Рішення № 77069464, 27.02.2018, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
758/14036/17
Номер документу
77069464
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/14036/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2018 року місто Київ

Подільський районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді Ларіоновій Н.М.,

при секретарі Горбані О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Подільського районного суду м.Києва з позовом про визнання дій відповідача щодо не включення у розрахунок пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла станом на 29.10.2008 р., з врахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати , згідно з довідками № 19-25/49 від 19.08.2017 р. та довідкою № 19-25/50 від 19.08.2017 р. , виданих Головним управлінням статистики у м. Києві, в розмірі 84% від сум заробітної плати, починаючи з 29.08.2017 р., а також просив стягнути судові витрати.

В обгрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначає, що він перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує з 29.10.2008 р. пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про державну службу». 21.08.2017 р. позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача з проханням включити в розрахунок його пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексації , та здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84 % від суми заробітної плати, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії суму матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації. У листі-відповіді № 48564/08 від 29.08.2017 р. позивачу було повідомлено про відмову у перерахунку пенсії з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та на постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року. Зазначені дії відповідача позивач вважає неправомірними і такими, що суперечать положення Закону України «Про державну службу», в зв»язку з чим звернувся до суду за захистом порушеного права.

До початку судового засідання позивач подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій просив задовольнити його позов в повному обсязі з підстав, наведених в ньому.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, надавши письмові заперечення на позовну заяву, в яких посилається на те, що дії відповідача відповідають вимогам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві з 29.10.2008 р. і отримував пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про державну службу».

Позивач звернувся до відповідача з заявою про включення в розрахунок його пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексації , та здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84 % від суми заробітної плати, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії суму матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Зазначена довідка містила відомості про доходи позивача, на які нараховувались страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, у тому числі допомога на оздоровлення, що виплачується при наданні щорічної відпустки, та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних свят, професійних свят, індексація заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці.

Судом встановлено, що відповідачем при визначенні розміру заробітної плати для призначення пенсії були враховані: посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років.

Листом №48564/08 від 29.08.2017 р. відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку позивачу пенсії, з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.

Суд не може прийняти до уваги дані твердження відповідача, виходячи з такого.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).

Матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і на даний вид виплати нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві подано довідки № 19-25/49 та № 19/25/50 від 19.8.2017 року, які містили відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми.

Дані довідки містили відомості про нараховану позивачу допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, яка виплачується при наданні щорічної відпустки.

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а тому позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають задоволенню.

Суд не може погодитись із посиланням представника відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, яким скасовані норми Закону України «Про державну службу» при визначенні пенсійного забезпечення особам, яким пенсію призначається відповідно до цього Закону, оскільки його норми почали діяти з 01.06.2015 р., а позивач набув право на пенсію у визначеному розмірі 29.10.2008 р.

Вирішуючи питання часу, з якого підлягаю перерахунку розмір пенсії, суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 21.08.2017 р., тобто після 15-го числа місяця звернення, тому йому повинна бути перерахована пенсія з першого числа наступного місяця, тобто з 01.09.2017 р.

На підставі викладеного, керуючись п.10, 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), ст.ст.2, 5, 9, 73-76, 77, 241, 242, 243-247, 250, 255, 295, 297 КАС України, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати дії Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням суми індексації заробітної плати, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання протиправними.

Зобов»язати Центральне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 40376133, м.Київ, вул.. Крутий узвіз, 4) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1) пенсії відповідно до положень Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла станом на 29.10.2008 р., з врахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до довідок № 19-25/49 та № 19-25/50 від 19 серпня 2017 року в розмірі 84% від сум заробітної плати, починаючи з 01.09.2017 р.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання судового рішення в повному тексті.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяН. М. Ларіонова