грн.
Позивач стверджує про неправомірне виключення зі складу пенсії наступних складників грошового забезпечення, які отримував позивач на момент звільнення (- надбавка за особливі умови служби та виконання особливо важливих завдань за Указом Президента України № 926/96 – 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;
- надбавка за Указом Президента України № 926/96 – 100% окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років;
- доплата від належної суми пенсії за Указом Президента України №926/96 – 50%;
- надбавка слідчому за стаж понад 15 років згідно Указу Президента України № 926/96 – 25% до окладів грошового утримання
- надбавка за Указом Президента України № 926/96 за працю в нічний час 35% посадового окладу (та Постанова КМУ від 11 листопада 2015 п.5.3);
- надбавка за безперервну службу згідно Указу Президента України №370/2003 – 90% грошового забезпечення (довідка № 1);
- премія згідно Указу Президента України № 926/96 та п. 60 Методичних рекомендацій МВС України від 30 червня 2005 року, згідно Наказу МВС України № 501 – 33,3% грошового забезпечення (довідка № 1).
Відповідно до ч.4 ст. 63 закону № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України 17 липня 1992 № 393 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 103 від 21 лютого 2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 №103 передбачено проведення перерахунку з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Суд зазначає, що постанова КМУ № 103 на час звернення із даним позовом є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Згідно з пунктами 3 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 перерахунок та виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з розміру грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» органами Пенсійного фонду України проводиться автоматизованим способом на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, наданих Міністерством внутрішніх справ.
В свою чергу відповідно п. 24 Постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Судом встановлено, що довідка Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 07 червня 2018 №10158-лк містить чіткий перелік складників грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розмірів грошового забезпечення, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку.
Вказана правова позиція неодноразово висловлювалась Вищим адміністративним судом України, зокрема у справі К 800/19266/17 від 12 червня 2017.
До суду не надано доказів оскарження дії органів МВС щодо не включення інших відомостей у довідку від 7 червня 2018 №10158-лк та її скасування у судовому порядку.
При цьому підставою для такого перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного виду грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Тому відповідач, отримавши довідку нового зразка від 07 червня 2018 №10158-лк, здійснив перерахунок пенсії на підставі складників грошового забезпечення, що зазначені в такій.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо врахування при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, які були складовими грошового забезпечення позивача, але не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про призначення позивачу пенсійного забезпечення з 01 січня 2016 року у розмірі 86 % грошового від грошового утримання, суд дійшов наступних висновків.
Згідно із частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно із пунктом 4 Порядку №45 та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року, отже відповідачем не обмежується розмір пенсій, а приводиться у відповідність до інших нормативно-правових актів.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії 17 лютого 2005), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, встановлених статтею 43 закону, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі Закон №1166-VII), який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 закону 2262-ХІІ викладено в наступній редакції: «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно із якою Конституція України видокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року №21-420а13 та №21-348а13, від 17 грудня 2013 року №21-445а13 та Верховним Судом у постанові від 03 квітня 2018 року, та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини пятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що при перерахунку розміру пенсії на підставі Закону №2262-ХІІ максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 86% грошового забезпечення на підставі статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент звільнення).
Суд звертає увагу на те, що під час проведення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідач зобов'язаний був провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988. Водночас, при проведенні перерахунку відповідач не був наділений повноваженнями щодо зміни максимального розміру пенсії, який був обчислений під час призначення пенсії в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач під час проведення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 07 червня 2018 №10158-лк, протиправно змінив розмір пенсії позивача, обмеживши її максимальний розмір 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому вказані дії відповідача необхідно визнати протиправним та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років у розмірі 86% грошового забезпечення.
Щодо позовних вимог про виплату пенсії без обмеження її граничним обсягом, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ч.7 ст.43 Закону №2262-XII (в редакції, яка була чинною до 20 грудня 2016 року), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до Прикінцевих положень, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року. Дія положень Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 вищевказане положення Закону було визнано неконституційним та таким, що втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Відповідно до ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення ч.7 ст.43 Закону №2262 є неконституційними з 20 грудня 2016 року.
В той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, що набрав чинності 01 січня 2017 року, в ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ внесено зміни, згідно з якими тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Отже, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, суд звертає увагу на те, що права позивача в частині перерахунку та виплати йому пенсії з обмеженням граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії відповідачем із врахуванням 86 % грошового забезпечення не проведено, а суд не може під час прийняття судового рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому, і вирішувати питання про захист прав позивача з боку їх можливих (у майбутньому) порушень відповідачем.
Аналогічний висновок, в якому Верховним Судом визначено передчасність задоволення таких позовних вимог, міститься в п.36 постанови від 6 березня 2018 року в справі № 696/1016/17 (номер в єдиному реєстрі судових рішень - 72693711).
Частиною 1 ст. 245 КАС України передбачено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Частиною 4 ст. 245 КАС України встановлено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов’язати відповідача - суб’єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення у зв'язку із внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям».
Зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 07 червня 2018 №10158-лк для перерахунку пенсії, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських та виплачених сум, з 01 січня 2016 року.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, судовий збір у розмірі 352,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса: Донецька область, м. Селидове, вул. Шкільна, буд. 18) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, м.Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3) про:
- визнання бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області щодо не проведення належного перерахунку та невиплати належним чином ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» протиправною та такою, що порушує права позивача на соціальний захист;
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести ОСОБА_1 належний перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з грошового забезпечення, яке складається із суми наступних складових:
- посадовий оклад – 2 700, 00 грн. (згідно довідки);
- оклад за спеціальним званням – 2200,00 грн. (згідно довідки);
- надбавка за особливі умови служби та виконання особливо важливих завдань за Указом Президента України № 926/96 – 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;
- надбавка за Указом Президента України № 926/96 – 100% окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років;
- доплата від належної суми пенсії за Указом Президента України №926/96 – 50%;
- надбавка лідчому за стаж понад 15 років згідно Указу Президента України № 926/96 – 25% до окладів грошового утримання
- надбавка за Указом Президента України № 926/96 за працю в нічний час 35% посадового окладу (та Постанова КМУ від 11 листопада 2015 п.5.3);
- надбавка за безперервну службу згідно Указу Президента України №370/2003 – 90% грошового забезпечення (довідка № 1);
- премія згідно Указу Президента України № 926/96 та п. 60 Методичних рекомендацій МВС України від 30 червня 2005 року, згідно Наказу МВС України № 501 – 33,3% грошового забезпечення (довідка № 1) та в основному розмірі пенсії – 86% від всієї суми грошового забезпечення, однією сумою у повному обсязі, без обмеження її граничним обсягом.
- виплати розрахованої пенсії провести негайно на розрахункову карту “Ощадбанку” однією сумою у повному обсязі, без обмеження граничним розміром. – задовольнити частково.
Визнати протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення у зв'язку із внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям».
Зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 07 червня 2018 року №10158-лк для перерахунку пенсії, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських та виплачених сум, з 01 січня 2016 року.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84116, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) судовий збір у розмірі 352,40 грн. на користь ОСОБА_1 (ІНН: НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: Донецька область, м. Селидове, вул. Шкільна, буд. 18).
Повний текст рішення складено 08 жовтня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Шинкарьова І.В.