
справа № 361/3232/17
провадження № 2-а/361/16/18
14.05.2018
РІШЕННЯ
Іменем України
14 травня 2018 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді ОСОБА_1,за участю секретарів: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “УкрНДІагропроект” до Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області про визнання протиправними і скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності,
в с т а н о в и в:
У травні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю “УкрНДІагропроект? (далі – ТОВ “УкрНДІагропроект?, Товариство) звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати протиправними і скасувати припис Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області (далі – Відділ ДАБК) № С-0305/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 03 травня 2017 року та постанову Відділу ДАБК № З-1605/1/1605/2и від 16 травня 2017 року про притягнення Товариства до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, та накладення на нього штрафу в розмірі 151560 грн.
В обґрунтування позову зазначало, що у 2006 році Товариством розроблено проектну документацію з будівництва магазину-кафе за адресою: місто Бровари Київської області, вулиця Київська, 282, яка отримала позитивний висновок Київоблдержекспертизи. На даний час будівництво цього об’єкту незавершене. На початок будівництва вказаного вище об’єкта Відділ ДАБК надав відповідний дозвіл. У 2009 році проектна документація була відкоригована відповідно до наданих замовником змін до завдання на проектування. Відкоригована проектна документація теж була передана до Київоблдержекспертизи та отримала позитивний висновок. На продовження будівництва по відкоригованому проекту Відділом ДАБК надано відповідний дозвіл. У зв’язку з відсутністю фінансування у період 2008-2012 років будівництво цього об’єкта замовником не здійснювалося. На той період були збудовані фундаменти, металевий каркас на 4 поверхи, перекриття на відм. + 5.400 м, + 9.000 м, стінове заповнення 1-го та 2-го поверхів. У 2014 році на прохання осіб, проживаючих у приватному секторі, розташованому поряд з цим об’єктом, замовник вирішив не будувати 4-х поверхову будівлю, у зв’язку з чим отримав містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, які передбачали поверховість даної будівлі як 2-х поверхова. Згідно із завданням на проектування від 11 липня 2014 року проектну документацію Товариство знову відкоригувало та передало замовнику для продовження будівництва. По відкоригованій проектній документації у 2014 році Відділ ДАБК надав дозвіл на продовження будівництва, яке здійснювалось у 2015 році.
У 2016 року змінився замовник будівництва вказаного об’єкта та у І кварталі 2017 року новий замовник отримав черговий дозвіл Відділу ДАБК на продовження ним будівництва по проектній документації, відкоригованій Товариством ще у 2014 році.
13 квітня 2017 року начальником Відділу ДАБК на адресу Товариства в порядку ст. 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” надіслано вимогу, у якій повідомлялось про проведення за зверненням Громадської організації “Громадські активісти” перевірки дотримання містобудівного законодавства у місті Бровари Київської області по вулиці Київській, 282.
04 травня 2017 року на адресу ТОВ “УкрНДІагропроект? надійшов лист, у якому містилися акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 03 травня 2017 року, припис № С-0305/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 03 травня 2017 року строком усунення цих недоліків до 01 липня 2017 року та протокол № Л-З-0305/1 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 03 травня 2017 року.
17 травня 2017 року Товариство отримало постанову № З-1605/1/1605/2и від 16 травня 2017 року про притягнення ТОВ “УкрНДІагропроект? до адміністративної відповідальності за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, та накладення на нього штрафу в розмірі 151560 грн., оскільки проектна документація з будівництва незавершеного будівництвом магазину-кафе у місті Бровари Київської області по вулиці Київській, 282, була розроблена Товариством з порушенням вимог законодавства, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки і передана замовнику для будівництва.
Керівник Відділу ДАБК, вказуючи у приписі № С-0305/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 03 травня 2017 року та у постанові № З-1605/1/1605/2и про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності про те, що проект розроблений з порушенням ст. ст. 29, 31 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст. 26 Закону України “Про архітектурну діяльність”, безпідставно не врахував, що проектна документація виготовлена і затверджена у 2006 році, нова документація не виготовлялася, корегування здійснене на підставі завдання замовника, тому немає підстав для встановлення будь-яких обмежень, визначених містобудівними умовами 2014 року.
Товариство вважає, що не може бути притягнуте у 2017 році до адміністративної відповідальності за порушення, які відбулись у 2006 році, оскільки ч. 11 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” встановлено, що штраф може бути накладений не пізніш як через три роки з дня його вчинення.
Крім того, видані 11 липня 2014 року Управлінням містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області містобудівні умови та обмеження щодо забудови земельної ділянки у місті Бровари Київської області по вулиці Київській, 282, порушують вимоги чинного законодавства в частині встановлення обмежень до існуючого незавершеного об’єкта будівництва по яким містобудівні умови видавались у 2006 році, проектна документація пройшла висновок експертизи та надано дозвіл на будівництво.
Зазначені містобудівні умови видано з порушенням наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року № 109, яким затверджений Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, що був дійсним на момент проведення перевірки.
Згідно із п. п. 1.3 – 1.6 даного Порядку містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об’єкта незалежно від зміни замовника. Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника. Чинність наданих містобудівних умов та обмежень не може бути зупинена у зв’язку з початком розроблення, внесення змін або оновлення містобудівної документації на місцевому рівні. Завдання на проектування об’єктів будівництва складається і затверджується замовником за погодженням із проектувальником. Містобудівні умови та обмеження, видані до набрання чинності цим Порядком, можуть бути приведені у відповідність (при відхиленні від прийнятої містобудівної документації) у частині визначення максимально допустимих (граничних) техніко-економічних показників об’єкта будівництва (у разі необхідності).
Позивач вважає, що до адміністративної відповідальності його притягнуто безпідставно, порушення вказані Відділом ДАБК у приписі та постанові відсутні, тому оскаржувані припис і постанова є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Представники позивача ОСОБА_4 і ОСОБА_5 у судовому засіданні позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеному, просили суд задовольнити позовні вимоги Товариства повністю.
Представник відповідача ОСОБА_6 у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що Відділом ДАБК було здійснено позапланову перевірки об’єкта незавершеного будівництва за адресою: Київська область, місто Бровари, вулиця Київська, 282, та встановлено, що Товариством у розробці проектної документації з будівництва вказаного об’єкта допущено ряд порушень у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Вказані дії Товариства порушують вимоги ст. ст. 29, 31 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст. 26 Закону України “Про архітектурну діяльність”, тому до адміністративної відповідальності позивача ТОВ “УкрНДІагропроект? притягнуто обґрунтовано, відповідно до вимог чинного законодавства. Просив суд у задоволенні позову Товариства відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “УкрНДІагропроект? є юридичною особою, яке займається діяльністю у сфері архітектури та інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування у цих сферах, що підтверджується довідкою АБ № 807880 з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій.
У 2006 році позивач ТОВ “УкрНДІагропроект? розробило проектну документацію на будівництво об’єкта магазину-кафе за адресою: Київська область, місто Бровари, вулиця Київська, 282, яка отримала позитивні висновки відповідних державних органів, зокрема, Київоблдержбудекспертизи, та дозвіл Відділу ДАБК на початок будівництва.
У 2009 році зазначена вище проектна документація щодо будівництва магазину-кафе, розроблена у 2006 році, відкоригована ТОВ “УкрНДІагропроект? та погоджена на засіданні архітектурно-містобудівної ради (протокол № 1 від 19 лютого 2009 року).
24 листопада 2009 року Київоблдержбудекспертиза за результатами комплексної державної експертизи цього проекту магазину-кафе у місті Бровари Київської області по вулиці Київській, 282 (коригування), на підставі завдання на проектування від 14 липня 2005 року, рішення виконкому Броварської міської ради Київської області від 14 квітня 2005 року за № 688-33-04, архітектурно-планувального завдання від 26 березня 2009 року № 35/09, затвердженого головним архітектором м. Бровари, технічних умов на інженерне забезпечення об’єкта, надала позитивний висновок за № 116/2009/01 щодо даного проекту.
У 2014 році замовником будівництва надано ТОВ “УкрНДІагропроект? містобудівні умови на обмеження забудови земельної ділянки за адресою: Київська область, місто Бровари, вулиця Київська, 282, які погодженні керівником Управління містобудування та архітектури Броварської міської ради Київської області ОСОБА_7, проектна документація відповідно до вказаних умов була відкоригована та передана замовнику для продовження будівництва.
Наведені вище обставини підтверджуються матеріалами справи (а. с. 37-182).
03 травня 2017 року начальником Відділу ДАБК ОСОБА_8 було проведено позапланову перевірку, у ході якої встановлено, що проектна документація з будівництва незавершеного будівництвом магазину-кафе у місті Бровари Київської області по вулиці Київській, 282, розроблена ТОВ “УкрНДІагропроект? з порушенням вимог законодавства, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки і передано замовнику будівництва, що порушує вимоги ст. ст. 29, 31 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст. 26 Закону України “Про архітектурну діяльність”, про що було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, та винесено припис № С-0305/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил із вимогою усунути порушення у встановленому законом порядку у строк до 01 липня 2017 року.
Того ж дня, 03 травня 2017 року, начальник Відділу ДАБК ОСОБА_8 склав протокол № Л-З-0305/01 про порушення у сфері містобудівної діяльності про порушення ТОВ “УкрНДІагропроект? при розробці проектної документації з будівництва зазначеного об’єкта ст. ст. 29, 31 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст. 26 Закону України “Про архітектурну діяльність”, за що передбачена відповідальність абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”.
Розгляд справи про дане правопорушення призначено на 14.00 год. 16 травня 2017 року.
Зазначені вище акт перевірки, припис та протокол на адресу ТОВ “УкрНДІагропроект? надійшли поштою 04 травня 2017 року.
Представником Товариства надавалися заперечення та пояснення з приводу дотримання вимог законодавства, проте керівник Відділу ДАБК до матеріалів справи їх не долучив.
16 травня 2017 року начальником Відділу ДАБК ОСОБА_8 стосовно позивача ТОВ “УкрНДІагропроект? винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення № З-1605/1/1605/2и, якою його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, та накладено на Товариство адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 151560 грн.
Не погоджуючись із вказаними вище приписом і постановою ТОВ “УкрНДІагропроект? звернулося до суду з цим позовом.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі – Закон № 3038-VI).
У ч. 1 ст. 1 цього Закону № 3038-VI визначено, що:
– замовник – це фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву(п. 4);
– містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі – містобудівні умови та обмеження) – це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об’єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією (п. 8);
– проектна документація – це затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об’ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об’єктів будівництва (п. 11).
Згідно із ч. 4 ст. 26 цього ж Закону № 3038-VI право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 26 Закону № 3038-VI проектування та будівництво об’єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів; 6) реєстрація права власності на об’єкт містобудування.
За змістом ч. 1 ст. 29 Закону № 3038-VI основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
У ч. 2 ст. 29 Закону № 3038-VI встановлено, що фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів – районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (ч. 3 ст. 29 Закону № 3038-VI).
Згідно із ч. 8 ст. 29 Закону № 3038-VI містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об’єкта незалежно від зміни замовника.
Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника, на виконання приписів головних інспекторів будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, або за рішенням суду (абз. 2 ч. 8 ст. 29 Закону № 3038-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону № 3038-VI проектна документація на будівництво об’єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
За змістом ч. 1 ст. 41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль – це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об’єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
У п. п. 2, 3 ч. 3 ст. 41 Закону № 3038-VI передбачено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Згідно із ч. 1 ст. 26 Закону України “Про архітектурну діяльність” від 20 травня 1999 року № 687-ХІV архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов’язані: додержуватися державних стандартів, норм і правил, вимог вихідних даних на проектування; не порушувати під час проектування, організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови; не розголошувати без згоди замовника відомості, які становлять комерційну таємницю проекту.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 вказаного вище Закону п роектна організація, яка розробляла проектну документацію, а також головний архітектор та головний інженер проекту несуть відповідальність за відповідність проектної документації вихідним даним на проектування, вимогам державних стандартів, норм і правил.
За змістом положень ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
У ч. 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з наведеного вище, саме суб’єкт владних повноважень зобов’язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до наданих повноважень та у спосіб, що визначені законом.
За змістом ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Із оскаржуваних позивачем припису № С-0305/1 від 03 травня 2017 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, виданого ТОВ “УкрНДІагропроект”, та постанови № З-1605/1/1605/2и від 16 травня 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності вбачається, що проектна документація з будівництва незавершеного будівництвом магазину-кафе за адресою: місто Бровари Київської області, вулиця Київська, 282, розроблена Товариством з порушенням вимог законодавства, містобудівних умов та обтяжень забудови земельної ділянки і передана замовнику для будівництва, чим порушено ст. ст. 29, 31 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст. 26 Закону України “Про архітектурну діяльність”.
Заперечуючи проти цього ТОВ “УкрНДІагропроект” звернулося до суду з цим позовом, у якому зазначало, що проектна документація з будівництва вказаного вище кафе-магазину була виготовлена і затверджена у 2006 році, нова документація не виготовлялася, корегування було здійснено на підставі завдання замовника, підстав для встановлення будь-яких обмежень, визначених містобудівними умовами у 2014 році, немає. Крім того, виявлені, на думку керівника Відділу ДАБК, порушення не створюють надзвичайних наслідків для людей, геометричних параметрів будівлі та її техніко-економічних показників не змінюють.
Позивачем ТОВ “УкрНДІагропроект” по кожному пункту вказаних у приписі і постанові про накладення штрафу правопорушенню у сфері містобудівної діяльності надано обґрунтовані заперечення.
Зазначені вище доводи позивача ТОВ “УкрНДІагропроект” щодо дотримання ним вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки представником Відділу ДАБК у суді не спростовані, будь-яких доказів на підтвердженні цих порушень відповідачем суду не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” від 14 жовтня 1994 року № 208/94-ВР правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб’єктів містобудування – юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
За змістом положень ч. 2 ст. 1 зазначеного Закону вчинення суб’єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
У ч. 1 ст. 2 вказаного Закону встановлено, що суб’єкти містобудування, які здійснюють проектування об’єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об’єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об’єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Згідно із абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” проектна організація за вчинення цих порушень несе відповідальність у розмірі дев’яноста прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 151560 грн. на день винесення постанови про накладення штрафу.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Жодного із визначених ст. 72 КАС України доказів на спростування заявлених позовних вимог Відділом ДАБК суду не надано, клопотання щодо проведення у справі відповідної експертизи для встановлення невідповідності розробленої ТОВ “УкрНДІагропроект” проектної документації з будівництва незавершеного будівництвом магазину-кафе за адресою: місто Бровари Київської області, вулиця Київська, 282, відповідачем не заявлялося. Подані до суду Відділом ДАБК заперечення на позов є констатацією викладених ним в оспорюваних приписі та постанові порушень позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та обґрунтуванням правомірності проведення 03 травня 2017 року за зверненням голови громадської організації “Громадські активісти” Відділом ДАБК позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Доводи позивача ТОВ “УкрНДІагропроект? щодо безпідставності видачі Відділом ДАБК припису № С-0305/1 від 03 травня 2017 року про усунення ним порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та винесення відповідачем постанови № З-1605/1/1605/2и від 16 травня 2017 року про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності відповідачем у суді не спростовані.
Доказів правомірності притягнення ТОВ “УкрНДІагропроект? до адміністративної відповідальності за вчинення ним адміністративного порушення, передбаченого абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” відповідачем суду теж не надано.
За змістом п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
У ч. 3 ст. 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб’єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення (п. 3).
Згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ “УкрНДІагропроект? про визнання протиправними та скасування припису і постанови у справі про адміністративне правопорушення підлягають задоволенню, оскільки правомірність видачі Відділом ДАБК припису та винесення постанови про накладення на позивача штрафу за порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності відповідачем у суді не доведена.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 9, 72, 73, 77, 90, 242 – 246, 286 КАС України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати припис № С-0305/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03 травня 2017 року, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю “УкрНДІагропроект”.
Визнати протиправною і скасувати постанову № З-1605/1/1605/2и від 16 травня 2017 року про притягнення Товариства з обмеженою відповідальністю “УкрНДІагропроект” до відповідальності за вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності, передбаченого абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності”, та накладення на нього штрафу в розмірі 151560 (сто п’ятдесят одна тисяча п’ятсот шістдесят) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Дутчак І. М.