
Справа №521/9585/18
Провадження №2/521/3370/18
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді – Коблової О.Д..
за участю секретаря судового засідання – Барвенко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про приведення самовільно реконструйованої квартири у відповідність до технічної документації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради в особі органу опіки та піклування,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду знаходиться на розгляді цивільна справа за позовом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про приведення самовільно реконструйованої квартири у відповідність до технічної документації.
В обґрунтування власної позиції та пояснюючи підстави звернення до суду первісно представник адміністрації посилався на ті обставини, що відповідач ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1.
Так, ОСОБА_1 без оформлення дозвільних документів, виконав роботи з реконструкції квартири шляхом надбудови другого поверху. У зв’язку з ігноруванням приписів про приведення квартири у первісний стан згідно технічних документів, Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради звернулась з позовом в суд, в якому, просила суд зобов’язати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), який мешкає за адресою: АДРЕСА_2, привести до попереднього стану за власний рахунок квартиру АДРЕСА_3 відповідно до технічної документації, станом до здійснення самочинної реконструкції, шляхом демонтажу самовільно прибудованого балкону, а також встановити порядок виконання рішення, за яким у разі невиконання рішення суду в добровільному порядку застосувати вимоги ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» щодо вжиття державним виконавцем заходів примусового виконання рішення без участі боржника, передбачених цим Законом, направлених на приведення за рахунок боржника самочинно реконструйованого об’єкту нерухомого майна до попереднього стану, для чого вжити передбачених ст.ст. 48, 56, 61, 68 ЗУ „ Про виконавче провадження” заходів щодо виявлення доходів та майна ОСОБА_1, звернення стягнення на виявлені доходи та майно (накладення арешту) у відповідних межах, а стягнуті з боржника кошти використати як кошти стягнуті з боржника на витрати виконавчого провадження, що пов’язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішення, у відповідності до ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження».
Представник Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради у відкрите судове засідання не з’явився, але від представника адміністрації надійшла заява про підтримання заявлених вимог з клопотанням про розгляд справи за відсутності сторони.
Відповідач у відкрите судове засідання не з’явився, повідомлявся судом про розгляд даної цивільної справи, причини неявки суду не відомі.
Згідно ст. 280 ч.1 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З огляду на неявку відповідача по даній цивільній справі, врахувавши позицію сторони позивача, суд зважав можливим розглядати справу в заочному порядку.
Вивчивши наявні матеріали справи у їх сукупності, прийнявши до уваги пояснення позивача за суттю спору і підставами звернення в суд, надавши належну юридичну оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами по справі, суд доходить висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню – виходячи з наступного.
Під час судового розгляду справи було встановлено, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1.
30.10.2017 року майстром дільниці № 1 КП ЖКС «Хмельницький» був складений протокол № 002910 про адміністративне правопорушення за ст. 152 КУпАП, яким зафіксовано факт самовільної реконструкції об’єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2, шляхом надбудови другого поверху. Дозвільні документи на момент перевірки власником не надані. Власнику квартири вручено припис № 002910 від 30.10.2017 року з вимогою припинення реконструкції квартири до пред’явлення дозвільних документів на будівництво.
Того ж дня комісією в складі співробітників дільниці № 1 КП ЖКС «Хмельницький» складено акт про відмову гр. ОСОБА_1 від підпису в приписі та протоколі.
Доповідною начальника дільниці № 1 КП ЖКС «Хмельницький» від 01.11.2017 року було повідомлено директора КП ЖКС «Хмельницький» про те що за адресою: АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_1 здійснює будівельні роботи шляхом надбудови другого поверху над належною йому квартирою. ОСОБА_3 вручено припис з вимогою надати дозвільні документи на проведення робіт. Відповідні документи надані не були.
Листом КП ЖКС «Хмельницький» від 06.11.2017 року за № 1756 повідомлено районну адміністрацію про виявлене самовільне будівництво за адресою: АДРЕСА_2 та надано відповідний пакет документів.
17.11.2017 року Малиновською районною адміністрацією Одеської міської ради видано Розпорядження № 497/01-06, яким зобов’язано гр. ОСОБА_1 привести до попереднього стану об’єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 у термін до 27.11.2017 року.
Згідно акту від 29.11.2017 року та службової записки начальника відділу контролю та моніторингу за станом території району Розпорядження № 498/01-06 від 17.11.2017 року не виконано.
Відповідно до п. 1.1. Положення про Малиновську районну адміністрацію ОМР, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 26.04.2017 року за №1934-УІІ, Малиновська районна адміністрація ОМР, є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Малиновського району м. Одеси, згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рішення виконавчих органів міської ради є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовим особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають ні відповідній території.
Однак, не зважаючи на це, вимоги Малиновської районної адміністрації ОМР ОСОБА_1 досі не виконано.
Стаття 376 ЦК України є спеціальною в регулюванні спірних правовідносин, тому як регулює відносини, які виникають у тих випадках, коли вимоги діючого законодавства були порушені при будівництві об’єктів нерухомості.
Частина 1 вказаної статті встановлює три відокремлених один від одного критерія, при наявності хоча б одного з яких, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, а саме:
-якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети;
-якщо вони збудовані або будуються без належного дозволу чи належно затвердженого проекту;
-якщо вони збудовані або будуються з істотними порушеннями будівельнихнорм і правил.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.376 ЦК України, особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Згідно ст. 5 Закону України „Про основи містобудування”, при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:
-розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил;
-розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів;
-раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок;
-охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів;
-урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій;
-урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва;
-інформування через засоби масової інформації громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об'єктів;
-участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій;
-захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про архітектурну діяльність» робочадокументація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об’єкту архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту. Робоча документація для будівництва або авторський нагляд за її розробкою виконуються за участю архітектора - автора затвердженого проекту відповідно до укладеного договору на розроблення проекту цього об’єкта архітектури.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об’єкта архітектури, здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Статтею 28 Закону України «Про архітектурну діяльність»встановлено, що власники та користувачі об’єктів архітектури зобов’язані отримувати в установленому порядку дозвіл на виконання робіт, пов’язаних із реконструкцією, реставрацією чи капітальним ремонтом об’єкта архітектури.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об’єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (CCI), та щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється па підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об’єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів У країни; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками.
Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.
Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 7 ст. 376 ЦК України, у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво.
Згідно із ч. 2 ст. 383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать; санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що критеріями самовільної реконструкції об’єкта нерухомого майна є: порушення прав власників інших квартир та порушення санітарно технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Згідно п. 4 „Правил користування житловим приміщенням”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 8 жовтня 1992 р. № 572, власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинку (квартири) та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку.
Таким чином, в процесі здійснення реконструкції нерухомого майна, відповідачем були порушені вищезазначені приписи діючого законодавства України, що у свою чергу, необхідно кваліфікувати як здійснення самочинного будівництва.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» № 466 від 13.04.2011 рокузатверджено «Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт».
Відповідно до «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», що визначає механізм виконання підготовчих робіт та будівельних робіт, підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, можуть виконуватися замовником після набуття права на земельну ділянку відповідного цільового призначення та подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт.
Будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (CCI) та об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками.
Замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні, за виконання будівельних робіт без подання повідомлення та за порушення вимог, визначених Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, відповідно до Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»та КУпАП.
Відповідно до ст. 154 ЖК УРСРвиконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів здійснюють контроль за утриманням будинків (квартир), що належать громадянам.
Згідно п. 2.8, Положення про Малиновську районну адміністрацію ОМР, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 1934-V11 від 26.04.2017 року, райадміністрація здійснює заходи щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об’єктів або приведення самочинно реконструйованих об’єктів у первинний стан.
У відповідності з пп. а п. 2.4 Положення, зокрема, серед іншого, Малиновська районна адміністрація вживає заходів з недопущення самочинного будівництва, псування жилих будинків та об’єктів благоустрою у районі.
Відповідно до ч.1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст.141 ЦПК України на користь позивача підлягають стягненню з відповідача витрати понесені позивачем за оплату судового збору у розмірі 1 760 гривень.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 13, 19, 76, 81, 133, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 281, 282, ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про приведення самовільно реконструйованої квартири у відповідність до технічної документації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради в особі органу опіки та піклування – задовольнити.
Зобов’язати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), який мешкає за адресою: АДРЕСА_4, привести до попереднього стану за власний рахунок квартиру АДРЕСА_5 в м7 Одесі відповідно до технічної документації, станом до здійснення самочинної реконструкції, шляхом демонтажу самовільно прибудованого балкону.
Встановити наступний порядок виконання рішення суду, а саме зобов’язати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), який мешкає за адресою: АДРЕСА_4, привести до попереднього стану за власний рахунок квартиру АДРЕСА_6 відповідно до технічної документації, станом до здійснення самочинної реконструкції, шляхом демонтажу самовільно прибудованого балкону.
У разі невиконання рішення суду ОСОБА_3 в добровільному порядку, застосувати вимоги абзацу 2 частини 3 статті 63 ЗУ „Про виконавче провадження” щодо вжиття державним виконавцем заходів примусового виконання рішення без участі боржника, передбачених цим Законом, направлених на приведення за рахунок боржника самочинно реконструйованого об’єкту нерухомого майна до попереднього стану, для чого вжити передбачених ст.ст. 48, 56, 61, 68 ЗУ „Про виконавче провадження” заходів щодо виявлення доходів та майна ОСОБА_1, звернення стягнення на виявлені доходи та майно (накладення арешту) у відповідних межах, а стягнуті з боржника кошти використати як кошти стягнуті з боржника на витрати виконавчого провадження, що пов’язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішення, у відповідності до ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження».
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), який мешкає за адресою: АДРЕСА_4 на користь Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради сплачений судовий збір у розмірі 1762,00 гривень.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ст. 354 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ст. 354 ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Д. Коблова