Рішення № 77042997, 10.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2018
Номер справи
1540/3815/18
Номер документу
77042997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/3815/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2018 року

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши у порядку письмового провадження за наявними матеріалами, справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про:

визнання протиправним та скасування рішення №10161 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1;

зобов’язання зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи в ПАТ “Ясинівський коксохімічний завод” на посаді апаратника перегонки цеху ректифікації з 22.03.2000р. по 31.03.2001р. та на посаді машиніста компресорних установок цеху ректифікації з 01.04.2001р. по 23.06.2017р.;

зобов’язання призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 13.12.2017р.

Ухвалою суду від 10.08.2018р. дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач приймаючи спірне рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 грубо порушив приписи законодавства України, оскільки на час звернення із заявою про призначення пенсії страховий стаж складав 32 роки 3 місяці 1 день, у тому числі пільговий стаж за Списком №1 – 14 років 5 місяців, що дає позивачу повне право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Через канцелярію суду (04.10.2018р. за вхід. №29458/18) від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. (а.с.158).

Представником відповідача засобами факсимільного зв’язку (03.10.2018р. за вхід. №ФП/153/18) подано клопотання про розгляд справи без участі представника. (а.с. 156)

У відзиві на позовну заяву (29.08.2018р. за вхід. №25191/18) представник відповідача у задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі, зазначивши, що рішення №10161 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, на думку представника відповідача, прийнято правомірно. (а.с. 76-77)

Пунктом 10 частини 1 статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позов відповідача, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

13.12.2017р. ОСОБА_1 звернувся до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. (а.с. 38)

Протоколом №10161 від 12.03.2018р. на підставі розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 з 13.12.2017р. відповідачем призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 у розмірі 4 284, 57 грн. (а.с. 39)

Центральним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі 19.06.2018р. за №10161 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 114 розділу XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р. (а.с.37)

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Процедура призначення та отримання пенсії, в тому числі на пільгових умовах, встановлена Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XIIвід 05.11.1991р. та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003р.

За змістом п. «в» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991р. на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р. на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991р. встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом ОСОБА_2 України.

Відповідно до постанови Кабінету ОСОБА_2 України № 637 від 12.08.1993р. "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі - Порядок № 637) встановлено правило, згідно якого при призначенні пільгових пенсій необхідне надання довідок встановленого зразка з метою підтвердження відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, і видаються підприємством, на якому особа працювала або правонаступником (пункт 20 Порядку). У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Згідно п. 20 Порядку № 637 для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Пунктами 3, 4 Порядку № 637 підтвердження періодів роботи передбачено, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006р. за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1) встановлено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

За приписами п.7 Порядку № 18-1 для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право: заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи (далі - заявник), або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально; запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку.

Відповідно до п.9 Порядку № 18-1 комісії повідомляють заявника про час, дату та місце розгляду заяви про підтвердження стажу роботи та розглядають її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи.

Згідно п. 11, 12 Порядку № 18-1, для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004р. та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Як вбачається з оскаржуваного рішення, стаж роботи позивача складає 9 років 9 місяців, при загальному стажі 32 роки 3 місяці. До спеціального стажу роботи не зараховано періоди роботи на ПАТ «Ясинівський коксохімічний завод» з 22.03.2000р. по 31.12.2001р., з 01.01.2009р. по 31.03.2013р., з 01.06.2015р. по 24.06.2015р., з 26.06.2015р. по 05.07.2015р., з 18.07.2015р. по 15.11.2015р., з 30.11.2015р. по 10.01.2016р., з 28.01.2016р. по 31.01.2016р., з 28.02.2016р. по 29.02.2016р., з 28.03.2016р. по 31.03.2016р., з 29.04.2016р. по 30.04.2016р., з 30.05.2016р. по 31.05.2016р., з 03.08.2016р. по 28.02.2017р., оскільки спеціальний стаж за зазначені періоди не підтверджений даними наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а здійснення перевірки первинних документів на підприємствах, що розташовані на тимчасово непідконтрольній українській владі території та перереєструватися на території, яка контролюється української владою неможливо. Окрім того, повідомлено, що право на пенсію на пільгових умовах за віком за Списком №1 позивач набуде після досягнення 51 річного віку.

При цьому, у оскаржуваному рішенні вказано, що спеціальний стаж не підтверджений даними наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Однак, будь-яких аргументів щодо неможливості зарахування стажу позивачу з вищезазначених підстав не наведено, рівно як доказів не зазначення в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Крім того, відповідно до п. 20 Постанови Кабінету ОСОБА_2 України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12.08.1993р. у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Проте, до 2011 року ці відомості не відображались в даних системи персоніфікованого обліку.

Виходячи з наведеного, суд не може погодитись із правомірністю оскаржуваного позивачем рішення, оскільки при його винесенні відповідачем не були враховані всі періоди робіт позивача, та без будь-якого обґрунтування залишено ці періоди без уваги.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті рішення №10161 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 діяв без дотримання порядку та способу, що передбачені чинним законодавством, у зв'язку із чим вимоги позивача про визнання такого рішення протиправним підлягають задоволенню на підставі положень ч. 1 ст. 245 КАС України.

Згідно Рекомендацій Комітету ОСОБА_2 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_2 11.03.1980р. на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

При цьому, з огляду на положення ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які Конституцією України віднесені до компетенції цього органу державної влади.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративний суд, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Аналіз приписів КАС України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.

За таких обставин, суд позбавлений права зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи в ПАТ “Ясинівський коксохімічний завод” на посаді апаратника перегонки цеху ректифікації з 22.03.2000р. по 31.03.2001р. та на посадімашиніста компресорних установок цеху ректифікації з 01.04.2001р. по 23.06.2017р. та призначити та виплатити пенсію, адже заява про призначення пенсії не була належним чином розглянута органом Пенсійного фонду України, у зв'язку із чим, позовні вимоги про зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи є передчасними.

У зв'язку із цим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню на підставі положень ч. 1 ст. 245 КАС України шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пільгової пенсії з урахуванням встановлених судом обставин.

Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до платіжного доручення від 09.08.2018р. та від 31.07.2018р. позивач сплатив судовий збір у розмірі 1409,60 грн. та 704,80 грн. (а.с.4-5)

У зв’язку із частковим задоволенням позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 704,80 грн. з відповідача.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 139, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: Академіка ФілатоваАДРЕСА_1, м. Одеса, 65080) до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, адреса: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, буд. 4-а) про визнання протиправним та скасування рішення №10161 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1; зобов’язання зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи в ПАТ “Ясинівський коксохімічний завод” на посаді апаратника перегонки цеху ректифікації з 22.03.2000р. по 31.03.2001р. та на посаді машиніста компресорних установок цеху ректифікації з 01.04.2001р. по 23.06.2017р.; зобов’язання призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ” з 13.12.2017р. – задовольнити частково.

Рішення Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №10161 від 19.06.2018р. про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: Академіка ФілатоваАДРЕСА_1, м. Одеса, 65080) за віком на пільгових умовах за Списком №1 – визнати протиправним та скасувати.

Зобов'язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: Академіка ФілатоваАДРЕСА_1, м. Одеса, 65080) про призначення пільгової пенсії за Списком №1 з урахуванням встановлених судом обставин.

Стягнути з Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, адреса: 65121, м.Одеса, вул. Ільфа і Петрова, буд. 4-а) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: Академіка ФілатоваАДРЕСА_2, м. Одеса, 65080) витрати на оплату судового збору у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в сроки, встановлені ст. 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення суду складений та підписаний суддею 10 жовтня 2018 року.

Суддя Балан Я.В.

.