Рішення № 77078573, 08.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2018
Номер справи
0540/7995/18-а
Номер документу
77078573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2018 р. Справа№0540/7995/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1; Донецька область, м. Горлівка, вул. Р. Люксембург, 2/1) до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (ЄДРПОУ 03197233; 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка вул. Янісольська, 68/2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 03.09.2018 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області про визнання бездіяльності щодо нездійснення виплати державної допомоги при народженні дитини за минулий період з 01.11.2017 по 01.05.2018 протиправною та зобов’язання здійснити виплату державної допомоги при народженні дитини за період з 01.11.2017 по 01.05.2018.

В обґрунтування позову посилається на те, що вона 11.11.2017 народила сина та на даний час разом з дитиною має статус тимчасово переміщеної особи. 17.05.2018 вона звернулася до відповідача із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини. Їй призначена допомога з 01.11.2017 по 30.11.2017 в сумі 10320 грн. та з 01.12.2017 по 860 грн. щомісяця, але позивач отримує допомогу з 01.05.2018 по 860 грн. За минулий період допомога не виплачується. Вважає такі дії такими, що порушують її конституційні права.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, вмотивований тим, що відповідно до п. 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Відповідач зазначив, що на теперішній час, відповідний порядок Кабінетом Міністрів України не затверджено. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 07 вересня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1. згідно довідки від 24.04.2018 № НОМЕР_2 є внутрішньо переміщеною особою і тимчасово зареєстрована за адресою: 85500, Донецька о область, смт. Велика Новосілка, вул. Пушкіна, буд. 46.

Відповідач - Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області - є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері соціального захисту населення.

Згідно свідоцтва про народження І-НО № 762869, виданого 22.11.2017 Бахмутським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, позивач, ОСОБА_1, 11.11.2017 народила сина - ОСОБА_2, який, згідно довідки від 24.04.2018 №0000522542, також зареєстрований як внутрішньо переміщена особа.

05.06.2018 у відповідь на заяву позивача від 17.05.2018 Комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийнято рішення про призначення допомоги у розмірі 10320,00 грн. з 01.11.2017 по 30.11.2017 та по 860,00 грн. щомісяця з 01.12.2017 по 30.11.2020. Призначена допомога нарахована на відомість з липня 2018 року у сумі 2580 грн. (по 860 грн. за травень, червень, липень 2018 року).

Таким чином, спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача щодо невиплати державної допомоги при народженні дитини з 01.11.2017 по 01.05.2018.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Згідно статті 8 Закону України “Про охорону дитинства”, кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі Закон № 2811-XII).

Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Так, згідно з частиною 1 статті 1 Закону громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.

Згідно з пунктом 2 частиною 1 статті 3 Закону одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога при народженні дитини. Така допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення; надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною; покриття витрат на її виплату здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів (стаття 4, частина 1 статті 5, частина 1 статті 10 Закону), з урахуванням умов, визначених у статті 11 Закону № 2811-XII.

Таким чином, допомога при народженні дитини є різновидом державної допомоги у загальній системі соціального захисту населення і надається з метою забезпечення відповідного рівня матеріальної підтримки сімей, у яких є діти, створення належних умов для утримання та виховання дітей.

За приписами статті 11 Закону № 2811-XII, для призначення допомоги при народженні дитини до органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним. Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.

Вказані норми Закону кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 04 лютого 2009 року).

Суд зазначає, що відповідно ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров'я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.

Крім того, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам.

В даному випадку невиплата допомоги при народженні дитини за спірний період часу, призводить до порушення інтересів дитини.

Посилання представника відповідача на п. 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 суд не приймає до уваги з огляду на те, що вказана постанова є підзаконним нормативно-правовими актом, яка має нижчу юридичну силу ніж Закон, і яка значно звужує встановлене законодавством право на отримання допомоги позивачем, а тому право позивача на отримання допомоги при народженні дитини з 01.11.2017 по 01.05.2018 було безпідставно порушено відповідачем.

Окрім цього суд наголошує, що право на отримання державної соціальної допомоги не оспорюється сторонами.

Таким чином, враховуючи наведене, та те, що нормами чинного законодавства позивачу гарантоване право на отримання допомоги при народженні дитини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв’язку із задоволенням позовних вимог, судовий збір у сумі 704,80 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 139, 160-161, 168, 171, 241-246, 250-251, 255, 257-263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1; Донецька область, м. Горлівка, вул. Р. Люксембург, 2/1) до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (ЄДРПОУ 03197233; 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка вул. Янісольська, 68/2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (ЄДРПОУ 03197233; 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка вул. Янісольська, 68/2) щодо здійснення виплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1; Донецька область, м.Горлівка, вул. Р. Люксембург, 2/1) державної допомоги при народженні дитини за минулий період з 01.11.2017 по 01.05.2018.

Зобов’язати Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (ЄДРПОУ 03197233; 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка вул. Янісольська, 68/2) здійснити виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1; Донецька область, м. Горлівка, вул. Р. Люксембург, 2/1) державної допомоги при народженні дитини за період з 01.11.2017 по 01.05.2018.

Звернути до негайного виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 суми допомоги при народженні дитини за один місяць.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (ЄДРПОУ 03197233; 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка вул. Янісольська, 68/2) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1; Донецька область, м.Горлівка, вул. Р. Люксембург, 2/1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 08 жовтня 2018 року.

Суддя Ушенко С.В.