Рішення № 77037975, 10.10.2018, Нововодолазький районний суд Харківської області

Дата ухвалення
10.10.2018
Номер справи
631/783/17
Номер документу
77037975
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

номер провадження 2-а/631/28/18

Ссправа 631/783/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2018 року селище міського типу ОСОБА_1

Нововодолазький районний суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Трояновської Т.М.,

за участю секретаря судового засідання – М'ячиної Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщення суду справу за позовом ОСОБА_2 до Харківського приміського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Нововодолазького районного суду Харківської області з позовом до Харківського приміського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить визнати протиправним рішення Харківского приміського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області від 21.09.2017 року № 871-02-08/20 щодо відмови йому в перерхунку пенсії державного службовця з 01.01.2016 року у зв`язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно з Постовою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно – правових актів» та зобов`язати Харківське приміське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати йому пенсію державного службовця з 01.01.2016 року у зв`язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно з Постовою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно – правових актів» на підставі довідки, виданої Нововодолазькою районною державною адміністрацією Харківської області від 18.09.2017 року № 32, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в розмірі 80%, та стягнути з Державного бюджету України суму сплаченого судового збору.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, з 16.03.2011 року він одержує пенсію, обчислену згідно з Законом України «Про державну службу», яку йому призначено в розмірі 80 % від заробітної плати. Позивач звернувся до Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії у зв’язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям. Рішенням Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 21.09.2017 року № 871-02-08/20 йому було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року не передбачено проведення перерахунку раніше призначеної пенсії держвним службовцям. Відмову позивач вважає неправомірною, такою, що суперечить нормам діючого законодавства, тому просив визнати протиправним рішення Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови йому в перерахунку пенсії державного службовця з 01.01.2016 року та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії.

Ухвалою від 20.09.2018 року вказану справу прийнято до провадження суддею Трояновською Т.М., у зв’язку із закінченням відрядження судді Пархоменко І.М., та призначено судове засідання на 10.10.2018 року.

Позивач, ОСОБА_3, в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений відповідно до положень ст.ст. 124 – 125 КАС України. Скориставшись своїми права, передбаченими ч. 3 ст. 44 та ч. 3 ст. 194 КАС України просив суд розгляд справи провести за його відсутності.

Представник Харківського приміського об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений відповідно до положень ст.ст. 124 – 125 КАС України, надав суду клопотання, про розгляд справи за його відсутністю.

Також представник відповідача надав відзив на позовну заяву, де вказав, що умови пенсійного забезпечення державних службовців до 1 травня 2016 року визначалися на підставі статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, яка передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» яким, зокрема, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 1 січня по 1 грудня 2015 року знайшло своє відображення у внесених змінах до постанови Кабінету міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у пунктах 4, 5, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії. За правилами пункту 4 постанови Кабінету міністрів України № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій проводився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Аналізуючи наведені вище норми законодавства в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, - передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку. Постановою Кабінету міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова КМУ № 1013), якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців, та яка відповідно до пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова КМУ №1013 не містить. З 01 травня 2016 року набрав чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-УНІ, у зв'язку з чим положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01.05.2016 цим Законом змінено правове регулювання правовідносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме стаття 42, яка визначає підстави перерахунку призначених пенсій, не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців. З 23 вересня 2016 року втратила чинність й сама постанова № 865 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (яка також не встановлює механізму для перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців). Постановою Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017 року "Питання оплати праці працівників державних органів" упорядковано структури та умови оплати праці працівників державних органів. Відповідно до цієї постанови перерахунок пенсії непрацюючим державним службовцям не передбачено. Як зазначалося раніше, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики.

Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. З таких підстав суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю позивача та представника відповідача.

Так, у ході розгляду справи в межах заявлених позовних вимог та зазначених і доведених обставин, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини, що мають значення для вирішення справи за суттю.

Згідно з вимогами частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Під час вирішення спірних правовідносин суд виходить з того, що з огляду на положення статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Судом встановлено, позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в Харківському приміському об’єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком, що підтверджено пенсійним посвідченням №1870100817 серії ААЄ № 039398 (а.с.7).

З 16.03.2011 року позивач одержує пенсію, обчислену згідно з Законом України «Про державну службу», яку йому призначено в розмірі 80 % від заробітної плати.

Рішенням Харківського приміського об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 21.09.2017 року № 871-02-08/20 позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно із заяви від 19.09.2017 року мотивуючи тим, що у зв’язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі втратили норми, якими було врегульоване забезпечення державних службовців. Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Таким чином, з 01.06.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року по іншому врегульовані правовідносини, пов’язані з пенсійним забезпеченням державних службовців (а. с. 9).

Відповідно до частин другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-IV) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII викладено у новій редакції, а саме встановлено, що «умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесено до відання Кабінету Міністрів України.

Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців, та яка відповідно до пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року, пункт 4 постанови КМУ № 865 виключено, а пункт 5 викладено в іншій редакції. Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова КМУ №1013 не містить.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, у зв'язку з чим положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з 01.05.2016 змінено правове регулювання правовідносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

За таких підстав, пенсії, призначені за статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Крім того, суд звертає увагу, що зміни, внесені до чинного законодавства не призвели до зменшення розміру призначеної позивачу пенсії, в зв'язку з чим посилання позивача на порушення вимог ст.ст. 22, 46 та 58 Конституції України безпідставні.

Як було зазначено Європейським судом з прав людини, викладену в ухвалі «Великода проти України» від 03.06.2014 року, законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, встановлено, що відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України №16 "Про відмову у зверненні до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо конституційності статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, суд дійшов висновку про відсутність обґрунтованих підстав для звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням для вирішення питання стосовно відповідності Конституції України (конституційності) статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, у зв'язку з тим, що положення зазначеної статті на даний момент не є чинним. Також зазначено, що спеціальний закон, відповідно до якого здійснюється конституційне судочинство, не передбачає підстав для відкриття провадження та розгляду справи за конституційним подання, яке ґрунтується на нечинних нормах.

Крім того, судом були враховані рішення Верховного суду у аналогічних справах № 638/18529/16-а, адміністративне провадження № К/9901/15809/18 від 24.04.2018 року та № 359/5902/16-а, адміністративне провадження № К/9901/2951/18 від 03.05.2018 року.

З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та задоволенню не підлягають, оскільки на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії підстави для перерахунку пенсії були відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 122, 194, пунктом 1 частини 1 статті 241, 242 - 246, 250, 251, 295 – 297, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Харківського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання повести перерахунок пенсії - відмовити в повному обсязі

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до ч. 2 ст. 295 Кодексу адміністративнго судочинства України учасник справи, якому повний текст рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до Другого апеляційного адміністративного суду через Нововодолазький районний суд Харківської області.

Рішення суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач: ОСОБА_3, місце проживання чи перебування: АДРЕСА_1, 63202, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України серії МН № 339548.

Відповідач: Харківське приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження: вулиця Євгена Котляра, будинок № 4, місто Харків, 61052, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 40386382.

Суддя Т.М. Трояновська