Постанова № 77046685, 11.10.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2018
Номер справи
820/4013/18
Номер документу
77046685
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4013/18

Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Лях О.П.

суддів: Старосуда М.І. , Яковенка М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року (повний текс складено 02.07.2018 року, головуючий суддя І інстанції Супрун Ю.О., м.Харків) по справі № 820/4013/18 за позовом ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (далі - Красноградське ОУПФУ), в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 5 від 16.01.2018 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за вислугу років як працівнику охорони здоров'я.

- зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, код ЄДРПОУ 40381122, вчинити дії по врахуванню періодів трудового стажу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 15.04.1985 року по 03.01.1994 року, 04.01.1994 року по 01.06.1994 року, з 11.10.2017 року по 26.12.2017 року у спеціальний стаж, що дає право на вислугу років у відповідності до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику охорони здоров'я.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що вона після звільнення із займаної посади 27.12.2017 року звернулася із заявою до Красноградського ОУПФУ про призначення їй пенсії за вислугу років як працівнику охорони здоров'я на підставі п. "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Рішенням № 5 від 16.01.2018 року Красноградського ОУПФУ їй було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років як працівнику охорони здоров'я, оскільки її стаж працівника охорони здоров'я станом на 11.10.2017 року за наявними документами пенсійної справи складає 17 років 6 місяців 5 днів. Відповідачем безпідставно не було враховано до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, періоди страхового стажу ОСОБА_1 з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року, з 15.04.1985 року по 03.01.1994 року, з 11.10.2017 року по 26.12.2017 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року по справі № 820/4013/18 частково задоволено адміністративний позов:

- визнано протиправним та скасовано рішення № 5 від 16.01.2018 року Красноградського ОУПФУ про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугу років як працівнику охорони здоров'я;

- зобов'язано Красноградське ОУПФУ вчинити дії по врахуванню періодів трудового стажу ОСОБА_1 з 15.04.1985 року по 03.01.1994 року, з 11.10.2017 року по 26.12.2017 року у спеціальний стаж, що дає право на вислугу років у відповідності до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику охорони здоров'я;

- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського ОУПФУ на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн.;

- в іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із даним рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні адміністративного позову, ОСОБА_1 подала апедяційну скаргу, в якій просить скасувати у відповідній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду та ухвалити нове, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Також, Красноградським ОУПФУ було подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції в частині задоволення адміністративного позову. Проте, ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.09.2018 року повернуто апеляційну скаргу скаржнику.

Відповідно до ст.308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги

З огляду на вказане, Харківським апеляційним адміністративним судом розглядається апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року в частині відмови у задоволенні адміністративного позову.

Відповідач відзив на апеляційну скаргу не надав, що не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи обраний спосіб судового захисту в межах спірних правовідносин, характер спору, положення ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити з огляду на наступне.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 в період з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року на посаді медичної сестри Харківського обласного Товариства Червоного Хреста, стаж 4 місяці 28 днів.

27.12.2017 року ОСОБА_1, звернулася до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "є" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року.

Рішенням № 5 Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 16.01.2018 р. позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років, оскільки, в тому числі, період роботи з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року не зарахований до пільгового стажу роботи.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову в цій частині вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Товариство Червоного Хреста та його структурні підрозділи є добровільною громадською гуманітарною організацією, а також те, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що під час її роботи в Харківському обласному товаристві Червоного Хреста оплата праці здійснювалася у відповідності з умовами оплати праці працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року №1397 було затверджено Положення про порядок обчислення стажу для призначення пенсій за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров'я, яким визначалось, що лікарям і іншим працівникам охорони здоров'я в стаж роботи за фахом, окрім роботи в установах, організаціях і посадах, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, зараховується праця в системі товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Постановою Верховної Ради України №1931-XII від 6 грудня 1991 року «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 01.04.1992 року введено в дію Закон України «Про пенсійне забезпечення» в повному обсязі.

Відповідно до п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній в період з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року) право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Згідно із п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад), які працюють у лікарняних закладах, лікувально - профілактичних закладах особливого типу, лікувально-трудових профілакторіях, амбулаторно-поліклінічних закладах, закладах швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладах переливання крові, закладах охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладах, установах з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальних органах Держсанепідслужби, Держпраці. Держпродспоживслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно - епідеміологічих закладах, діагностичних центрах, мають право на пенсію за вислугу років.

Середній медичний персонал - це особи, які отримали спеціальну освіту та відповідну кваліфікацію в середніх медичних навчальних закладах і допущені в установленому порядку до медичної діяльності. Середній медичний персонал надає долікарську медичну допомогу, здійснює догляд за хворими, виконує під керівництвом лікаря профілактичну, діагосностичну, лікувально - реабілітаційну, санітарно - противоепидемічну і організаторську роботу.

До складу середнього медичного персоналу входять фельдшера, акушерки, медичні сестри, санітарні фельдшери, фельдшери-лаборанти, рентгено-лаборанти, зубні лікарі, зубні техніки та інші.

Медична сестра працює у лікувально-профілактичному або дошкільному закладі під керівництвом лікаря, виконує його призначення, забезпечує належний догляд за хворими та дітьми, веде спостереження за станом їх здоров'я, надає невідкладну долікарську допомогу і бере участь у гігієнічному вихованні населення та пропаганді здорового способу життя. Специфіка діяльності медсестер визначається типом і профілем установи (відділення), в якому вона працює, а також займаної посади

Відповідно до Класифікатора професій ДК 003:2010 професії сестра медична та сестра медична милосердя мають однаковий код професії (КП) - 3231, а також однаковий номер у довіднику кваліфікаційний характеристик працівників (ДКХГІ) - 78.

Положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року №1290 «Про затвердження списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці» надано право медичним сестра Товариства Червоного Хреста на додаткову відпустку тривалістю 7 днів, що додатково підтверджує ототожнення законодавцем медичної сестри та сестри медичної милосердя.

У період роботи з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року позивача ОСОБА_1 у Товаристві Червоного Хреста України на посаді медичної сестри милосердя чинними були норми наказу Міністерства охорони здоров'я України №229 від 23.11.1993 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників закладів охорони здоров'я та соціального захисту населення», відповідно до положень якого затверджено тарифний розряд молодшій сестрі милосердя, а саме - 8.

З огляду на вказане та беручи до уваги віднесення законодавцем середнього медичного персоналу Товариства Червоного Хреста України до працівників охорони здоров'я, освіти та соціальної допомоги у зв'язку із специфічною роботою із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність, присвоєння тарифних розрядів, роботу медичної сестри милосердя під керівництвом лікаря, виконання його призначення, та забезпечення належного догляду за хворими та дітьми, ведення спостереження за станом їх здоров'я, надання невідкладної долікарської допомоги і участь у гігієнічному вихованні населення та пропаганді здорового способу життя, як у воєнний, так і в мирний час, відсутності відмінностей у Класифікаторі професій між сестрою медичною та сестрою медичною милосердя, наявність спеціальної медичної освіти, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги позивача.

Відповідно до ч.1 ст.317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права при вирішенні частини позовних вимог є підстави для скасування рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову по врахуванню періодів трудового стажу ОСОБА_1 з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року з прийняттям постанови про задоволення в цій частині позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2, 241, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року по справі № 820/4013/18 - скасувати в частині відмови у задоволенні адміністративного позову.

Прийняти в цій частині постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області вчинити дії по врахуванню періодів трудового стажу ОСОБА_1 з 04.01.1994 року по 01.06.1994 року у спеціальний стаж, що дає право на вислугу років у відповідності до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику охорони здоров'я.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року по справі № 820/4013/18 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 11 жовтня 2018 року.

Головуючий суддя (підпис)О.П. Лях Судді(підпис) (підпис) М.І. Старосуд М.М. Яковенко