
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
02 жовтня 2018 р. № 2040/5506/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточненої позовної заяви просить суд:
- визнати противоправними дії та бездіяльність головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо неврахування при призначенні пенсії надбавки за роботу в нічний час, винагород, наградних премій, індексації, додаткових нарахувань, одноразової грошової допомоги при звільненні;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_3 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включені надбавки за роботу в нічний час, винагороди, наградні премії, індексація, додаткові нарахування, одноразова грошова допомога при звільненні в розмірах зазначених в довідках ДСНС №370, №379, № 377 від 21.05.2018 року, провести розрахунок та виплату ОСОБА_3 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) компенсацію втрати частини доходів у порядку Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", здійснити виплату ОСОБА_3 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07 листопада 2009 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що він є пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій України та йому була призначена пенсія за вислугу років. Однак, ГУ МНС в Харківській області протиправно не було включено до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії надбавку за роботу в нічний час, винагороду, наградні премії, індексацію, додаткові нарахування, одноразову грошову допомогу при звільненні та було направлено відповідну довідку з неправильним обчисленням грошового забезпечення до ГУ ПФУ в Харківській області. Відповідачем не було здійснено контролю за правильністю оформлення документів для призначення пенсії та не було перевірено правильності складових грошового забезпечення для призначення пенсії, що в порушення призвело до не врахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення при призначенні пенсії позивача в порушення ч. 2 ст. 9 закону №2011-ХІІ. При цьому, позивач за останні 24 місяці перед звільненням отримував надбавку за роботу в нічний час, винагороду, наградні премії, індексацію, додаткові нарахування, одноразову грошову допомогу при звільненні, які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, що також підтверджується і довідками ГУ ДСНС в Харківській області №370, 377 та 379 віл 21.05.2018 року. В подальшому, після самостійного отримання позивачем уточненої довідки та надання її до відповідача, останнім було відмовлено в перерахунку пенсії. Таким чином, на думку позивача, саме діями ГУ ПФУ в Харківській області порушено його права на отримання пенсії в належному розмірі, оскільки, зважаючи на тривалу бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області, ним самостійно було отримано від уповноваженого структурного підрозділу довідку для перерахунку пенсії та передано її до відповідача разом із заявою, чого було достатньо для здійснення перерахунку пенсії. Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 16.07.2018 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним позовом.
Ухвалою суду від 28.08.2018 року, зокрема, ухвалено, зокрема, розгляд справи №2040/5506/18 за вищевказаним позовом здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 02.10.2018 року позовну заяву ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) здійснити виплату ОСОБА_3 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07 листопада 2009 року по 19 червня 2017 року - залишено без розгляду.
У судове засідання представник позивача прибув, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання прибув, підтримав правову позицію, викладену у наданому до суду відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, зазначає наступне.
Позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій України.
Судовим розглядом справи встановлено, що позивачу було призначено пенсію з 07.12.2009 року за вислугу років відповідно до положень Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААД №924813, виданого 09.12.2009 року.
При цьому, відповідно до грошового атестату №107 від 16.11.2009 року та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої ГУМНС в Харківській області, і спрямованої в подальшому до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії не було включено: надбавку за роботу в нічний час, винагороду, наградні премії, індексацію, додаткові виплати, одноразову грошову допомогу при звільненні.
Однак, як вказано позивачем у адміністративному позові, він отримував за останні 24 місяці перед звільненням надбавку за роботу в нічний час, винагороду, наградні премії, індексацію, додаткові нарахування, одноразову грошову допомогу при звільненні, які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.
На підтвердження вказаних обставин позивачем долучено до матеріалів справи копії довідок ГУ ДСНС в Харківській області №370, 377 та 379 від 21.05.2018 року, з яких вбачається, що позивачу за останні 24 місяці перед звільненням у складі грошового забезпечення було виплачено і надбавки за роботу в нічний час, винагороди, наградні премії, індексацію, додаткові виплати, одноразову грошову допомогу при звільненні.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, позивач 20.06.2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про здійснення перерахунку його пенсії з моменту призначення з урахуванням винагороди, надбавки за роботу в нічний час, індексації грошового забезпечення, разових наградних премій, додаткових виплат та одноразової грошової допомоги при звільненні.
У відповідь на вказану заяву позивачем було отримано лист від 09.07.2018 року №3941/П-14 «Про пенсійне забезпечення», зі змісту якого вбачається, що відповідно до ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також вказано, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів. При цьому, вказано на відсутність підстав для перерахунку пенсії, з огляду на відсутність обставин, передбачених положеннями ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, оскільки пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, а будь-які допомоги, винагороди чи заохочення не передбачені вказаною статтею Закону.
Позивач, не погодившись із отриманою відповіддю, звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Вирішуючи питання обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Згідно із положеннями ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей”, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Склад грошового забезпечення визначений положеннями ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р., відповідно до якої до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно із пунктом 1 Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата, якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Положеннями ст. 108 Кодексу законів про працю України визначено, що робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.
Також, положеннями ст. 107 Кодексу законів про працю України передбачено, що робота у святковий і неробочий день оплачується у подвійному розмірі: 1) відрядникам - за подвійними відрядними розцінками; 2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки; 3) працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму. Оплати у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день. На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку.
З огляду на вище викладені норми Кодексу законів про працю надбавки за роботу в нічний час у разі настання відповідних обставин мали нараховуватися позивачу та нараховувались, а відтак доплата за роботу у нічний час входить до грошового забезпечення позивача, про що також свідчать і наявні в матеріалах справи довідки.
Зі змісту наявних в матеріалах справи копій довідок №№ 379, 377, 370 від 21.05.2018 року вбачається, що позивачем отримувались надбавка за роботу у нічний час у грудні 2007 року, з січня 2008 року по серпень 2008 року, з жовтня 2008 року по листопад 2009 року, індексація у грудні 2007 року, у вересні 2008 року та з січня 2009 року по лютий 2009 року, з липня 2009 року по листопад 2009 року, наградна премія у січні 2008 року, винагорода у грудні 2007 року, вихідна допомога при звільненні у листопаді 2009 року.
Вище вказані обставини свідчать про нарахування та виплату позивачу під час проходження ним служби надбавки за роботу в нічний час, винагород, наградних премій, індексації, додаткових нарахувань, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Відповідно до положень ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
З аналізу вище зазначеної норми слід дійти висновку, що єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку, що надбавки за роботу в нічний час, винагород, наградних премій, індексації, додаткових нарахувань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновкам Суду України, викладеним у постановах від 20.10.2015 року по справі №21-2942а15 та від 10.03.2015 р. №21-70а15, відповідно до яких грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а також щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Під час судового розгляду справи судом було витребувано від Головного управління ДСНС України у Харківській області інформацію стосовно того, з яких сум грошового забезпечення ОСОБА_3 було здійснено сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме із сум надбавки за роботу в нічний час, винагороди, наградних премій, додаткових нарахувань, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених в довідках ГУ ДСНС №370, №379, № 377 від 21.05.2018 року.
На виконання ухвали суду Головним управлінням ДСНС України у Харківській області було надано до суду доповідну начальника ОРВ ЦЗД ГУ ДСНС України в Харківській області, зі змісту якої вбачається, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, двомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення. В переліку не вказуються індексація грошового забезпечення та одноразова грошова допомога при звільнені, а отже з усіх складових грошового забезпечення окрім індексації грошового забезпечення та одноразова грошова допомога при звільнені утримувались внески до Пенсійного фонду України.
З огляду на вище викладене суд приходить до висновку, що в даному випадку надбавки за роботу в нічний час, винагороди, наградні премії, додаткові нарахування, враховуючи сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з вказаних сум, мають бути враховані до складу грошового забезпечення позивача, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача.
При цьому, суд зазначає, що положеннями ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога.
Відповідно до п. 17 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Згідно із ч.2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
В той же час, положеннями ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено випадків включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні, а порядок нарахування та виплати такої грошової винагороди визначено ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
З огляду на вище викладені норми законодавства слід дійти висновку, що хоча одноразова грошова допомога при звільненні і має ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення, а отже не входить до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 06.02.2018 року у справі №761/28228/15-а.
Також суд зазначає, що відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року №1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, суд приходить до висновку, що індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
З огляду на вищевказані норми діючого законодавства, а також враховуючи не сплату з таких сум внесків до Пенсійного фонду України, суд зазначає, що індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не можуть бути враховані для перерахунку пенсії позивача.
Також суд зазначає, що відповідно до п. 1, 3 ч. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління Затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Однак, заслуговує уваги той факт, що у наданих до відповідача документах для призначення позивачу пенсії частково не були вказані додаткові види грошового забезпечення позивача, у зв’язку з чим їх відповідачем і не було враховано.
В той же час, суд приходить до висновку, що в даному випадку відповідачем протиправно не було здійснено перерахунку пенсії позивача з огляду на надання ним відповідних довідок.
Також, суд зазначає, що відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Як передбачено положеннями ст.2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно із ст.3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-III сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
При цьому, згідно із п.2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001 року.
Положеннями п.3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, передбачено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Відповідно до п.5 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, визначено, що сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
З аналізу вище вказаного слід дійти висновку, що визначальною умовою для виплати громадянину вказаної компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). В той же час, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що Законом України №2050-ІІІ передбачено право позивача на отримання компенсації втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 18.11.2014 та від 07.11.2012 у справі № 6-131цс12.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.ст. 6 та 7 Закону України № 2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету. Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.
Таким чином, враховуючи, що у позивача наявне право на виплату його пенсії у перерахованому розмірі, однак відповідачем своєчасно не було вчинено таких дій, то суд приходить до висновку про наявність підстав для виплаті позивачу цієї компенсації.
Отже, суд зазначає, що враховуючи обставини справи та з огляду на порушення відповідачем прав позивача, на думку суду, належним способом прав позивача є зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_3 пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включені надбавки за роботу в нічний час, винагороди, наградні премії, додаткові нарахування, в розмірах зазначених в довідках ДСНС №370, №379, № 377 від 21.05.2018 року, провести розрахунок та виплату ОСОБА_3 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) компенсації втрати частини доходів у порядку Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", здійснити виплату ОСОБА_3 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 19 червня 2017 року.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_3.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_3 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включені надбавки за роботу в нічний час, винагороди, наградні премії, додаткові нарахування, в розмірах зазначених в довідках ДСНС №370, №379, № 377 від 21.05.2018 року, провести розрахунок та виплату ОСОБА_3 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) компенсації втрати частини доходів у порядку Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", здійснити виплату ОСОБА_3 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 19 червня 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (64604, Харківська обл., м. Лозова, мікрорайон №9, б. 1, кв. 5/1, код НОМЕР_1) сплачену суму судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ - 14099344).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 09 жовтня 2018 року.
Суддя Мельников Р.В.