
Справа № 822/1978/18
РІШЕННЯ
іменем України
10 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправними дій та стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 пенсії, зобов'язати відповідача нарахувати та здійснити позивачу виплату заборгованості з пенсії за період з 1 квітня 2017 року по 30 вересня 2017 року.
2. Стягнути з відповідача судові витрати у справі в сумі 704,80 грн на користь позивача.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є внутрішньо-переміщеною особою. Позивач вказує, що з 1 квітня 2017 року по 30 вересня 2017 року виплата пенсії йому припинено. Позивач вважає припинення виплати йому пенсії протиправним та таким, що порушує його права.
Від представника відповідача 02.07.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що позивачу припинено виплату пенсії за віком з 1 квітня 2017 року по 30 вересня 2017 року. Вказує, що виплата заборгованості пенсії позивачу за вказаний період може бути здійснена лише на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) виплати пенсії (щомісячного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам Хмельницької міської ради. Просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради пояснення щодо позову не надало.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
11 липня 2018 року провадження по справі було зупинене до дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №805/402/18.
12 вересня 2018 року провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновлено.
Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Судом встановлено такі обставини у справі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до довідок від 21.11.2014 року №6825800277 та від 05.05.2017 року №0000199234 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.
Відповідно до п.п.5 п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (отримання інформації від компетентних органів), затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2016 №365, управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призупинено виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.04.2017 року до з'ясування обставин.
Протокольним рішенням комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам від 06.07.2017 року постановлено не відновлювати виплату пенсії ОСОБА_1
Протокольним рішенням комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам від 31.10.2017 року постановлено відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав припинення виплати пенсії є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Припиняючи виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах Верховний Суд сформулював раніше, зокрема, у рішенні від 03 травня 2018 року у зразковій справі № 805/402/18 (провадження № Пз/9901/20/18).
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 виплату заборгованості з пенсії за період з 1 квітня 2017 року по 30 вересня 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Третя особа:ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 03198563)
Головуючий суддя ОСОБА_3