
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
04 жовтня 2018 р. справа № 2040/7117/18 Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, пров. Карпівський. буд.4,кв.3,м. Харків. 61093) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, (код ЄДРПОУ 14099344; пл. Свободи 5, Держпром, З під. 2 пов. м. Харків.6І022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку не вірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні з підстав надання пенсіонером нових документів та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з березня 2018 року в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням ЩДГВ (щомісячної додаткової грошової винагороди), грошової допомоги на оздоровлення за 2014,2015 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагороди за участь в АТО (антитерористичній операції), премії до дня ЗСУ (Збройних Сил України) в 2014 році в розмірах, зазначених в довідці військової частини А 0501 від 16 серпня 2018 року № 10/856 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1, отримував за останні 13 місяців з серпня 2014 року по серпень 2015 року перед звільненням, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
- Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) з 01 березня 2018 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) пенсію в розмірі який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням ШДГВ (щомісячної додаткової грошової винагороди), грошової допомоги на оздоровлення за 2014,2015 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік . винагороди за участь в АТО (антитерористичній операції), премії до дня ЗСУ (Збройних Сил України) в 2014 році в розмірах зазначених в довідці військової частини А 0501 від 16 серпня 2018 року № 10/856 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ), отримував за останні 13 місяці з серпня 2014 року по серпень 2015 року перед звільненням та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 01 березня 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач з 05.08.1981 р. по 05.02.2000 р. проходив військову службу в Збройних силах України, у тому числі приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 14.05.1986р. по 08.06.1986р. Пенсія позивачу була призначена з 20.05.2000 р. З 01.08.2014 р. позивач був призваний по мобілізації до лав ЗС України та по 25.09.2015р. проходив військову службу за контрактом у в/ч А 0501, де отримував грошове забезпечення відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», постанови КМ України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка була чинною на момент його служби. Наказом Генерального штабу - Головнокомандувача ЗС України (по особовому складу) №564 позивача звільнено у запас за пунктом "б" (за станом здоров'я) пункту 1 частини восьмої ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Зі списків частини виключений з 25.09.2015р. наказом командира в/ч А050І № 210 від 25.09.2015р.
Позивач зазначає, що при обчисленні йому пенсії, ГУ ПФУ в Харківській області врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 60%, середньомісячна сума додаткових видів грошового убезпечення за 13 місяці. Таким чином, для обчислення пенсії позивача за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 3984 грн.31 коп.
Відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, виданої в/ч А050І від 23.08 2017 р. за № 10/768, і спрямованої в подальшому в Харківський обласний військовий комісаріат (далі - Харківський ОВК) і далі спрямованих Харківським ОВК до ГУ ПФУ в Харківській області до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди (далі - ЩДГВ), а до одноразових додаткових видів грошового забезпечення не були включені : грошова допомога на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагорода за участь в АТО (антитерористичній операції), премія до дня Збройних Сил України в 2014 році, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У червні 2018 р. в/ч А 0501 надала позивачу за його заявою довідку від 20.06.2018 р. за № 10/594 , в якій були вказані відомості про ЩДГВ, грошову допомогу на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік , винагороду за участь в АТО (антитерористичній операції), премію до дня ЗСУ (Збройних Сил України) в 2014 рік з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
27.06.2018р. позивач, звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із відповідною заявою про перерахунок та виплату пенсії, проте отримав відповідь від ГУ ПФУ в Харківській області в якій зазначено, що пенсійне забезпечення позивача здійснюється з додержанням норм та вимог чинного законодавства. Довідки про додаткові види грошового забезпечення та одноразові вили грошового забезпечення від 20.06.2018 № 10/594. надану в/ч А0501,залучено до пенсійної справи позивача.
Не погодившись із відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії - ОСОБА_1 звернувся із позовом до суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 року відкрито спрощене провадження по справі.
На виконання вимог ухвали суду відповідачем надано відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, в якому останній просить суд відмовити у задоволені позову у зв'язку з тим, що дії відповідача вважає правомірними та здійсненими у відповідності до чинного законодавства, оскільки виплати, які позивач просить врахувати при призначенні йому пенсії, не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії. Також зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, на підставі документів, наданих управління Міністерством оборони України, зокрема грошового атестата № 279099 та довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, з 20.09.2016 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХП у розмірі 60% грошового забезпечення. В грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка була надана на позивача військовою частиною, зазначені оклад за військове звання, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія. Відповідно грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових, винагороди за участь в АТО, премії до дня ЗСУ, інші одноразові види грошового забезпечення не зазначені в цих документах.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при призначенні пенсії жодним чином не порушило права позивача на пенсійне забезпечення щодо визначення та обчислення розміру пенсії. Головне управління керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані Управлінням Державної прикордонної служби України та не могло визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.
Відповідно до положень ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 ст.262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач, з 05.08.1981 р. по 05.02.2000 р. проходив військову службу в Збройних силах України, у тому числі приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 14.05.1986р. по 08.06.1986р. Пенсія позивачу була призначена з 20.05.2000 р. за вислугу років відповідно до ст.13 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - закон №2262-ХІІ) і отримує пенсію по лінії Міноборони в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, номер пенсійної справи -НОМЕР_2 .
Позивачем повідомлено, що 01.08.2014 р. він був призваний по мобілізації до лав Збройних Сил України, та по 25.09.2015р. проходив військову службу за контрактом у в /ч А 0501, де отримував грошове забезпечення відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України №2011 -XІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» (далі закон №2011-ХІ1), постанови КМ України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка була чинною на момент його служби (далі - постанова №1294) та п. 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та деяким іншим особам, яка затверджена наказом Міноборони від 11.06.2008р. № 260 та зареєстрована в Мін'юсті 14.07.2008 р. за № 638/15329, де зазначено що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням,щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди які мають постійній характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.
15.09.2015р. наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача ЗС України (по особовому складу) № 564 позивача звільнено у запас за пунктом "б" (за станом здоров'я) пункту 1 частини восьмої ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с. 10).
Із списків військової частини позивач виключений з 25.09.2015р. наказом командира в/ч А050І № 210 від 25.09.2015р. (а.с. 11)
Як вбачається з матеріалів поданого позову, позивач є ветераном війни - інвалідом війни і пенсіонером Міністерства оборони України. Має посвідчення 2 категорій постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. (а.с.12).
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, на підставі документів, наданих управління Міністерством оборони України, зокрема грошового атестата № 279099 та довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, з 20.09.2016 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХП (далі - Закон № 2262-XII) у розмірі 60% грошового забезпечення.
В грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яка була надана на позивача військовою частиною, зазначені оклад за військове звання, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія. Відповідно грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових, винагороди за участь в АТО, премії до дня ЗСУ, інші одноразові види грошового забезпечення не зазначені в цих документах.
Між тим, як вбачається з матеріалів поданого позову, 23.08.2017 року в/ч А050І видала ОСОБА_1 нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, від 23.08 2017 р. за № 10/768 за період з серпня 2014 р. по серпень 2015р. тобто за останні 13 місяців перед звільненням з військової служби по мобілізації. (а.с. 13).
Судовим розглядом встановлено, що при обчисленні пенсії позивачу ГУ ПФУ в Харківській області врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 60%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 13 місяців. Отже, для обчислення пенсії позивача за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення у розмірі 3984 грн.31 коп.. (а.с. 14).
Відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, виданої в/ч А050І від 23.08 2017 р. за № 10/768» і спрямованої в подальшому в Харківський обласний військовий комісаріат (далі - Харківський ОВК) і спрямованих Харківським ОВК до ГУ ПФУ в Харківській області до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди ( далі - ЩДГВ), а до одноразових додаткових видів грошового забезпечення не були включені : грошова допомога на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагорода за участь в АТО (антитерористичній операції), премія до дня ЗСУ (Збройних Сил України) в 2014 році, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач отримував за останні 13 місяців перед звільненням з лав ЗС України під час служби у в/ч А 0501, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, щомісячна додаткова грошова винагорода, яка є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, грошову допомогу на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагороду за участь в АТО (антитерористичній операції), премія до дня Збройних Сил України в 2014 р., які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення .
На підтвердження обставин та доказом здійснення зазначених виплат позивачем до матеріалів позову надано довідку в/ч 0501 від 16. 08.2018 р. за № 10/856 (а.с. 15)
У червні 2018 р. в/ч А 0501 надала позивачу за його заявою довідку від 20.06.2018 р. за № 10/ 594, в якій зазначені відомості про: щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік , винагороду за участь в АТО (антитерористичній операції), премію до дня Збройних Сил України в 2014 році, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як встановлено судовим розглядом 27.06.2018р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із відповідною заявою про перерахунок та виплату пенсії, в якій просив ГУ ПФУ в Харківській області перерахувати і виплачувати пенсію позивачу з 27.06.2017 р. в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2014.2015 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагороди за участь в АТО (антитерористичній операції), премії до дня Збройних Сил України в 2014 році в розмірах, зазначених у довідці в/ч А 0501 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові види грошового забезпечення, які позивач отримував за останні 13 місяців перед звільненням та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №10/594 від 20.04.2018 р. та здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 27.06.2017 р. з урахуванням раніше виплачених сум» (а.с. 18)
01.08.2018р. позивач отримав відповідь від ГУ ПФУ в Харківській області, в якій відповідач, відмовляючи в задоволенні заяви позивачу, зазначає, що довідки про додаткові види грошового забезпечення та одноразові види грошового забезпечення від 20.06.2018 № 10/594, надану в/ч А0501, залучено до пенсійної справи позивача. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у наданій відповіді від 31.07.2018 №4081/К-14, відмовлючи у перерахунку його пенсії, посилалось на те, що пенсійне забезпечення ОСОБА_1 здійснюється з додержанням норм та вимог чинного законодавства (а.с. 19)
Судом встановлено, що також 16.08.2018 р. в/ч А 0501 надала позивачу за його заявою уточнену довідку із зазначенням місяців отримання ним премій, допомог від 16.08.2018 р. за № 10/856 (а.с. 15), оригінал цієї довідки позивач направив в ГУ ПФУ в Харківській області для приєднання до його пенсійній справі.
Не погоджуючись із відмовою у здійсненні відповідного перерахунку, позивач звернувся із означеним позовом до суду.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне:
Суд зазначає, що згідно з положеннями ч.1 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-ІV.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Склад грошового забезпечення визначений положеннями ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991, відповідно до якої до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно із пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 №161 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889" для військовослужбовців, зокрема, Збройних Сил України (крім тих, що зазначені у підпункті 1 пункту 1 цієї постанови, та військовослужбовців строкової військової служби) запроваджений новий вид забезпечення - щомісячна додаткова грошова винагорода у таких розмірах: з 1 квітня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 року - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Суд зазначає, що за період з серпня 2014 року по серпень 2015 року позивач отримував щомісячні додаткові грошові винагороду, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією довідки від 23.08.201 № 10/768 (а.с. 13).
Також, доказами того що позивач отримував щомісячну додаткову грошову винагороду, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є :
1. Довідка в/ч А 0501від 16.08.2018 р. за № 10/856 (а.с. 15), якою підтверджується, шо позивач отримував ЩДГВ, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, в тому числі по місяцях.
2. Копія наказу № 210 командира в/ч А 0501 по стройовій частині від 25.09.2015р. про виключення позивача зі списків в/ч А 0501 підтверджено що позивач отримував ЩДГВ у розмірі 60% грошового забезпечення з 01 по 25.09.2015р.».
3. Копія грошового атестата, який є документом сурової звітності серії ЗУ № 279099, виданої в/ч А 0501, в розділі 4. Щомісячні додаткові види грошового забезпечення у пп. 4.3 якого підтверджено, що позивач отримував ЩДГВ в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, у розмірі 1989грн.32коп. до 25.09.2015р.
На підтвердження обставин, що позивач отримував грошову допомогу на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є також : довідка в/ч А050І від 16.08.2018 р. за № 10/856, з якої вбачається, що позивач отримував грошову допомогу на оздоровлення за 2014 р. у розмірі 3340,25грн. та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхувати; довідка в/ч А0501від 16.08.2018 р. за № 10/856, якою підтверджується, шо позивач отримував грошову допомогу на оздоровлення за 2015 р. у розмірі 3340,35грн. та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; довідка в/ч А0501 від 16.08.2018 р. за № 10/456, якою підтверджується, що позивач отримував матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік у розмірі 3340,25грн. та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; копія грошового атестата серії ЗУ № 279099, виданого в/ч А 0501, у пп. 5.2 розділу 5 якого «Одноразові додаткові види грошового забезпечення» зазначено, що позивачу виплачено грошову допомогу на оздоровлення за 2015 рік. у розмірі 3340,25грн., наказ командира в/ч В 6250 № 131 від 16.06.2015р.
Доказом того що позивач отримував винагороду за участь в АТО (антитерористичній операції) та з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є : довідка в/ч А0501 від 16.08.2018 р. за № 10/856, з якої вбачається, що позивач при в/ч А 0501 отримував винагороду за участь в АТО (антитерористичній операції), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; в тому числі по місяцях.
На підтвердження отримання премії до дня Збройних Сил України в 2014 році, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, свідчать надані позивачем до матеріалів справи: довідки в/ч А0501від 16.08.2018 р. за №10/856, з якої вбачається, що позивач отримував премію 2014 році до дня Збройних Сил України в у розмірі 870,94грн., з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Між тим, В/ч А 0501 не було включено ЩДГВ, грошову допомогу на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагороду за участь в АТО (антитерористичній операції), премію до дня Збройних Сил України в 2014 році та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 23.08 2017 р. за № 10/ 768, яка була направлена в/ч А050І до Харківського ОВК і далі спрямовані Харківським ОВК до ГУ ПФУ в Харківській області.
На підставі вищевказаної довідки та подання Харківського ОВК від 14.09.2017р. №3257 ГУ ПФУ в Харківській області протоколом від 22.09.2017р. (а.с. 14) призначило позивачу пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ та призвели до призначення пенсії у меншому розмірі, ніж належить позивачу згідно з діючим законодавством.
Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Відповідно до схеми додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
При цьому, положеннями ч.1 ст. 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Відповідно до положень п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.
Розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 Постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Суд зазначає, що виплата та порядок такої виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань передбачено підпунктом 3 пункту 5 постанови № 1294 та пунктом 33.1, 33.3 пункту 33 розділу XXIIІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, яка затверджена наказом МВС від 04.07.2014 № 638.
Судом встановлено, що позивач отримував грошову допомогу на оздоровлення, а також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2014, 2015 роки, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується наявною у матеріалах справи доказами.
Вищевказані обставини свідчать про нарахування та виплату позивачу під час проходження ним військової служби грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що зазначені види допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Щодо винагороди за участь в антитерористичній операції, судом зазначає наступне.
Постановами Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" та від 31.01.2015 № 24 "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" встановлена грошова винагорода за участь в антитерористичних операціях.
Зазначена грошова винагорода виплачується особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, правоохоронних органів, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць, а у 2015 році розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць.
Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.
Таким чином, названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, які приймають участь в АТО постійно з часу її запровадження, і має щомісячний характер.
Така позиція суду також узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 26.06.2018 по справі № 420/1232/16-а.
З матеріалів справи вбачається, що позивач при в/ч А 0501 отримував винагороду за участь в АТО (антитерористичній операції), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі по місяцях.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до положень ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновкам Верховного Суду України, викладеними у постановах від 20.10.2015 по справі №21-2942а15 та від 10.03.2015 №21-70а15, відповідно до яких, зокрема, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а також щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що враховуючи сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в антитерористичній операції, а тому вказані суми мають бути враховані до складу грошового забезпечення позивача, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Відповідно до п. 17 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Згідно із ч.2 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Положеннями ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено випадків включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні, а порядок нарахування та виплати такої грошової винагороди визначено ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
З огляду на вищевикладені норми законодавства суд приходить до висновку, що хоча одноразова грошова допомога при звільненні і має ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення, а отже не входить до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а.
З огляду на вище вказані норми законодавства, суд зазначає, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку не вірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні з підстав надання пенсіонером нових документів та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з березня 2018 року в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагороди за участь в АТО (антитерористичній операції), премії до дня ЗСУ (Збройних Сил України) в 2014 році в розмірах, зазначених в довідці військової частини А 0501 від 16 серпня 2018 року № 10/856 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1, отримував за останні 13 місяців з серпня 2014 року по серпень 2015 року перед звільненням, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - підлягають задоволенню.
При цьому, враховуючи характер спірних правовідносин, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01 березня 2018 року перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагороди за участь в антитерористичній операції, премії до дня Збройних Сил України в 2014 році в розмірах, зазначених в довідці військової частини А 0501 від 16 серпня 2018 року № 10/856 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1), отримував за останні 13 місяців перед звільненням з серпня 2014 року по серпень 2015 року та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням раніше виплачених сум.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, пров. Карпівський. буд.4,кв.3,м. Харків. 61093) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, (код ЄДРПОУ 14099344; пл. Свободи 5, Держпром, З під. 2 пов. м. Харків.6І022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку не вірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні з підстав надання пенсіонером нових документів та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з березня 2018 року в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2014,2015 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагороди за участь в АТО (антитерористичній операції), премії до дня Збройних Сил України в 2014 році в розмірах, зазначених в довідці військової частини А 0501 від 16 серпня 2018 року № 10/856 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1, отримував за останні 13 місяців з серпня 2014 року по серпень 2015 року перед звільненням, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) з 01 березня 2018 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислено з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2014, 2015 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік, винагороди за участь в АТО (антитерористичній операції), премії до дня Збройних Сил України в 2014 році в розмірах, зазначених в довідці військової частини А 0501 від 16 серпня 2018 року № 10/856 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ), отримував за останні 13 місяців перед звільненням з серпня 2014 року по серпень 2015 року та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 березня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 09 жовтня 2018 року.
Суддя Шляхова О.М.