Ухвала суду № 77061402, 11.10.2018, Татарбунарський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
11.10.2018
Номер справи
515/541/17
Номер документу
77061402
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 515/541/17

Провадження № 2-ар/515/1/18

Татарбунарський районний суд Одеської області

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2018 року. Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Семенюк Л.А., розглянувши в письмовому провадженні заяву Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про роз’яснення постанови Татарбунарського районного суду Одеської області в адміністративній справі 515/541/17 за позовом ОСОБА_1 до Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про скасування рішення щодо відмови у викупі земельної ділянки та зобов’язання відповідача прийняти рішення про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою її викупу,

В С Т А Н О В И В:

20 вересня 2017 року Татарбунарським районним судом Одеської області ухвалено постанову у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про скасування рішення щодо відмови у викупі земельної ділянки та зобов’язання відповідача прийняти рішення про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою її викупу, якою вимоги позову задоволено частково. Визнано противоправним та скасовано рішення Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області №189-1 від 23 березня 2017 року «Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо викупу земельної ділянки»; зобов’язано Тузлівську сільську раду Татарбунарського району Одеської області повторно розглянути та прийняти рішення по заяві ОСОБА_1 про викуп земельної ділянки площею 0,348 га, що розташована по вулиці Центральна,16-а в селі Лебедівка Татарбунарського району Одеської області з вирішенням питання щодо проведення експертної грошової оцінки даної земельної ділянки з метою її викупу на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Вказана постанова Татарбунарського районного суду Одеської області не оскаржувалась та є чинною.

10.04.2018 року Тузлівська сільська рада Татарбунарського району, в порядку ст.374 КАС України, звернулась до суду із заявою про визнання виконавчого листа №515/541/17 від 05.02.2018 року таким, що не підлягає виконанню, посилаючись на те, що рішення суду виконано добровільно та підстав для видачі виконавчого листа не було.

Ухвалою Татарбунарського районного суду Одеської області від 18.04.2018 року у задоволенні заяви Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню - відмовлено. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2018 року, апеляційну скаргу Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області на зазначену ухвалу суду, залишено без задоволення, а ухвалу Татарбунарського районного суду Одеської області від 18.04.2018 року залишено без змін.

03.10.2018 року до суду від Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області надійшла заява про роз'яснення постанови Татарбунарського районного суду Одеської області від 20.09.2017 року у справі 515/541/17, в порядку ст.254 КАС України.

Заява мотивована тим, що на виконання вищезазначеної постанови суду, на пленарному засіданні ХХІХ сесії першого скликання Тузлівської сільської ради, що відбулося 13.10.2017 року, було повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 щодо викупу земельної ділянки площею 0,348 га, що розташована по вулиці Центральна,16-а в селі Лебедівка Татарбунарського району Одеської області. По даному питанню відбулося голосування, були присутніми десять депутатів сільської ради, з яких: п’ять проголосувало за пропозицію відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 29.02.2016 року, проти відмови від задоволення заяви - проголосувало три депутата, утрималися від голосування - два депутата. Таким чином, кворум для прийняття рішення за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 не був досягнутий, рішення про відмову чи задоволення прийняте не було.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути подану заяву в письмовому провадженні без повідомлення учасників справи.

Відповідно до вимог частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Згідно вимог частини другої статті 254 КАС України подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Із зазначеної процесуальної норми слідує, що судове рішення роз'яснюється лише в тому випадку, коли воно є незрозумілим та за таким звернулось визначене коло осіб.

Таким чином, роз'яснення судового рішення має бути зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалено, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання.

Тобто, це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.

Крім того, ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення чи ухвали суду. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв'язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині.

Відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20 березня 2015 року за правовою природою роз'яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз'яснення є його складовою, тому заява про роз'яснення судового рішення розглядається в тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз'яснення якого ставиться питання.

Суд зазначає, що резолютивна частина постанови Татарбунарського районного суду від 20.09.2017 року є чіткою, визначеною та зрозумілою за своїм змістом, оскільки прямо передбачає спосіб його виконання.

Так, в резолютивній частині постанови від 20 вересня 2017 року (а.с.72-75) було визнано протиправним та скасовано рішення Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області №189-1 від 23 березня 2017 року «Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо викупу земельної ділянки» та зобов’язано Тузлівську сільську раду Татарбунарського району Одеської області повторно розглянути та прийняти рішення по заяві ОСОБА_1 про викуп земельної ділянки площею 0,348 га, що розташована по вулиці Центральна, 16-а в селі Лебедівка Татарбунарського району Одеської області з вирішенням питання щодо проведення експертної грошової оцінки даної земельної ділянки з метою її викупу на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Суд звертає увагу на те, що заявник, фактично, наводить у заяві про роз’яснення судового рішення доводи незгоди з ухвалою суду від 18.04.2018 року, постановленою за заявою Тузлівської сільської ради Татарбунарського району про визнання виконавчого листа №515/541/17 від 05.02.2018 року таким, що не підлягає виконанню, ухваленою в цьому ж провадженні, що ніяким чином не стосується суті поняття «роз'яснення судового рішення».

За приписами ст. 255 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

З матеріалів справи також вбачається, що заявник скористався правом на апеляційне оскарження ухвали суду від 18 квітня 2018 року, якою у задоволені заяви Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню – відмовлено (а.с.97-98).

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2018 року(а.с.129), ухвала суду першої інстанції від 18.04.2018 року (а.с.97-99) залишено без змін, а апеляційну скаргу (а.с.101-103) без задоволення.

Тобто, суд апеляційної інстанції перевірив законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, та дійшов висновку про відсутність підстав для його скасування.

Водночас, заява про роз’яснення рішення стосується способу його виконання, однак нормами чинного Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено роз'яснення судового рішення в частині способу його виконання.

Суд, переглянувши матеріали справи, з урахуванням наведеного, перечитавши постанову від 20.09.2017 року, в резолютивній частині якої чітко визначено необхідність не лише повторного розгляду, а й прийняття Тузлівською сільською радою рішення по заяві ОСОБА_1 про викуп земельної ділянки площею 0,348 га, що розташована по вулиці Центральна, 16-а в селі Лебедівка Татарбунарського району Одеської області з вирішенням питання щодо проведення експертної грошової оцінки даної земельної ділянки з метою її викупу на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України, не вбачає не зрозумілості у її виконанні та у частині, яку просить роз’яснити відповідач, також. І вважає, що зазначена постанова Татарбунарського районного суду та її резолютивна частина відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки чітко викладена, є зрозумілою, а тому підлягає виконанню, відповідно до вимог діючого законодавства. За вказаних обставин, підстав для додаткового роз’яснення судового рішення не вбачається.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 248, 254, 256, 295 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про роз’яснення постанови Татарбунарського районного суду Одеської області в адміністративній справі 515/541/17 за позовом ОСОБА_1 до Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області про скасування рішення щодо відмови у викупі земельної ділянки та зобов’язання відповідача прийняти рішення про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з метою її викупу - відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 Розділу ХІІ Перехідних Положень КАС України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Л.А.Семенюк