
№336/5940/18
Пр №2-о/336/219/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2018 року м.Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м.Запоріжж Суркова В.П., розглянувши у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Запорізький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про встановлення факту смерті особи, подану в порядку окремого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
02.10.2018 заявник звернулась до суду із заявою, поданою в порядку окремого провадження, просить встановити факт смерті 01.06.2018 року у м.Жданівка Донецької області ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, яка постійно мешкала за адресою реєстрації: Донецька область, м.Жданівка, кв-л 28/33АДРЕСА_1.
В заяві зазначає, що 01.06.2018 року померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкала до дня смерті на тимчасово окупованій території України. Заявник є онукою та спадкоємицею після її смерті на підставі заповіту, посвідченого 16.02.2010 року державним нотаріусом Жданівської державної нотаріальної контори ОСОБА_3
Як зауважує заявник, встановлення факту смерті її бабусі необхідно для отримання свідоцтва про смерть, реалізації спадкових прав.
ОСОБА_1 звернулась до суду, оскільки встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті є компетенцією суду.
На підставі наведеного заявниця просить задовольнити заяву.
Ухвалою судді від 09.10.2018 відкрито провадження у справі, призначено відкрите судове засідання в порядку окремого провадження за участі заявника із повідомленням заінтересованої особи.
Заявник та представник заінтересовваної особи, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, у судове засідання не прибули. Від заявника надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, при цьому підтримує вимоги заяви, просила про їх задоволення.
Причини неявки представника заінтересованої особи суду не відомі, клопотань до матеріалів справи не надходило.
Внаслідок неявки в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. .2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши уточнену заяву, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку про те, що вона не підлягає задоволенню у зв’язку із таким.
Відповідно до ч. 7 ст. 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як врегульовано п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого про-вадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Ч. 1 ст. 315 ЦПК України визначено перелік фактів, які можуть бути встановлені судом. Так, відповідно до п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як передбачено ч. ч.1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду..
Постановою ВРУ № 254-VIII від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей визнано тимчасово окупованими територіями. Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась АТО, затверджений Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р, до переліку віднесено м. Жданівка Донецької області.
Відповідно до роз’яснень, наданих в п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка села Заводівка Горностаївського району Херсонської області, є бабусею заявникаі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3. Зазначені обставини підтверджені наданими заявником належними письмовими доказами – копією свідоцтва про народження ІІІ-НО №414774, копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00021133975, які додані до заяви.
Згідно з довідкою про причини смерті №54 від 04.06.2018, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, померла внаслідок ішемічної хвороби серця, атеросклеротичного кардіосклерозу.
Крім того, заявником додано до заяви копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2, виданого Жданівським міським відділом реєстрації актів цивільного стану Державної ОСОБА_4 Міністерства юстиції серії ДНР №106555 від 04.06.2018 року, відповідно до якого вказана особа померла 01.06.2018 у м.Жданівка у віці 83 років.
Згідно зі ст. 17 ч. 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» N№2398-VI від 01.07.2010 року державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства Юстиції України 18.10.2010 р. №52/5, підставою для проведення державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
В судовому засіданні встановлено, що надані заявником докази видані установами, що знаходяться на окупованій території м. Жданівка Донецької області, не відповідають затвердженим в установленому чинним законодавством України порядку формам.
Оцінюючи вказані документи, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 р. «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Також, Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]».
Враховуючи викладену практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за можливе застосувати названі «намібійські винятки» в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих установою, що знаходиться на окупованій території, як доказів, оскільки суд виходить з того, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування) тощо.
На підставі наданих заявником документів провести державну реєстрацію смерті особи та видати відповідне свідоцтво про смерть в позасудовому порядку не є можливим, оскільки вони видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, що підтверджено відмовою у проведенні реєстрації смерті, виданою Запорізьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області 21.09.2018.
Суд дійшов висновку про те, що обставини, повідомлені заявницею, знайшли своє належне підтвердження під час судового розгляду справи, тому наявні підстави для задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_5 в м.Жданівка Донецької області.
Відповідно до ч. 4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Як передбачено ч. 5 ст. 317 ЦПК України копію судового рішення необхідно видати заявнику, негайно після проголошення такого рішення.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст. ст. 12-13, 19, 76-80, 95, 223, 247, 258-259, 263-265, 272-273, 293, 315, 317-319 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, адреса: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1), заінтересована особа: Запорізький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (адреса: м.Запоріжжя, пл. Пушкіна, буд.2, код за ЄДРПОУ 38363167) про встановлення факту смерті особи задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_5, громадянки України, місце проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6, кв-л 28/33АДРЕСА_3, яка настала 01.06.2018 року на тимчасово окупованій території України – у м.Жданівка Донецької області у віці 83 років.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення (із врахуванням п.15.5 Перехідних положень).
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, копію судового рішення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення протягом двох днів.
Суддя В.П. Суркова