Ухвала суду № 77023558, 10.10.2018, Богуславський районний суд Київської області

Дата ухвалення
10.10.2018
Номер справи
358/1451/18
Номер документу
77023558
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

гСправа № 358/1451/18 Провадження № 1-кс/358/440/18

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2018 року м. Богуслав

Слідчий суддя Богуславського районного суду Київської області Кіхтенко С.О., при секретарі судового засідання Симоненко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання заступника начальника Богуславського відділення поліції Миронівського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області – начальника слідчого відділення, капітана поліції ОСОБА_1, у кримінальному провадженні №12018110090000374 від 13.09.2018 року, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 275 КК України, погоджене прокурором Богуславського відділу Кагарлицької місцевої прокуратури в Київській області ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства України під час оренди земельної ділянки в діяльності автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) ОСОБА_3, -

В С Т А Н О В И В:

03 жовтня 2018 року заступник начальника Богуславського відділення поліції Миронівського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області – начальник слідчого відділення, капітан поліції ОСОБА_1 (далі – слідчий поліції) звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить надати дозвіл на проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства України під час оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3220610100:01:019:0123, площею 0,0822 га., що розташована за адресою: вул. Окружна, 51, м.Богуслав Київська область, ОСОБА_3, з цільовим призначення: для розміщення і експлуатації будівель і споруд, додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, площею - 0,0822 га. та провадження видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку – на земельній ділянці розміщено автомобільний газозаправний пункт (АГЗП) об'ємом 10м3..

Клопотання мотивує тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що 13 вересня 2018 року до Богуславського ВП Миронівського ВП ГУ Національної поліції в Київській області із заявою звернувся ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що на території м. Богуслав Київської області по вул. Окружна, 51 та вул. Франка, 70 розташовані автозаправні станції, які працюють без відповідних дозвільних документів. Своїм функціонуванням дані автозаправні станції на думку заявника створюють ризики для життя, здоров’я, майна споживачів та навколишнього природного середовища, оскільки при здійсненні заправки транспортних засобів порушуються вимоги законодавчих актів, які регулюють правила безпечного використання промислової продукції.

13.09.2018 року вказані відомості внесені до ЄРДР за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 275 КК України, № 12018110090000374 та розпочато досудове розслідування.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 3220610100:01:019:0123, площею 0,0822 га, що розташована за адресою вул. Окружна, 51, м. Богуслав, Київська область, згідно договору оренди землі, укладеного між Богуславською міською радою, код ЄРДПОУ 25299709 (орендодавець) та ОСОБА_3 (орендар) перебуває в оренді у останнього, цільове призначення: для розміщення і експлуатації будівель і споруд, додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, площею - 0,0822 га. та провадження видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку – на земельній ділянці розміщено автомобільний газозаправний пункт (АГЗП) об'ємом 10м3.

Слідчий у кримінальному провадженні зазначає, що з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин скоєного злочину та їх належної правової оцінки, в ході досудового розслідування виникла необхідність у визначенні шкоди, розмірів заподіяних збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства України про використання та охорону земель, що неможливо встановити без залучення відповідних спеціалістів Державної екологічної інспекції у Київській області шляхом проведення позапланової перевірки дотримання вимог чинного законодавства.

В судове засідання слідчий поліції не з’явився, причини неявки суду не повідомив.

За відсутності клопотань від учасників, на підставі ч.1 ст.107 КПК України, фіксування процесуальної дії за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку про можливість задоволення клопотання про проведення позапланової виїзної перевірки виходячи з наступного.

На даний час з КПК України виключено п.6 ч.2 ст.36 та п.4 ч.2 ст.40, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.

Натомість, згідно вимог ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Згідно ч.4 ст.38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Згідно п. 75.1. ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв’язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Згідно ст. 5 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року, центральним органом виконавчої влади, який утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, є Державна екологічна інспекція, яка в межах своїх повноважень здійснює нагляд за дотриманням законодавства України про використання та охорону земель щодо виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок.

З урахуванням положень п. 4 ч. 2 ст. 99 та ст. 84 КПК України лише акт перевірки вимог природоохоронного законодавства, складений посадовою особою Держекоінспекції за результатами її проведення, є належним доказом заподіяних державі збитків.

Для всебічного, повного, об'єктивного розслідування даного кримінального провадження, встановлення суми матеріального збитку, а також з метою встановлення фактів порушення вимог законодавства України про використання та охорону земель в діяльності автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) ОСОБА_3, в ході досудового розслідування виникає необхідність у проведенні перевірки додержання вимог законодавства України про використання та охорону земель.

У відповідності до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу КМУ, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.

Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про використання та охорону земель покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 року, є вказана інспекція (далі Держекоінспекція України).

Згідно п. 1 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011(далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з п.п. «б», п.п. 2 п. 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.

Відповідно до п.п. 5, 12 п. 6 Положення Держекоінспекція в межах своїх повноважень має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.

Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Територіальним органом Держекоінспекції України є Державна екологічна інспекція у Київській області.

Водночас, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014р, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Таким чином слідчий суддя вважає, що слідчим СВ Богуславського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_1 доведена необхідність проведення позапланової перевірки за фактом порушення вимог законодавства України про використання та охорону земель в діяльності автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) ОСОБА_3, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 275 КК України, що неможливо встановити без залучення відповідних спеціалістів для перевірки дотримання вимог чинного законодавства про охорону земель, що є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 36, 40, 93, ч.1ст. 107, 132, 309 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В:

Клопотання заступника начальника Богуславського відділення поліції Миронівського відділу поліції ГУ Національної поліції в Київській області – начальника слідчого відділення, капітана поліції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки щодо вимог законодавства України про використання та охорону земель - задовольнити.

Призначити по кримінальному провадженні №12018110090000374 від 13.09.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 275 КК України проведення позапланової перевірки з дотримання вимог природоохоронного законодавства України під час оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3220610100:01:019:0123, площею 0,0822 га., що розташована за адресою: вул.Окружна,51, м.Богуслав Київська область ОСОБА_3, з цільовим призначення: для розміщення і експлуатації будівель і споруд, додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, площею - 0,0822 га. та провадження видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку – на земельній ділянці розміщено автомобільний газозаправний пункт (АГЗП) об'ємом 10м3., проведення якої доручити Державній екологічній інспекції у Київській області (юридична адреса: 03110, м. Київ, вул. Преображенська, 25).

Перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України провести з 10 жовтня 2018 року по 31 жовтня 2018 року.

Зобов'язати орендаря земельної ділянки з кадастровим номером 3220610100:01:019:0123, що розташована за адресою: вул. Окружна, 51, м. Богуслав, Київської області - ОСОБА_3 забезпечити допуск до перевірки працівникам Державної екологічної інспекції у Київській області та надати всі необхідні документи для проведення позапланової перевірки.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

Матеріали перевірки в оригіналах направити до слідчого відділення Богуславського ВП Миронівського ВП ГУНП в Київській області для долучення до матеріалів кримінального провадження №12018110090000374 від 13.09.2018 року.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_5