Рішення № 77042939, 11.10.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2018
Номер справи
1340/3779/18
Номер документу
77042939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/3779/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2018 року

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар Н.А. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до приватного підприємства "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати" про застосування заходів реагування ,-

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Держпраці у Львівській області (79005, пл.Міцкевича,8, м.Львів) звернулося в суд з позовом до ПП "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати" (79022,вул.Городоцька,172, м.Львів), у якому просить суд зобов’язати відповідача зупинити експлуатацію (застосування) обладнання (устаткування) підвищеної небезпеки: - газового котла De Dietrix зав. № 00520467-540 квт; - газового котла De Dietrix зав.№ 0001032299-480квт; газового котла De Dietrix зав.№ 01805-215 квт; - теплогенератора зав.№ 029-290квт; газопроводу середнього тиску діаметром 57 мм. Довжиною 280 п.м.; - газопроводу середнього тиску діаметром 89 мм. Довжиною 294м.п.; - ШРП з регулятором тиску газу FE-25; - ШРП з регулятором тиску газу ТВ/249/01 до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що уповноваженою особою ГУ Держпраці у Львівській області проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової ПП "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати", якими встановлено факти порушення, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей. У зв'язку із чим, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПП "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати".

Ухвалою від 23.08.2018 року вищезазначену позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків. 11.09.2018 року позивачем усунуто її недоліки.

Ухвалою суду від 12.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву суду не надав та жодних клопотань від відповідача на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи наведене, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

На підставі наказу від 20.07.2018 № 1664-П, направлення від 20.07.2018 № НОМЕР_1 Держпраці у Львівській області з 23.07.2018 по 03.08.2018 проведено перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ПП "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати", за наслідками якої складено акт від 20.07.2018 № 1510.

В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних : нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю працівників ПП "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати" а саме:

1. Не одержано дозвіл на. експлуатацію (застосування) обладнання (устаткування) підвищеної небезпеки: газового котла De Dietrix зав. № 00520467-540 квт; - газового котла De Dietrix зав.№ 0001032299-480квт; газового котла De Dietrix зав.№ 01805-215 квт; - теплогенератора зав. № 029-290квт; газопроводу середнього тиску діаметром 57 мм. довжиною 280 п.м.; - газопроводу середнього тиску діаметром 89 мм. Довжиною 294м.п.; - ШРП з регулятором тиску газу FE-25; - ШРП з регулятором тиску газу ТВ/249/01, що є порушенням ПІ 3.1 р. III Правил безпеки систем газопостачання (далі - НПАОП 0.00-1.76-15).

2. ПП ЛВТМФ «Карпати» не складено та не надіслано повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 відповідним територіальним органам Держпраці після реконструкції об’єктів системи газопостачання, що є порушенням статті 18 Постанови КМУ від 11липня 2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки».

3. Відсутній графік технічного огляду, технічного обслуговування і ремонту об’єктів системи газопостачання, що є порушенням п.3.2 п.3.10 V Правил безпеки системи газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285.

4. Технічний стан газопроводів (підземних, надземних) і споруд на них не контролюється власником шляхом проведення комплексного приладового обстеження (КПО), що є порушенням п.п.1.4, 1.15 р. V Правил безпеки системи газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285.

5. Не здійснюється технічний огляд, регулювання обладнання, технічне обслуговування, поточний ремонт ШРП, що є порушенням п.2.11 р. V Правил безпеки системи газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285.

6. Не проведена повірка манометрів ШРП з регулятором тиску В/249/01 виробничого цеху та ШРП з регулятором тиску FE-25 адміністративного корпусу, що є порушенням п.3.23 р. V Правил безпеки системи газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285.

7. Не проводяться технічні огляди трас надземних газопроводів не рідше ніж один раз на 6 місяців. Результати обходів газопроводів не фіксуються у журналі технічних оглядів і обходів газопроводів, що є порушенням п.1.5 р. V Правил безпеки системи газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 № 285.

Примірник акту перевірки отримано президентом ОСОБА_1, без будь-яких зауважень або заперечень від уповноваженої особи відповідача, що підписала акт, не зазначено.

Будь-яких повідомлень про усунення порушень на адресу позивача не надходило, що зумовило звернення останнього до суду із даним позовом.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V.

Приписами статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини 1 та 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообовязкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до приписами Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачене повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно матеріалів справи, в ході планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки від 27.07.2018 № 13/01/197/0759 порушення вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю працівників ПП "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати".

Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю його працівників.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду справи відповідачем не усунуті порушення, зазначені в акті перевірки від 27.07.2018 № 13/01/197/0759, суд дійшов до висновку, що позов Головного управління Держпраці у Львівській області до ПП "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати" про застосування заходів реагування є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

При цьому, суд не вбачає підстав для звернення цього рішення до негайного виконання, про що просить позивач, з огляду на таке.

Відповідно до статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що повязані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.

Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.

Отже, рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) не підлягає негайному виконанню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб»єкта владних повноважень, пов»язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпраці у Львівській області (79005, пл. Міцкевича,8, м.Львів, код ЄДРПОУ 39778297) до ПП "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати" (79022,вул.Городоцька,172, м.Львів, код ЄДРПОУ 00274832) про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПП "Львівська виробничо-торгівельна меблева фірма "Карпати" (79022,вул.Городоцька,172, м.Львів, код ЄДРПОУ 00274832), а саме зупинити експлуатацію (застосування) обладнання (устаткування) підвищеної небезпеки: - газового котла De Dietrix зав. № 00520467-540 квт; - газового котла De Dietrix зав.№ 0001032299-480квт; газового котла De Dietrix зав.№ 01805-215 квт; - теплогенератора зав.№ 029-290квт; газопроводу середнього тиску діаметром 57 мм. Довжиною 280 п.м.; - газопроводу середнього тиску діаметром 89 мм. Довжиною 294м.п.; - ШРП з регулятором тиску газу FE-25; - ШРП з регулятором тиску газу ТВ/249/01 до усунення порушень вимог законодавства про охорону праці.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції із врахуванням п.п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 11 жовтня 2018 року.

Суддя Кухар Н.А.