
Справа № 524/6699/18
Провадження № 2/524/2343/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.10.2018 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі: головуючого судді - Нестеренка С.Г., при секретарі - Бельченко Н.Л., за участі: - позивача ОСОБА_1, - представника органу опіки та піклування - Кременчуцької районної державної адміністрації - Пальчик О.М., розглянувши у підготовчому відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав,-
В С Т А Н О В И В
Ухвалою суду від 17 вересня 2018 року було відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання, залучено у справі учасників справи.
02 жовтня 2018 року відповідач ОСОБА_3 подав до суду відзив на позов, в якому висловив незгоду з позовом.
У підготовчому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник органу опіки та піклування - Кременчуцької районної державної адміністрації - Пальчик О.М. позов підтримали, просили справу призначити до розгляду. Позивач просила витребувати копії матеріалів від органу опіки та піклування, який розглядав її заяву.
Інші учасники справи у судове засідання не прибули, були повідомлені про час та місце розгляду справи у підготовчому судовому засіданні належним чином, жодних клопотань у порядку, визначеного ст.197 ЦПК України - не заявляли.
Суд звертає увагу на те, що позивач звернулася із заявою до органу опіки та піклування - Кременчуцької районної державної адміністрації щодо визначення доцільності позбавлення відповідача батьківських прав.
Вказаний орган опіки та піклування висновок по суті не надав. Висновок за заявою позивача оформлене Комісією з питань захисту прав дитини Кременчуцької районної державної адміністрації, котра не є органом опіки та піклування, а лише його допоміжним консультативним органом.
У статті 19 СК України встановлено, що:
1. У випадках, передбачених цим Кодексом, особа має право на попереднє звернення за захистом своїх сімейних прав та інтересів до органу опіки та піклування.
2. Рішення органу опіки та піклування є обов'язковим до виконання, якщо протягом десяти днів від часу його винесення заінтересована особа не звернулася за захистом своїх прав або інтересів до суду, крім випадку, передбаченого частиною другою статті 170 цього Кодексу.
3. Звернення за захистом до органу опіки та піклування не позбавляє особу права на звернення до суду.
У разі звернення з позовом до суду орган опіки та піклування припиняє розгляд поданої йому заяви.
4. При розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
5. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
6. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Згідно ч. 1 ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
У відповідності до ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань:
1) забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян;
2) соціально-економічного розвитку відповідних територій;
3) бюджету, фінансів та обліку;
4) управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики;
5) промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку;
6) науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та дітей;
7) використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля;
8) зовнішньоекономічної діяльності;
9) оборонної роботи та мобілізаційної підготовки;
10) соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.
Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень.
Відповідно п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація вирішує питання щодо встановлення опіки і піклування, створення передбачених законодавством умов для виховання та/або влаштування дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, щодо захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей, а також вживає інших заходів щодо соціального захисту дітей, віднесених до її компетенції законом.
Згідно ст. 6 цього Закону на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Акти місцевих державних адміністрацій, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Здійснюючи системний аналіз вказаних правових норм, суд зазначає, що Кременчуцька районна державна адміністрація, як орган опіки та піклування, зобов'язана за зверненнями одного з батьків надавати відповідний висновок щодо участі у вихованні малолітньої чи неповнолітньої дитини, доцільності позбавлення батьківських прав іншого з батьків у письмовій формі у вигляді відповідного розпорядження голови Кременчуцької районної державної адміністрації.
За таких обставин, суд вважає за необхідне покласти обов'язок на Кременчуцьку районну державну адміністрацію, як орган опіки та піклування, розглянути заяву позивача щодо доцільності позбавлення батьківських прав відповідача з оформленням висновку у письмовій формі у вигляді відповідного розпорядження голови Кременчуцької районної державної адміністрації та надати матеріали розгляду до суду в копіях всіх документів.
Враховуючи наведені обставини, а також що судом були проведені відповідні підготовчі дії, суд відповідно до ст.ст. 197, 200 ЦПК України, вважає за необхідне визнати підготовку справи до розгляду закінченою та призначити справу до розгляду.
Керуючись ст.ст. 196 - 200, 222, 258 - 260, 278, 279, 353, 354 ЦПК України,-
П О С Т А Н О В И В
Клопотання позивача ОСОБА_1 - задовольнити.
Зобов'язати Кременчуцьку районну державну адміністрацію, як орган опіки та піклування, розглянути заяву позивача щодо доцільності позбавлення батьківських прав відповідача з оформленням висновку у письмовій формі у вигляді відповідного розпорядження голови Кременчуцької районної державної адміністрації та надати матеріали розгляду до суду в копіях всіх документів в строк до 25 жовтня 2018 року.
Визнати підготовку справи до розгляду закінченою та призначити справу до розгляду у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці на 08 год. 30 хв. 08 листопада 2018 року з викликом сторін, третіх осіб.
Запропонувати позивачу подати до суду та відповідачу, третім особам відповідь на відзив в строк до 25 жовтня 2018 року.
Зобов'язати відповідача подати до суду та іншим учасникам справи заперечення проти позову та докази в оригіналі та копіях документів в строк до 01 листопада 2018 року.
Попередити позивача та відповідача, третіх осіб про недопустимість зловживання процесуальними правами та обов'язками, невиконання вимог суду, та про настання наслідків із застосуванням заходів процесуального примусу згідно ст. 148 ЦПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає, оскільки не перешкоджає рухові справи.
Суддя: