Рішення № 77042837, 02.10.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
812/1561/18
Номер документу
77042837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

3.7.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

02 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1561/18

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Борзаниці С.В.

при секретарі судового засідання Кравцовій Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина – Транс” до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 11.04.2018 № 001251,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина – Транс” (далі - позивач, ТОВ “Буковина – Транс”) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач, Укртрансбезпека), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 11.04.2018 № 001251.

В обґрунтуванням заявлених вимог зазначено, що позивач отримав постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 11.04.2018 № 001251, згідно якої вирішено стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн.

19.04.2018 позивачем направлена до відповідача скарга, на яку отримана 31.05.2018 відмова у задоволенні скарги.

Позивач зазначає, що є самостійним господарюючим суб’єктом, має права юридичної особи, володіє окремим майном. Підприємство має у власності автомобіль НОМЕР_1, який використовує на власний розсуд за потребами.

26.03.2018 під час проведення рейдової перевірки співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Луганській області автомобіль НОМЕР_1 перевірений та складений акт від 26.03.2018 № 036921, відповідно до якого зазначено, що під час перевірки виявлено порушення наказу МТЗУ від 20.06.2017 № 331, перевізником не забезпечено водія інформаційним листом з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід’ємною частиною договору із замовником.

Позивач зазначає, що 26.03.2018 автомобіль НОМЕР_2 не використовувався для здійснення нерегулярних перевезень пасажирів, а перевозив співробітників його підприємства, тобто використовувався як автобус для власних потреб, водієм автомобілю були надані усі необхідні документи та пояснення.

З посиланням на норми частини другої статті 19 Конституції України, статей 1, 39 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III “Про автомобільний транспорт”, пунктів 1, 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103, Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567, та підпункти 1, 6 пункту 16 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1001, позивач вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскаржувану постанову.

Представник Державної служби України з безпеки на транспорті позов не визнав з таких підстав.

26.03.2018 співробітниками Управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області була проведена рейдова перевірка на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом в Луганській області відповідно до направлення на перевірку №003100 від 26.03.2018 Управління Укртрансбезпеки у Луганській області.

Направлення складено згідно Графіка проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Луганській області за період з 26.03.2018 по 01.04.2018, затвердженого Наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 22.03.2018 №288.

Зокрема, під час перевірки транспортного засобу VOLKSWAGEN CRAFTER (реєстраційний номер НОМЕР_3) було виявлено - надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт».

За результатами перевірки було складено Акт №036921 від 26.03.2018 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зафіксовано порушення Позивачем законодавства про автомобільний транспорт.

Водій відмовився від надання будь-яких пояснень щодо зафіксованого порушення, про що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області, які провели перевірку, відповідно до п.22 Порядку зроблено про це запис, а також відмовився й від підпису вищевказаного Акту перевірки.

Так, відповідно до п.25 Порядку (а саме: справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) - розгляд справи проходив в Управлінні Укртрансбезпеки у Луганській області (вул. Єгорова, 26, м. Сєвєродонецьк, Луганська область).

У відповідності до п.26 Порядку Позивач запрошувався на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт для надання пояснень по суті складеного Акта.

Позивач був присутній при розгляді справи, проте жодних пояснень та документів на розгляд не надавав.?

Про дійсну присутність Позивача при розгляді справи підтверджується підписом на листі-повідомленні Управління Укртрансбезпеки у Луганській області.

Відтак, 11.04.2018 було прийнято рішення про винесення Постанови про застосування до Позивача адміністративно-господарського штрафу (№001251), передбаченого ч.І абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Копія вищевказаної постанови Позивачем була отримана, про що свідчить його підпис про отримання на екземплярі, який залишився в Управлінні Укртрансбезпеки у Луганській області, та 12.06.2018 разом із заявою Управління про примусове виконання рішення був направлений до Сєвєродонецького МВ ДВС ГТУЮ у Луганській області.

Також, Позивачу під час прийняття рішень про винесення Постанов, було роз’яснено про те, що Відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок), у випадку не згоди з прийнятим рішенням за результатами розгляду справи про порушення, а саме: винесеної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу може бути подана скарга до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю.

З урахуванням викладеного, представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Користуючись правом на подання заяв по суті справи, позивач подав відповідь на відзив, в якій наголошує на тому, що позивач здійснював перевезення пасажирів автобусом для власних потреб, а не перевезення на договірних умовах із замовником транспортних послуг (арк. спр. 58-60).

Ухвалою від 11 червня 2018 року позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина-Транс” залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 7-8).

Ухвалою від 22 червня 2018 року відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання у справі на 12 липня 2018 року о 13 год. 00 хв. (арк. спр. 1-2).

12 липня 2018 року за клопотанням представника позивача оголошено перерву в судовому засіданні на 19 липня 2018 року на 14-00 год.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 клопотання представника Державної служби України з безпеки на транспорті про розгляд справи за правилами загального позовного провадження задоволено. Вирішено розглядати справу № 812/1561/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина – Транс” до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 11.04.2018 № 001251 за правилами загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи, призначене на 19 липня 2018 року на 14 год. 00 хв., підготовчим засіданням (арк. спр. 72).

19 липня 2018 року за клопотанням представника позивача оголошено перерву на 20 серпня 2018 року на 14-00 год.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі № 812/1561/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина – Транс” до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 11.04.2018 № 001251 на двадцять два дня (акр. спр. 108).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року закрито підготовче провадження та призначена адміністративна справа до судового розгляду по суті на 02 жовтня 2018 року (арк. спр. 114-115).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Буковина-Транс” (ідентифікаційний код 33001797) є юридичною особою, зареєстрованою 07 червня 2004 року, місцезнаходженням якої є АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07 червня 2018 року за № НОМЕР_4, основним видом діяльності є 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт (арк. спр. 25).

26 березня 2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області відповідно до графіку проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті у період з 26 березня 2018 року по 01 квітня 2018 року, затвердженого наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 22 березня 2018 року № 288, та направлення на рейдову перевірку від 26 березня 2018 року № 003100 проведено рейдову перевірку на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України Луганської області (арк. спр. 43-45, 46).

За результатами рейдової перевірки складено акт від 11 квітня 2018 року № 001251, дослідженням копії якого встановлено, що за результатами перевірки транспортного засобу VOLKSWAGEN CRAFTER (реєстраційний номер НОМЕР_5), що належить товариству з обмеженою відповідальністю “Буковина-Транс”, під керуванням водія ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, документ, що посвідчує особу водія – посвідчення водія від 26 жовтня 2017 року № ВХР 616083, видане ТSC 4442, виявлено порушення - надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: інформаційного листа з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід’ємною частиною договору з замовником (арк. спр. 16, 50).

Відповідно до відомостей із загально доступних джерел інформації, яка перевірялась судом та не виявлено розбіжностей, відстань між пунктами: 1) м. Сєвєродонецьк, проспект Хіміків, 27 та 2) м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, складає 10,2 км (а.с.83).

Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 позивача запрошено на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт для надання пояснень, що підтверджено підписом представника товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина-Транс” на листі-повідомленні Управління Укртрансбезпеки у Луганській області (арк. спр. 49).

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Луганській області винесено постанову від 11 квітня 2018 року № 001251 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до позивача за надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: інформаційного листа з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід’ємною частиною договору з замовником, відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн (арк. спр. 15, 48).

Позивач скористався своїм правом на оскарження постанови від 11 квітня 2018 року № 001251 до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю та звернувся зі скаргою від 18квітня 2018 року № 8 до Державної служби України з безпеки на транспорті (арк. спр. 17-21).

Листом від 31 травня 2018 року № 4561/03/15-18 відповідач залишив скаргу позивача без задоволення, а постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 11 квітня 2018 року № 001251 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн – без змін (арк. спр. 22-23).

На підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, до матеріалів справи надано копії таких документів: дорожнього листа від 26 березня 2018 року б/н (арк. спр. 24), свідоцтва про право власності на транспортний засіб VOLKSWAGEN CRAFTER (реєстраційний номер НОМЕР_5) (арк. спр. 30), наказу від 28 грудня 2016 року № 70-К про прийняття на роботу ОСОБА_1 водієм транспортного засобу (арк. спр. 31), списку пасажирів товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина-Транс” для перевезення за власними потребами підприємствами з м. Сєвєродонецька до м. Лисичанська від 26 березня 2018 року (арк. спр. 32); посвідчення водія ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, від 26 жовтня 2017 року № ВХР 616083 (арк. спр. 51), наказів про прийняття на роботу водіями транспортних засобів (арк. спр. 94-100).

Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі - Положення), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 592 “Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті” утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, у тому числі й Управління Укртрансбезпеки у Луганській області.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05 квітня 2001 року № 2344-III “Про автомобільний транспорт” (далі – Закон № 2344-III), який відповідно до статті 3 регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Згідно з статтею 1 Закону № 2344-III у цьому Законі наведені терміни вживаються в такому значенні:

автобус - транспортний засіб, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більше ніж дев'ять з місцем водія включно;

автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;

нерегулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт;

послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.

Частинами чотирнадцятою, сімнадцятою та вісімнадцятою статті 6 Закону № 2344-III визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Відповідно до частин першої, четвертої, десятої статті 39 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для нерегулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.

Частиною другою статті 40 Закону № 2344-III визначено, що водій автобуса зобов'язаний, зокрема:

виконувати правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту загального користування і технічної експлуатації автобуса;

мати з собою і пред'являти для перевірки уповноваженим посадовим особам документи, передбачені законодавством.

Абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-III визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 затверджені Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (далі – Правила № 176), які визначають порядок здійснення перевезень пасажирів та їх багажу автобусами, таксі, легковими автомобілями на замовлення, а також обслуговування пасажирів на автостанціях і є обов'язковими для виконання організаторами регулярних перевезень, замовниками транспортних послуг (далі - замовники послуг), автомобільними перевізниками, автомобільними самозайнятими перевізниками, персоналом автомобільного транспорту, автостанціями та пасажирами.

Згідно з пунктом 55 Правил № 176 замовлення юридичною або фізичною особою автобуса для нерегулярних перевезень здійснюється шляхом укладення з перевізником письмового договору про замовлення транспортного засобу.

Суб'єкт господарювання, який надає туристичні та екскурсійні послуги і здійснює перевезення власним чи орендованим транспортним засобом, укладає договір перевезення з кожною особою.

Пунктом 56 Правил № 176, у редакції, чинній до 17 березня 2018 року, було визначено, що договір на здійснення нерегулярних перевезень, що укладається між юридичною або фізичною особою та перевізником у письмовій формі, повинен містити дату і час здійснення перевезень, початковий та кінцевий пункти маршруту, маршрут перевезення і державний реєстраційний номер транспортного засобу.

Типову форму договору про здійснення нерегулярних перевезень затверджує Мінінфраструктури.

Наказом Міністерства інфраструктури України від 20 червня 2012 року № 331, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 липня 2012 року за № 1130/21442, на виконання пункту 56 Правил № 176 затверджено Типову форму договору про здійснення нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах (далі – Типова форма договору).

Пунктом 3.3 Типової форми договору визначено, що перевізник, зокрема: готує Інформаційний лист (на кожний автобус); перед початком виконання перевезень пасажирів завчасно подає факсограмою, на електронну адресу або нарочно копію Інформаційного листа за формою, наведеною в додатку до Типової форми договору про здійснення нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 20 червня 2012 року № 331, відповідному територіальному органу Державної служби України з безпеки на транспорті за місцем проведення державної реєстрації Перевізника та отримує реєстраційний номер Інформаційного листа, який проставляється в Інформаційному листі.

Пунктом 23 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року № 181 “Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту”, яка набрала законної сили 17 березня 2018 року, у пункті 56: 1) абзац перший після слів “транспортного засобу” доповнити словами “та мету поїздки”; 2) абзац другий виключити.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 1567 цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку № 1567).

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин (пункт 13 Порядку № 1567).

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об’єктах, що використовуються суб’єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (пункт 14 Порядку № 1567).

Згідно з пунктом 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:

наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);

відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

оснащення таксі справним таксометром;

відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;

додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;

виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи.

Під час проведення рейдової перевірки можливе: застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис “Укртрансбезпека”; використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку, встановлених законодавством України та Європейською угодою; здійснення габаритно-вагового контролю; використання засобів аудіо- та відеотехніки для запису процесу перевірки; використання пристроїв для копіювання, сканування з метою збору інформації, що свідчить про правопорушення.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Пунктом 21 Порядку № 1567 визначено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис (пункт 22 Порядку № 1567).

Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 25 Порядку № 1567).

Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Згідно з пунктом 27 Порядку № 1567 за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (пункт 29 Порядку № 1567).

Пунктом 32 Порядку № 1567 визначено, що скарга на постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю.

Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення. &?р;…&?н;.

Згідно з пунктом 34 Порядку № 1567 під час розгляду скарги на постанову перевіряється законність і обґрунтованість її винесення та у десятиденний строк після надходження скарги приймається одне з таких рішень:

постанова залишається без зміни, а скарга без задоволення; &? ;…&?ґ;.

Копія рішення по скарзі на постанову видається у строк до трьох днів під розписку уповноваженій особі суб'єкта господарювання чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (пункт 35 Порядку № 1567).

Аналізом вищевикладеного встановлено, Управління Укртрансбезпеки у Луганській області, як територіальний орган Укртрансбезпеки, має повноваження на здійснення державного контролю автомобільних перевізників, у тому числі щодо дотримання ними режиму праці та відпочинку водіїв, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок із дотриманням вимог Порядку № 1567.

Так, Порядком № 1567 визначено, що рейдова перевірка здійснюється за направленням на проведення такої перевірки, виданим згідно з щотижневим планом-графіком проведення таких перевірок, затвердженим керівником Укртрансбезпеки.

Водій транспортного засобу за правилами, визначеними статтею 40 Закону № 2344-III, повинен при собі мати та надавати на перевірку співробітникам Укртрансбезпеки під час проведення рейдової перевірки пакет документів, визначений статтею 39 Закону № 2344-III.

Цей перелік документів не є вичерпним, тобто законодавцем передбачено можливість його доповнення іншими визначеними законодавством документами. Одним із таких документів відповідно до абзацу другого пункту 56 Правил № 176 та Типової форми договору був інформаційний лист щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів, зареєстрований у відповідному територіальному органі Укртрансбезпеки за місцем державної реєстрації перевізника.

Разом з тим, починаючи з 17 березня 2018 року, внаслідок внесених змін до пункту 56 Правил № 176, відпав обов’язок перевізника укладати договір із замовником транспортних послуг із дотриманням Типової форми договору, якою, у свою чергу, було визначено обов’язок перевізника оформляти та реєструвати в територіальних органах Укртрансбезпеки інформаційний лист.

Зважаючи на зміни, що відбулися у чинному законодавстві, суд дійшов висновку, що після 17 березня 2018 року відсутність у водія автобусу, що здійснює нерегулярні пасажирські перевезення, інформаційного листа, а тим більше, відомостей про його реєстрацію в територіальних органах Укртрансбезпеки, не є порушенням статті 39 Закону № 2344-III.

Оскільки, як слідує з постанови від 11 квітня 2018 року № 001251, до товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина-Транс” застосований штраф у сумі 1700,00 грн саме за відсутність у водія транспортного засобу інформаційного листа з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід’ємною частиною договору з замовником, тобто за відсутність документа, обов’язкова наявність якого у водія транспортного засобу, що здійснює нерегулярні пасажирські перевезення, на час проведення рейдової перевірки чинним законодавством не передбачена, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно винесено оскаржувану постанову та вона підлягає скасуванню.

Крім того, відповідачем не надано належних доказів на підтвердження того, що позивач здійснював нерегулярні перевезення пасажирів, а не перевезення пасажирів для власних потреб.

Також Типова форма договору повинна застосовуватися на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км, однак матеріалами справи встановлено, що протяжність маршруту стосовно спірного транспортного засобу, який перевірявся 26.03.2018, становить 10,2 км, тобто менше 50 км. Як наслідок, до спірних правовідносин визначені Типовою формою договору умови взагалі не повинні були застосовуватися.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за звернення до суду з даним позовом сплачений судовий збір у розмірі 1762,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 18 червня 2018 року № 15.

Оскільки позов судом задовольняється повністю, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1762,00 грн.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина – Транс” до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 11.04.2018 № 001251 задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 11.04.2018 № 001251 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 грн до Товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина-Транс”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (ідентифікаційний код 39816845, місцезнаходження: 03135, місто Київ, Шевченківський район, проспект Перемоги, будинок 14) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Буковина-Транс” (ідентифікаційний код 33001797, місцезнаходження: 93400, АДРЕСА_2) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні)

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано у повному обсязі 11 жовтня 2018 року.

Суддя ОСОБА_2