
26.09.2018 Справа № 756/7262/17
№756/7262/17
№2-а/756/48/18
РІШЕННЯ
Іменем України
26 вересня 2018 року Оболонський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді - Тітова М.Ю.
за участю секретаря - Лісовенка О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про зобов'язання вчинити дії. Свої вимоги обґрунтовував наступним. Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком. У квітні 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив повідомити про здійснену індексацію його пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи з 01.01.2014. Листом відповідача від 04.05.2017 повідомлено, що індексація пенсії позивача не проводилася. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд зобов'язати останнього провести йому індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по лютий 2017 року включно 205,4 %.
Від представника позивача ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити.
Від представника відповідача ОСОБА_3 також надійшла заява про розгляд справи без її участі.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, правонаступником якого є відповідач, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У квітні 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив повідомити про здійснену індексацію його пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи з 01.01.2014.
Листом відповідача від 04.05.2017 позивача повідомлено, що індексація його пенсії не проводилась у зв'язку із відсутністю правових підстав.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії та оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Пенсія працюючого пенсіонера індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003.
Пунктом 9 вказаного Порядку № 1078 передбачено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що коли пенсіонер є працюючим, індексація його доходів проводиться спочатку за основним місцем роботи в межах сум прожиткового мінімуму для працездатної особи. В першу чергу індексується його сума оплати праці і лише після цього можливе проведення індексації пенсії (в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто, якщо дохід пенсіонера за місцем роботи проіндексований виходячи з розміру оплати праці, меншому ніж вказаний прожитковий мінімум) на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
Таким чином, відповідно до діючого законодавства первинна індексація доходів особи проводиться спочатку за основним місцем роботи.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач належить до категорії працюючих пенсіонерів, дані щодо проведення індексації позивачу за місцем його роботи в матеріалах справи відсутні. Крім того, при зверненні до пенсійного органу позивачем відповідної довідки подано не було, а отже відповідач не мав правових підстав для проведення індексації пенсії, оскільки першочерговість проведення індексації оплати праці прямо передбачена відповідними нормами закону.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про передчасність заявлених вимог та відсутність підстав для їх задоволення, оскільки обов'язковими умовами проведення індексації пенсії є наявність довідки з місця роботи, в якій зазначається розмір оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації, з урахуванням тих обставин, що заробітна плата працюючого пенсіонера не буде перевищувати прожиткового мінімуму встановленого для працездатної особи.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач, за наявності відповідних підстав, не позбавлений права повторно звернутися до органів Пенсійного фонду України та подати відповідну довідку з місця роботи для проведення індексації пенсії.
З викладеного, керуючись ст.ст. 77, 139, 241-246, 250, 371 КАС України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: М.Ю. Тітов