Постанова № 7707584, 25.12.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2009
Номер справи
2а-9459/09/0470
Номер документу
7707584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-9459/09/0470 Категорія статобліку- 6.6.4

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2009 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юхно І.В.

при секретарі - Чупіній О.В.

за участю представника позивача - Долідзе А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції

до комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора 2»

про стягнення податкового боргу за рахунок активів, -

ВСТАНОВИВ:

Нікопольська обєднана державна податкова інспекція звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора 2» про стягнення податкового боргу за рахунок активів про стягнення заборгованості з податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та комунального податку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги абз. «б» п.п. 4.1.4 п. 4.1. ст. 4 Закону України № 2181, п.п. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України №168/97 ВР від 03.04.1997 року, п. 16.4 ст.16 Закону України №334/94-ВР від 28.12.1994р. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі, виходячи з положень норм Конституції України, Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про державну податкову службу України», та з підстав, викладених в адміністративному позові.

Відповідач у судове засідання не зявився повторно, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України, що підтверджується розпискою від 24.12.2009р., про причини своєї неявки суд не повідомив, заперечень проти позову не надав. (а.с.97).

У відповідності до ст.128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу без участі відповідача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.

Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора 2» перебуває на обліку в Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції як платник окремих видів податків, в тому числі податку на додану вартість, податку на прибуток, комунального податку.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000р. (далі Закон України № 2181-ПІ) розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків по кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону.

Платник податків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобовязання.

Розстрочення податкових зобов'язань надається на умовах податкового кредиту, за якими кредиту та нараховані на неї проценти погашаються рівними частками, починаючи з податкового періоду, наступного за періодом надання такого кредиту.

Заступником начальника Нікопольської ОДПІ за заявою КП «ЖЕК-2» прийнято наступні розстрочення податкового зобов'язання:

-Рішення № 28 від 02.03.2009 р., згідно якого КП «ЖЕК-2» надано розстрочення сплати зобов'язання під проценти з податку на додану вартість у сумі 22191,00 грн., у тому числі по строку 19.06.2009 р. - 7397,22 грн., залишок несплаченої суми становить 4931,48 гри.;

-Рішення № 47 від 30.03.2009 р., згідно якого КП «ЖЕК-2» надано розстрочення сплата зобов'язання під проценти з податку на додану вартість у сумі 20555,00 грн.

У звязку з тим, що КП «ЖЕК-2» накопичував податковий борг та не сплачував чергову частку суми та нарахованих на таку суму відсотків, 01.06.2009 р. заступником начальника ОДПІ прийнято Рішення про скасування розстрочення податкового зобов'язання № 8, яким скасовано Рішення про розстрочення податкового зобов'язання № 47 від 30.03.2009р., яке надіслане та отримане відповідачем 30.03.2009р. (а.с. 24).

Відповідно до п. 3 ч.І ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно із ст.14 вказаного Закону до переліку загальнодержавних податків належить податок на додану вартість.

КП «ЖЕК-2» до Нікопольської ОДПІ було подано наступні декларації з податку на додану вартість:

-за березень 2009 р. (вх. № 14639), згідно якої сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до з бюджет за підсумками поточного звітного періоду, складає 22912,00 грн.;

-за квітень 2009 р. (вх. № 22267), згідно якої сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати за підсумками поточного звітного періоду, складає 12740,00 грн.;

-за травень 2009 р. (вх. № 24439), згідно якої сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, складає 19485,00 грн.

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання податкової декларації. Згідно аб.1 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 зазначеного Закону платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідачем у встановлені строки не сплачено суму податкових зобов'язань, зазначених у поданих ним податкових деклараціях.

На суму податкового боргу була нарахована пеня у сумі 1330,87 грн.

Отже, загальна сума податкового боргу Відповідача перед бюджетом з податку на додану вартість становить 81954,35 грн.

18.02.2009р. фахівцями Нікопольської ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на прибуток, податку на додану вартість та комунального податку за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007р. про що складено акт № 288/231/31760942.

Перевіркою встановлено порушення відповідачем пп.4.1.1, 4.1.6 п.4.1 ст.4, п.5.9 ст.5, п.5.1, пп.5.2.1, 5.2.5 п.5.2, пп.5.4.8 п.5.4. п.5.6, п.5.7 ст.5, 2 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №334/94-ВР від 28.12.1994р., а саме заниження податку на прибуток підприємств за 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. по податковим періодам: І квартал 2007 року - 273,00 грн.; півріччя 2007 року 3674,00 грн.; 3квартали 2007 року - 3437,00 грн.

Згідно із пп. 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181 - Ш у разі коли контролюючий самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

На підставі Акту № 288/231/31760942 від 18.02.2009р. Нікопольською ОДПІ 26.02.2009р. було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000392310/0/9568, яким визначено суму зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1837,00 грн. Зазначене податкове рішення отримано представником відповідача, що підтверджується про вручення поштового відправлення від 02.03.2009р. (а.с. 47).

Згідно із пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181 - Ш податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених пп.5.2.2 цього Закону.

Аб. 3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181 - Ш передбачено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп."а" - ""в" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідач у встановлені строки не звертався з відповідною скаргою до Нікопольської ОДПІ або до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення та не сплатив нараховану суму податкових зобов'язань.

Відповідачем до Нікопольської ОДПІ було подано декларацію з податку на прибуток підприємства за І квартал 2009 року, згідно якої сума податку до сплати становить 1264,00 грн.

Відповідач у встановлені строки не сплатив суму податкових зобов'язань, зазначених у поданій ним податковій декларації.

Податковий борг був зменшений за рахунок наявної переплати у розмірі 1,27 грн.

Таким чином, загальна сума податкового боргу Відповідача перед бюджетом з податку на прибуток становить 3099,73 грн .

За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем ст.15 Декрету Кабінету Міністрів «Про місцеві податки і збори» № 56-93 від 20.05.1993 р., в результаті чого занижено зобов'язання з комунального податку за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. на суму 890,80 грн.

Крім того, наведеною перевіркою перевіркою встановлено порушення також і Порядку надання звітності з комунального податку, затвердженого наказом ДПА України № 625 від 24.12.2003р., а саме - неподання звітності з комунального податку за 4 квартал 2007 року.

Підпунктом 17.1.1 п. 17.1 ст.17 Закону України № 2181-Ш платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

На підставі Акту № 288/231/31760942 від 18.02.2009р . Нікопольською ОДПІ 26.02.2009р. було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000402310/0/9566 , яким визначено суму податкового зобов'язання з комунального податку в розмірі 1506,20 грн . (в тому числі 890,80 грн. основний платіж, 615,40 грн. - штрафні санкції). Зазначене податкове повідомлення-рішення представником відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення відправлення від 04.03.2009р. (а.с. 46).

Відповідно до ст.15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Статтею 18 вищезазначеного Декрету передбачено, що органи місцевого самоврядування встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до межах установлених граничних розмірів ставок.

Відповідно до п. 3 Положення про комунальний податок, затвердженого Рішенням сесії Нікопольської міської ради №119-7/ХХІУ від 11.07.2003р., платники комунального податку визначають суму податку, яку вказують у податковому розрахунку. Згідно п.4 Положення платник комунального податку зобов'язаний самостійно сплатити суму зобов'язання, яка визначена у податковій декларації (розрахунку). Авансові внески податку здійснюються не пізніше 15 числа кожного місяця. Остаточна сплата податку здійснюється протягом 10 календарних днів, слідуючих за останнім днем строку подання розрахунку комунального податку, тобто протягом 5 календарних днів за останнім календарним днем звітного податкового кварталу, що до п.5.1 ст.5 Закону України № 2181-Ш податкове зобов'язання, самостійно платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання податкової декларації.

Відповідачем до Нікопольської ОДПІ було подано податковий розрахунок комунального 1 квартал 2009 року, згідно якого нараховано податку у сумі 68,00 грн.

Відповідачем у встановлені строки не сплачено суму податкових зобов'язань, зазначених ним у податковому розрахунку.

Таким чином, загальна сума податкового боргу Відповідача перед бюджетом з комунального податку складає 1113,67 грн.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів» N 1963-ХІІ від 11.12.1991 р. платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації. які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Згідно із ст.6 зазначеного Закону податок з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів» N 1963-ХІІ від 11.12.1991 р. податок з власників транспортних самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Відповідачем до Нікопольської ОДПІ було подано Розрахунок суми податку з транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2009 рік, відповідно до якого сума податку, що підлягає сплаті, складає 68,00 грн.

У встановлені строки не сплачено суму податкових зобов'язань, зазначених у Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів.

Винесені за результатами перевірки податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу поштою, та отримані відповідачем, про що свідчать наявні в матеріалах справи копії поштових повідомлень про вручення з підписом уповноваженої особи відповідача про отримання (а.с.9,10,13,15,17).

У строк, встановлений пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181 (протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення), відповідач не сплатив суму штрафних санкцій, визначених рішеннями податкового органу, та не оскаржив ці рішення у встановленому порядку.

Згідно пп. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, суми, що підлягають до стягнення з відповідача відповідно до зазначених податкових повідомлень рішень, є узгодженими, і набули статусу податкового боргу платника податків.

Відповідно до пункту «а» пп.. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 закону України № 2181, перша податкова вимога надсилається платнику податків контролюючим органом не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Друга податкова вимога, у відповідності до пункту "б" пп. 6.2.3 пункту 6.2 ст. 6 Закону України № 2181, направляється платнику податків не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) йому першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Позивачем відповідно до пп. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України № 2181, було відправлено відповідачу поштою першу податкову вимогу № 1/183 від 19.03.2008 р. на суму 2881,40 грн.(а.с.51), а також, другу податкову вимогу № 2/234 від 22.05.2008 р. на суму 2898 грн. 40 коп. (а.с.52), які отримані відповідачем, що підтверджується копіями поштових повідомлень, долучених до матеріалів справи.

Проте, податковий борг відповідачем сплачений не був.

Згідно пункту 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора 2» про стягнення податкового боргу за рахунок активів задовольнити.

Стягнути за рахунок активів Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора 2» (ідентифікаційний код 31760942, Дніпропетровська область, м. Нікополі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) на користь Державного бюджету України в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 81954(вісімдесят одна тисяча девятсот пятдесят чотири) грн. 35 коп. (р/р31115029700029, код платежу 14010100, отримувач відділення ДКУ у м. Нікополі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012), в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 3099 (три тисячі девяносто девять) грн. 73 коп. (р/р33218861700029, код платежу 11020201, отримувач відділення ДКУ у м. Нікополі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012); на користь місцевого бюджету в рахунок погашення податкового боргу з комунального податку у розмірі 1113(одна тисяча сто тринадцять)грн. 67 коп. .(р/р33217828700029, код платежу 16010200, отримувач відділення ДКУ у м. Нікополі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012), в рахунок погашення податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів у розмірі 34(тридцять чотири) грн. .(р/р33216807700029, код платежу 12020100, отримувач відділення ДКУ у м. Нікополі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений 30.12.2009 року.

Суддя І. В. Юхно