Ухвала суду № 77041522, 10.10.2018, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.10.2018
Номер справи
906/514/18
Номер документу
77041522
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

_________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"10" жовтня 2018 р. Справа № 906/514/18.

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді: Лозинської І.В., розглянувши клопотання ТОВ "Зірка Полісся" від 10.07.2018 про призначення судової експертизи у справі

за позовом: Керівника Коростенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (м. Житомир)

до: 1) Народицької селищної ради Житомирської області (смт. Народичі)

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Зірка Полісся" (с. Латаші, Народицький район, Житомирська область)

про визнання незаконними та скасування рішень селищної ради, визнання недійсними договорів оренди землі та зобов'язання повернути земельні ділянки

За участю представників сторін:

- прокурор: Шевчук М.М., службове посвідчення №038611 від 11.01.2016

- від позивача: не прибув

від відповідача 1): ОСОБА_1 - начальник юридичного відділу, дов. від 11.05.2018

- від відповідача 2): ОСОБА_2 - адвокат (ордер серії ЗП036506 від 05.07.2018)

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Житомирської області надійшла позовна заява керівника Коростенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 12.06.2018, №88/4270 до Народицької селищної ради та ТОВ "Зірка Полісся" про (з врахуванням заяви від 10.10.2018 №88/6887 про закриття провадження у справі в частині позовних вимог):

- визнання незаконним та скасування рішення Народицької селищної ради №774 від 11.04.2018 "Про надання TOB "Зірка Полісся" в оренду земельної ділянки та укладення попереднього договору оренди землі загальною площею 1000,00 га із земель запасу на території Народицької селищної ради";

- визнання недійсним попереднього договору оренди землі №12 від 11.04.2018, укладеного між відповідачами, зареєстрованого Народицькою селищною радою в реєстрі земель за №12 від 11.04.2018;

- зобов'язання ТОВ "Зірка Полісся" повернути земельні ділянки загальною площею 1000,00 га, які знаходиться на території Народицької селищної ради за межами населених пунктів, до земель запасу Народицької селищної ради у стані не гіршому порівняно з тим, у якому одержано в користування.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням, зокрема, на те, що Народицька селищна рада прийняла оскаржуване рішення з перевищенням повноважень щодо розпорядження землями державної форми власності, а попередній договір оренди землі від 11.04.2018 №12 укладений між відповідачами підлягає визнанню недійсними у зв'язку з тим, що його укладення здійснювалось всупереч вимогам земельного та цивільного законодавства України.

В обґрунтування правових підстав позову, прокурор посилається на такі законодавчі приписи:

- п.4 п. п. в, г Прикінцевих та Перехідних положень Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI, відповідно до якого у державній власності залишаються, зокрема, землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

- ч. 8 ст. 122 Земельного кодексу України, відповідно до якої Кабінет Міністрів України передає у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- абз. 3 та 4 ч.1 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідно до яких надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) , дозвіл на розроблення якої щодо земель зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, надається Кабінетом Міністрів України.

На підставі вищевикладеного, прокурор у позовній заяві зазначає, що законним розпорядником спірних земель є Кабінет Міністрів України, тоді як Народицька селищна рада всупереч вимог ст. 19 Конституції України, розпорядилася ними шляхом надання в оренду ТОВ "Зірка Полісся" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

ТОВ "Зірка Полісся" відповідно до відзиву від 07.07.2018 (а. с. 39 - 49 у т. 2) позов не визнає, зокрема, з таких підстав:

- спірний договір оренди землі не порушує прав та інтересів позивача;

- у Коростенської місцевої прокуратури відсутні повноваження на звернення до господарського суду з даним предметом позову та визначеними підставами;

- надаючи в користування спірну земельну ділянку, Народицька селищна рада діяла в межах повноважень та у порядок, визначений чинним законодавством;

- відсутні належні обгрунтування щодо віднесення спірної земельної ділянки до державної форми власності;

- прокурор не надав належних доказів того, що надані в оренду землі загальною площею 1000 га, віднесені до радіоактивно забруднених земель.

Народицька селищна рада згідно з відзивом від 04.07.2018 (а. с. 184 - 186 у т. 1) позов не визнає, зокрема, з таких підстав:

- надана Відділом у Народицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області інформація станом на 18.05.2018 та 23.05..2018 сформована на підставі статистичних даних форми 6-зем щодо зонування земель та віднесення їх до категорії радіаційно забруднених, яка втратила чинність з 01.01.2016 ;

у 2011-2012 роках була проведена загальнодержавна дозиметрична паспортизація населених пунктів, які зазнали радіоактивного забруднення, за наслідками якої складено висновок Національної комісії з радіаційного захисту населення України від 26.12.2012 №3 про радіологічний стан населених пунктів та змін категорій зон радіоактивного забруднення;

- згідно з вказаним висновком Національної комісії щільність забруднення радіонуклідами й до опромінення в населених пунктах Житомирщини не досягають граничного рівня відповідних зон, внаслідок чого такі зони підлягають переведенню з встановлених категорій забруднення до інших з меншими показниками чи взагалі до земель, які не вважаються радіоактивно забрудненими;

- позивачем не подано фактичних обстежень ґрунтів земель загальною площею 1000 га, що надані в оренду, Державною установою "Інститут охорони ґрунтів України" на підтвердження обставин їх віднесення до відповідної категорії забрудненості;

- рішенням Житомирської обласної ради від 14.08.2015 № 1567 визнано повноваження Народицької селищної ради на території об'єднаної територіальної громади, а згідно з розпорядженням КМУ від 12. 08.2015. №901-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Житомирської області", спірні землі визнано територією Народицької громади.

Заслухавши учасників справи, суд постановляє призначити у справі комплексну судову експертизу з огляду на таке.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2 ст. 79 ГПК України (надалі - Кодекс).

Суд враховує наявність у справі сукупності умов, про які йдеться у ч. 1 ст. 99 Кодексу.

Для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу, зокрема, земельно-технічну та екологічну експертизу (п.п. 1.2.2, 1.2.8 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Мін'юсту України від 08.10.1998 №53/5 (Інструкція № 53/5).

Відповідно до змісту ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" правом проведення судової експертизи, що ініційована судом, наділені судові експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Відповідно до абз. 6 п. 1.2.11 Інструкції №53/5 комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання).

За ч.1 ст.106 ГПК України комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами з різних галузей знань або з різних напрямів у межах однієї галузі знань.

Господарський суд ухвалює доручити проведення комплексної судової експертизи у справі недержавній експертній установі - Незалежному інституту судових експертиз ( ч. 3 ст. 99 ГПК України).

Питання, з яких має бути проведена експертиза, визначаються судом ( ч.ч. 4 та 5 ст. 99 ГПК України). Формулювання питань, які ставляться перед експертом, повинно, як правило, здійснюватись з урахуванням Науково - методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Мін'юсту України від 08.10.1998 №53/5.

Питання, які ставляться перед експертом, мають бути сформульовані чітко, ясно і таким чином, щоб вони виключали неоднозначне їх розуміння й тлумачення та відповідали тим об'єктам і матеріалам, які направляються на експертизу.

На час проведення у справі комплексної судової експертизи суд постановляє зупинити провадження у справі ( п. 2 ч.1 ст. 228 ГПК України).

Керуючись ст. ст. 99, 100, п. 2 ч. 1 ст. 228, ст. ст. 233-235 ГПК України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Призначити у справі № 906/514/18 комплексну судову екологічну та земельно -технічну експертизу, проведення якої доручити судовим експертам Незалежного інституту судових експертиз (04212, м. Київ, вул. М. Тимошенка ,21, корп. 3, оф. 7) з правом залучення до її проведення, у разі необхідності, відповідних фахівців Державної установи "Інститут охорони ґрунтів України" (03190, м. Київ, пров. Бабушкіна, 3, корп. 3 та Житомирської філії ДУ «Держґрунтохорона» (10020, м. Житомир, Просп. Миру, 21 А).

2. Попередити судових експертів про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384 та 385 КК України за подання завідомо неправдивого висновку або відмову без поважних причин від виконання покладених судом обов'язків.

3. На вирішення судової земельно - технічної експертизи поставити таке питання:

- яким є фактичне по конфігурації та площі землекористування землями сільськогосподарського призначення загальною площею 1000 га у складі угідь - рілля, розташованими за межами населеного пункту смт. Народичі Житомирської області, Товариством з обмеженою відповідальністю "Зірка-Полісся" (11423, Житомирська область, Народицький район, с. Латаші, код ЄДРПОУ 39533760) відповідно до укладеного попереднього договору оренди землі №12 від 11.04.2018 з Народицькою селищною радою ( 11401, смт. Народичі Житомирської області, вул. Свято-Миколаївська, 175, код ЄДРПОУ 04346480)?

4. На вирішення судової екологічної експертизи поставити таке питання:

- чи належать землі сільськогосподарського призначення загальною площею 1000 га у складі угідь - рілля, розташовані за межами населеного пункту смт. Народичі Житомирської області, якими фактично користується Товариство з обмеженою відповідальністю "Зірка-Полісся" (11423, Житомирська область, Народицький район, с. Латаші, код ЄДРПОУ 39533760) відповідно до укладеного попереднього договору оренди землі №12 від 11.04.2018 з Народицькою селищною радою ( 11401, смт. Народичі Житомирської області, вул. Свято-Миколаївська, 175, код ЄДРПОУ 04346480) до радіаційно небезпечних земель, на яких неможливе одержання сільськогосподарської продукції, продуктів харчування, що відповідають допустимим рівням вмісту радіоактивних речовин, або які недоцільно використовувати за екологічними умовами в розумінні ст. 3 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" ?

5. Судовим експертам Незалежного інституту судових експертиз, які проводитимуть комплексну судову експертизу надіслати висновок на адресу господарського суду в строк, визначений п. п. 1.13 пункту 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5.

У разі необхідності встановлення більш розумного строку для проведення судової експертизи у справі погодити останній з господарським судом шляхом звернення до суду з відповідним клопотанням.

6. Керівнику Незалежного інституту судових експертиз надіслати на адресу господарського суду невідкладно після настання відповідних юридичних фактів:

- наказ про призначення конкретних судових експертів для проведення судової експертизи у справі, засвідчені копії Свідоцтв судових експертів з правом проведення, відповідно, судової екологічної та земельно-технічної експертизи;

- копію платіжного документа про вартість витрат на проведення судової експертизи.

7. Покласти оплату витрат на проведення у справі комплексної судової експертизи на Товариство з обмеженою відповідальністю "Зірка-Полісся" (11423, Житомирська область, Народицький район, с. Латаші, код ЄДРПОУ 39533760).

8. Товариству з обмеженою відповідальністю "Зірка-Полісся" надіслати на адресу суду копію платіжного документа про проведення попередньої оплати судової експертизи відповідно до рахунку на оплату у 5-денний строк від дати його отримання.

9. Надіслати Незалежному інституту судових експертиз оригінали документів згідно з переліком.

10. Зупинити провадження у справі №906/514/18 до отримання результатів (Висновку) судової експертизи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена на підставі ст. 255 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала підписана 11.10.2018.

Суддя ОСОБА_3

Друк:

1 - в справу

2 - Коростенській місцевій прокуратурі

3 - прокуратурі Житомирської області

4 - Народицькій селищній раді

5 - ТОВ "Зірка - Полісся"

6 - Головному управлінню Держгеокадастру у Житомирській області

7 - Кабінет Міністрів України (02000, м. Київ, вул. Грушевського,12/2)

8 - Державне агентство України з управління зоною відчуження (01133, м. Київ, Бульвар Л. Українки, 26).

9 - Незалежний інститут судових експертиз (04212, м. Київ, вул. М. Тимошенка ,21, корп. 3, оф. 7) (реком. з повідомл.) з оригіналами документів згідно з переліком