
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №456/59/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
третя особа - Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції
про визнання неправомірними дій, зобов’язання до вчинення дій
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 18 серпня 2017 року № 1362/д-20 в перерахунку розміру пенсії за вислугу років з урахуванням 05 років пільгової вислуги ОСОБА_1; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок розміру пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з урахуванням 05 пільгових років вислуги з 01.04.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на момент звільнення його вислуга років у календарному обчисленні становить 20 років 02 місяці 03 дні, у пільговому обчисленні – 25 років 02 місяці 04 дні. Крім того, у нього наявний цивільний стаж 06 років 09 місяців та 29 днів. Позивач вказує, що пенсію йому призначено за п.б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розрахунок розміру пенсії мав становити 57% від суми грошового забезпечення (7166,5 грн.) визначеного для нарахування пенсії, яка має становити 4084,9 грн. Натомість, йому призначено пенсію за вислугою років в сумі 3726,6 грн., що становить 52% від суми грошового забезпечення визначеного для нарахування пенсії. Позивач зазначає, що у відповідача не було підстав не зараховувати пільгову вислугу 05 років до визначення розміру пенсії за вислугою років.
Справу передано за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду за ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 15.01.2018 року.
Згідно ухвали від 01.03.2018 року Львівського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
16.03.2018 року винесено ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи до суті підготовчим засіданням. Підготовче засідання призначено на 19.04.2018 року.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов від 18.04.2018 року № 7207/08-14 у якому управління стверджує, що пенсійне забезпечення ОСОБА_1 обраховано вірно, з урахуванням 20 років вислуги та 7 років трудового стажу, всього 27 років 03 місяці 16 днів, зазначає, що формування грошового забезпечення, з якого проводиться призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям силових відомств, не входить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, покликається на те, що рішення про відмову в перерахунку призначеної пенсії головним управлінням не приймалось, просить відмовити у задоволенні позову.
Третя особа – Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції подало клопотання № 16/899 від 26.04.2018 року про розгляд справи без участі його представника.
10.05.2018 року згідно протокольної ухвали відмовлено у задоволенні клопотання про залишення без розгляду позовної заяви, закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 31.05.2018 року.
31.05.2018 року провадження у справі зупинено.
Згідно ухвали від 06.09.2018 провадження у справі № 456/59/18 поновлено.
Позивачем подано заперечення на відзив відповідача.
Позивач позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, вказаних у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача, представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
ОСОБА_1, підполковник внутрішньої служби, начальник відділу інженерно-технічних засобів охорони та зв’язку Львівської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Львівській області (№ 48) 31.03.2017 року згідно наказу № 16/ОС/ВП-17 від 23.03.2017 року відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнений у запас Збройних Сил України за п.1 пп.7 ст. 77 (за власним бажанням).
Вислуга років на день звільнення позивача у календарному обчисленні становила 20 років 02 місяці 03 дні, у пільговому обчисленні 25 років 02 місяці 04 дні.
Позивачу призначено пенсію за вислугою років згідно п.б ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в сумі 3726,6 грн., що становить 52% від суми грошового забезпечення (7166,5 грн.) визначеного для нарахування пенсії.
18 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про перерахунок розміру пенсії за вислугою років, просив вказати підстави не врахування 05 років пільгової вислуги років для обчислення суми пенсії.
Листом від 18.08.2017 року № 1362/д-20 відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви, повідомив, що його вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 20 років 02 місяці 03 дні.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно з п. "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: ... з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Відповідно до ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 передбачено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі Постанова № 393).
Верховний суд у постанові від 27.06.2018 року у справі № 750/9775/16-а прийшов до висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена постановою № 393.
Згідно з п.п. "г" п. 3 Постанови № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за сорок днів: час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до ч.4 ст. 23 Закону України від 23.06.2005, № 2713-IV "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" (далі Закон № 2713-IV) особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів; особам, які проходять службу у воєнізованих формуваннях і установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, - один місяць служби за півтора місяця, а в установах виконання покарань, призначених для тримання і лікування інфекційних та психічно хворих засуджених, - один місяць служби за два місяці за переліком посад і в порядку, що затверджуються Міністерством юстиції України.
Матеріалами справи підтверджується, що за період служби позивача в органах Державної кримінально-виконавчої служби вислуга років на день звільнення позивача у календарному обчисленні становить 20 років 02 місяці 03 дні, у пільговому обчисленні 25 років 02 місяці 04 дні.
Відповідач покликається на те, що при призначенні пенсії має враховуватись лише календарна вислуга, без включення вислуги в пільговому обчисленні. Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки з аналізу Закону № 2713-IV та Закону № 2262-ХІІ, Постанови 393 випливає, що приписи останніх не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги. Нормами вказаних нормативно-правових актів не встановлено також виключень з того, що роки вислуги в пільговому обчисленні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими суб’єктом владних повноважень, тому підлягають задоволенню.
Отже, позов слід задоволити, визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 18 серпня 2017 року № 1362/д-20 в перерахунку розміру пенсії за вислугу років з урахуванням 05 років пільгової вислуги ОСОБА_1; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок розміру пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з урахуванням 05 пільгових років вислуги з 01.04.2017 року.
Судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень
Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 18 серпня 2017 року № 1362/д-20 в перерахунку розміру пенсії за вислугу років з урахуванням 05 років пільгової вислуги ОСОБА_1.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок розміру пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з урахуванням 05 пільгових років вислуги з 01.04.2017 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 (82400, м. Стрий, вул.. М. Залізняка, 6/26).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 10.10.2018.
Суддя Крутько О.В.