
Справа № 766/18435/17
н/п 2-а/766/272/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.10.2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Дорошинської В.Е.
при секретарі Рєпи А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа: ОСОБА_1 про визнання нечинним та скасування рішення,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом про визнання нечинним та скасування рішення, в обґрунтування якого зазначив, що 19.06.2017 року на засіданні постійнодіючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення було вирішено надати дозвіл ОСОБА_1 на відключення від мереж ЦО та ГВП та влаштування індивідуальної системи теплопостачання в АДРЕСА_1, а також зобов’язано ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи у міжопалювальний період, здійснити замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи. Вказаний дозвіл оформлений витягом з протоколу від 19.06.2017 року. Вважають, що рішення комісії про надання дозволу на відключення від системи централізованого опалення є необґрунтованим та неправомірним за наявності хоча б такої підстави як відсутність рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтриманого всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку, або технічною неможливістю такого відключення. Відсутність підстав для відключення АДРЕСА_1 від мереж центрального опалення підтверджується висновком ПАТ «ХТЕЦ» щодо можливості відключення за даною адресою. Відповідач діяв всупереч принципам, встановленим ст. 2 КАС України, а також порушив вимоги діючого законодавства у сфері теплопостачання, прийнявши позитивне рішення щодо відключення АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1 від системи централізованого опалення поза межами повноважень, наданих законами України та необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Просить суд визнати нечинним та скасувати п. 2.6 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 19.06.2017 року в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у АДРЕСА_1 та в частині зобов’язання ОСОБА_1. виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації, а також стягнути судові витрати.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 26.10.2017 року відкрито провадження та призначено судове засідання.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» 15 грудня 2017 року почала діяти нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно п. 10 ч. 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Представник позивача в судове засідання надав заяву про проведення розгляду справи без його участі.
Представник відповідача на адресу суду надала заперечення на позовну заяву, в яких просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення об’єкта відокремлення є неможливість забезпечення, у разі відключення об’єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під’їзду) або їх окремих приміщень згідно з висновком теплопостачальної організації. Позивачем до постійної діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення не надавалося жодних висновків щодо неможливості забезпечення, у разі відключення об’єкта відокремлення, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх будинків (секції, під’їзду) або їх окремих приміщень. Звернення ОСОБА_1 було оформлено відповідно до виданого Комісією зразку заяви. Крім того, надала заяву про проведення розгляду справи без її участі.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг, регулюються Житловим Кодексом Української РСР, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання» та іншими нормативними актами.
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декілька джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Згідно витягу з протоколу засідання постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 19.06.2017 року ОСОБА_1 надано дозвіл на відключення від мереж ЦО та ГВП окремих квартири та нежитлових приміщень та влаштування індивідуальної системи теплопостачання за адресою АДРЕСА_2 та зобов’язано ОСОБА_1 виконувати будівельно-монтажні роботи виключно у міжопалювальний період. Здійснювати замовлення проектної документації та виконання відповідних робіт у виконавця, який має на це відповідні дозвільні документи (сертифікат, ліцензія).
11.07.2017 року за №06-2/1447 АТ «Херсонська теплоелектроцентраль» на адресу ОСОБА_1 направлено лист, відповідно до якого згідно з наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4 (зі змінами), внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року №169 врегульовано питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків та зазначено, що у ПАТ «Херсонська ТЕЦ» немає правових підстав та технічної можливості щодо надання технічних умов на відключення від централізованого опалення будинку.
Крім того, з вказаного листа вбачається, що з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків, постановою КМУ від 31.10.2007 року № 1268 внесені принципові зміни до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення щодо відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, а саме передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача, а відключення багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів; відключення може здійснюватися тільки у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до ЗУ «Про теплопостачання» схемою теплопостачання.
Відповідно до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» у редакції зі змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169 (далі - Порядок), яким передбачено надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення з ініціативи споживачів на будинок у цілому, а не на окремі квартири.
Так, відповідно до пункту 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Згідно з пунктом 2.2 Порядку Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї. Комісія після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
В п. 2.2.1 Порядку вказано, що при позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.
Окрім цього, згідно з пунктом 2.2.3 Порядку, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що рішення про улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання Комісія приймає разом із рішенням щодо відключення від мереж ЦО і ГВП.
Рішення комісії про відмову у відключенні від системи центрального опалення повинно бути обґрунтовано наявністю хоча б однієї з вищенаведених підстав: відсутністю рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтриманого всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку, або технічною неможливістю такого відключення.
Така правова позиція викладена в ухвалі ВАС України від 28.05.2015 року (провадження № К/800/25455/14, ЄДРСРУ 44505634).
В матеріалах справи відсутні докази отримання ОСОБА_1 згоди всіх споживачів (мешканців) житлового будинку на відключення його від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, відсутня схема теплопостачання для забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання житлового дому, послуги теплопостачання отримуються у встановленому порядку, тому АТ «Херсонська теплоелектроцентраль» обґрунтовано відмовлено ОСОБА_1 у наданні технічних умов на відключення від централізованого опалення будинку, що також узгоджується з положеннями частини другої статті 19 Конституції України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 27 лютого 2018 року в справі №234/1116/16-а.
ОСОБА_1 не дотримано порядок відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в частині необхідності отримання згоди всіх споживачів житлового будинку на відключення його від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.
У відповідності до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли маються підстави для звільнення від доказування. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем належними доказами підтверджено правомірність своїх вимог.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 77, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, третя особа: ОСОБА_1 про визнання нечинним та скасування рішення – задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати п. 2.6 рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення від 19.06.2017 року в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення від мереж ЦО та влаштування індивідуальної системи опалення у АДРЕСА_1 та в частині зобов’язання ОСОБА_1 виконати будівельно-монтажні роботи та здійснити замовлення проектної документації.
Стягнути з Виконавчого комітету Херсонської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» витрати по сплаті судового збору у сумі 1600,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Учасники справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Суддя В.Е. Дорошинська