
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2018 р. Справа№805/3930/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., при секретері судового засідання ОСОБА_1 розглянувши в адміністративну справу за позовом Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Приватного акціонерного товариства “Комсомольське рудоуправління” про стягнення заборгованості в сумі 112 797,99 грн.,
В С Т А Н О В И В :
Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства “Комсомольське рудоуправління” про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01 квітня 2017 року по 31 травня 2017 року за списком №1 в сумі 112 797,99 грн.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що Відповідач повинен відшкодувати до 25-го числа щомісяця суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівникам підприємства, яким призначено пенсію. За період з 01 квітня 2017 по 31 травня 2017 року підприємство має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів “a” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” у розмірі 112 797,99 грн., що підтверджується відповідними розрахунками та даними картки особового рахунку підприємства. Просив стягнути з Відповідача зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі № 805/3930/17-а за вказаним вище адміністративним позовом.
Провадження у справі зупинялося ухвалами Донецького окружного адміністративного суду з 28 листопада 2017 року.
Ухвалою від 16 січня 2017 року у справі призначена судова економічна експертиза, перед судовим експертом поставлені наступні питання:
- чи підтверджується документально розрахунок суми з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 1в сумі 112 797,99 грн. за період з 01 квітня 2017 року по 31 травня 2017 року? Якщо не підтверджується, визначити в якій сумі існує розбіжність?
- чи відповідає дійсності та підтверджується відповідними документами щодо складу витрат та факту їх понесення позивачем, визначений для ПРАТ «Комсомольське рудоуправління» розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в сумі 112 797,99 грн. за період з 01 квітня 2017 року по 31 травня 2017 року? Якщо не відповідає, визначити, щодо яких витрат та в якій сумі існує розбіжність?
- чи включені Позивачем до сум, що підлягають відшкодуванню з боку ПРАТ «Комсомольське рудоуправління» за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, за період з 01 квітня 2017 року по 31 травня 2017 року суми доплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України? Якщо так, то в якій сумі?
Ухвалою від 07 червня 2018 року замінено Позивача - Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, на його правонаступника - Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Представники сторін до суду не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач - Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
Відповідач - Приватне акціонерне товариство «Комсомольське рудоуправління», внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00191827, зареєстроване за юридичною адресою: 87534, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахимова, буд. 116 а, та перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Колишні працівники відповідача, згідно переліку дослідження суми фактичних витрат та доставку пільгових пенсій по ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» додаток №2 (том 3, а.с. 125-128) перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримують пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за списком №1.
На вирішення питання здійснені витрати на виплату і доставку працівникам ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 за період з 01 квітня 2017 року по 31 травня 2017 року було надано витяги з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій та довідки УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1.
Отже, судом для підтвердження фактичної виплати пенсії за клопотанням відповідача було призначено експертизу з питань, які визначенні у тексті ухвали від 16 січня 2018 року.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд зазначає.
Відповідно до пп.1 п.4 Положення «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 р. № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015р. за №41/26486, встановлено, що управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення.
Згідно з пп.9 п.4 зазначеного Положення, управління Фонду здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
Відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Таким чином, обов'язок відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений чинним законодавством України.
Страхувальниками, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та інші.
Відповідно до п. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно абз. 4 п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “а” статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно абз. 3 п.1 ст. 4 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлена ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції № 21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до п. 6.4 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно п. 6.5. Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Пунктами 6.7 Інструкції, передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
В той же час, суд враховує висновки експертизи, а саме:
По першому питанню - в обсязі наданих документів розрахунок суми з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 112 797,99 грн. за період з 01 квітня 2017 року по 31 травня 2017 року не підтверджується документально.
Розбіжності даних дослідження з даними УПФУ до зменшення на загальну суму: з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі мінус (-) 206 326 ,94 грн.
з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій ( витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі мінус (-)121 034,75грн. ((-) 8236,76 - 112 797,99), виникли внаслідок того, що:
в розрахунку боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, в періоді квітень-травень 2017 року, наведена двічі сума пенсії до відшкодування за пенсіонером ОСОБА_2 (УПФУ у Васильківському районі Дніпропетровської обл.) - 3813,46грн.;
в розрахунку боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, в періоді квітень-травень 2017р. сума пенсії до відшкодування за пенсіонерами ОСОБА_3 (сума до відшкодування - (-) 133 361,44 грн.), ОСОБА_4 (сума до відшкодування - (-) З741,00грн.), ОСОБА_5 (сума до відшкодування - (-) 419,72грн.), ОСОБА_6 (сума до відшкодування - (-) 4411,92грн.), наведені з від’ємними значеннями на загальну суму мінус (-) 141 934,08 грн.;
внаслідок надання на дослідження матеріалів не у повному обсязі, а саме: часткової відсутності розпоряджень УПФУ про призначення пенсії (або надання їх поганих копій), відомостей (розшифровок) по складу витрат, місячних розрахунків боргу по відшкодуванню фактичних витрат, місячних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, направлених платнику, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про отримання пенсій.
По другому питанню - в обсязі наданих на дослідження документів відповідними документами щодо складу витрат та факту їх понесення позивачем, визначений для ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах у сумі 112 797,99 грн. за період з 01 квітня 2017 року по 31 травня 2017 року не підтверджується документально.
Розбіжності даних дослідження з даними УПФУ до зменшення на загальну суму: з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі мінус (-) 206 326,94 грн. (-93 528,95 - 112 797,99); з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі мінус (-) 121 034,75грн. ((-)8236,76-112 799,99), виникли внаслідок того, що: в розрахунку боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, в періоді квітень-травень 2017р., наведена двічі сума пенсії до відшкодування за пенсіонером ОСОБА_2 (УПФУ у Васильківському районі Дніпропетровської обл.) - 3813,46грн.; в розрахунку боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, в період квітень-травень 2017 року сума пенсії до відшкодування за пенсіонерами ОСОБА_3 (сума до відшкодування – (-) 133 361,44 грн.), ОСОБА_4 (сума до відшкодування – (-) 3741,00, ОСОБА_5 (сума до відшкодування – (-) 419,72 грн.), ОСОБА_6 (сума до відшкодування – (-) 4411,92 грн.) наведені з від’ємними значеннями на загальну суму мінус (-) 141 934, 08 грн.; в наслідок надання на дослідження матеріалів не у повному обсязі , а саме : часткової відсутності розпоряджень УПФУ про призначення пенсії (або надання їх поганих копій) відомостей (розшифровок) по складу витрат, місячних розрахунків боргу по відшкодуванню фактичних витрат, місячних розрахунків фактичних витрат на витрату та доставку пільгових пенсій, направлених платнику, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про отримання пенсій.
По третьому питанню - в обсязі наданих на дослідження документів включення Центральним об’єднаним управлінням ПФУ м. Маріуполя Донецької області до сум, що підлягають відшкодуванню зі сторони ПрАТ «Комсомольське рудоуправління» за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, за квітень-травень 2017 року, суми доплат, надбавок і підвищень , що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел , ніж кошти Пенсійного фонду України документально не підтверджується.
Отже, згідно висновку експерта 192/25, документально не підтверджується фактична виплата пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за квітень-травень 2017 року в сумі 112 797, 99 грн.
Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 101 КАС України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.
З огляду на ту обставину, що під час судового розгляду не підтверджено факт понесення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, у розмірі сумі 112 797 грн. 99 коп., суд дійшов висновку у задоволенні позовних вимог
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 205, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Маріупольського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, б. 27а, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 41250795) до Приватного акціонерного товариства “Комсомольське рудоуправління” (87534, Донецька область, м. Маріуполь, пр.. Нахимова, буд. 116 а, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 00191827) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України від 05 листопада 2011 № 1788 "Про пенсійне забезпечення" (за списком № 2) за період з 01 квітня 2017 р. по 31 травня 2017 р. в сумі 112 797, 99 – відмовити.
Рішення складене в повному обсязі 08 жовтня 2018 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шинкарьова І.В.