Рішення № 77020239, 10.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2018
Номер справи
815/2903/18
Номер документу
77020239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2903/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю), представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції в Одеській області до Комунального підприємства “Міські дороги” про застосування заходів реагування шляхом призупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція в Одеській області звернулась до суду з позовом до Комунального підприємства “Міські дороги” про застосування заходів реагування шляхом призупинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області на підставі річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) проведено планову перевірку Комунального підприємства «Міські дороги». В ході перевірки встановлено, що на виробничій базі по вул. Боровського, 43 опалення будинків здійснюється за допомогою газового котла. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на виробничу ділянку по вул. Боровського, 43 у КП «Міські дороги» відсутній.

Позивач вказав, що даний факт свідчить про те, що провадження господарської діяльності КП «Міські дороги» здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Позивач зазначив, що Держекоінспекцією за результатами перевірки складено ОСОБА_1, в якому зафіксовано, що господарська діяльність КП «Міські дороги» в порушення норм законодавства України, здійснюється без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Ухвалою від 11 липня 2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання.

Ухвалою від 29 серпня 2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 01 жовтня 2018 року на 15:00 год., з'явилися представник позивача та представник відповідача.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з наведених у позові підстав.

Представник відповідача під час розгляду справи проти задоволення позову заперечував, надав письмовий відзив, в якому зазначив, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області було проведено планову перевірку додержання КП «Міські дороги» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища. За результатами перевірки було складено ОСОБА_1 №24/13, в якому було зазначено, що підприємство здійснює опалення приміщень на виробничий базі по вул. Боровського, 43, за допомогою газового котла. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря був відсутній. На підставі ОСОБА_1 підприємству було направлено Припис №03/13 від 20.03.2018 року з вимогою отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до 20.09.2018 року.

Представник відповідача вказав, що опалення приміщень на виробничий базі по вул. Боровського, 43, здійснювалось лише у холодну пору року. На протязі останніх місяців і до листопада-грудня місяця, опалення не здійснювалось і здійснюватись не буде, і таким чином за цей період та на даний час немає викидів в атмосферне повітря. Це підтверджується ОСОБА_1 ПАТ «Одесгаз» на відключення КБО від 16.04.2018 року та наказом КП «Міські дороги» № 7 від 13.04.2018 року на проведення консервації основних засобів.

Крім того, на виконання припису відповідачем 31.08.2018 року укладено договір №90-А з ТОВ «НВК Укрекопром» щодо надання екологічних послуг, згідно умов якого відповідач замовив послуги з отримання дозволу на видики забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Однак строк виконання даного договору з об’єктивних причин становить 90 календарних днів причин становить до календарних днів.

Представник відповідача зазначив, що КП «Міські дороги» є комунальним підприємством Одеської міської ради, усе майне якого є власністю територіальної громади м. Одеси. КП «Міські дороги» було створено для задоволення суспільних потреб мешканців міста по забезпеченню безпеки дорожньо-транспортної інфраструктури міста.

Представник відповідача вважав, що призупинення господарської діяльності підприємства на даний час, ніяким чином не вплине на наявність чи відсутність викидів, а лише паралізує діяльність підприємства по задоволенню суспільних потреб міста.

Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що наказом в.о. начальника Державної екологічної інспекції в Одеській області від 02.03.2018 року №129, на підставі Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності Державної екологічної інспекції України на 2018 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2017 року №710, та відповідно до ст.ст. 5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 року №652, наказано провести планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Міські дороги» за адресою: 65010, м. Одеса, вул. Краснова, 2-б, код ЄДРПОУ 32642110, у термін з 05.03.2018 року по 20.03.2018 року (а.с. 10).

02.03.2018 року в.о. начальника Державної екологічної інспекції в Одеській області видано направлення №81пр на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Міські дороги», за адресою: 65010, м. Одеса, вул. Краснова, 2-б, код ЄДРПОУ 32642110 (а.с. 11).

13.03.2018 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області на адресу КП «Міські дороги» надіслано повідомлення №455/13 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в якому зазначено, що відповідно до вимог ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ч.4 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у термін з 05 березня до 19 березня 2018 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області буде проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища КП «Міські дороги» (а.с. 9).

За результатами проведення перевірки КП «Міські дороги» позивачем складено акт за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №24-13 (а.с. 12-46), в якому зафіксовано виявлені порушення, зокрема, ч.5 та ч.6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» - відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В акті зазначено, що на виробничій базі по вул. Боровського, 43 опалення будинків здійснюється за допомогою газового котла.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на виробничу ділянку по вул. Боровського, 43 КП «Міські дороги» відсутній.

Наявність даного порушення також підтверджується протоколом №03-03-18 вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел (а.с. 49).

Судом встановлено, що відносно винної посадової особи начальника відокремленого підрозділу №7 КП «Міські дороги» – ОСОБА_3 за виявлене порушення, а саме: ст.ст. 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», було складено протокол про адміністративне правопорушення №000187 від 20.03.2018 року відповідно до ч.1 ст.78 КУпАП (а.с. 47).

Відповідно до квитанції №13 від 28.03.2018 року ОСОБА_3 сплачено 136 грн. адміністративного штрафу (а.с. 48).

Завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища, відповідно до ст.34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Згідно з ч.1 ст.34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Компетенцією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища визначено у ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»

За змістом частини першої цієї статті до цього, з-поміж іншого належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства зокрема про екологічну та радіаційну безпеку; про охорону та раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Із наведеного нормативного регулювання вбачається, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Держекоінспекцію та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб’єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Відповідно до Положення Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, дорученнями Міністра екології та природних ресурсів, його першого заступника та заступника-керівника апарату, наказами Держекоінспекції України, дорученнями Голови Держекоінспекції України, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, іншими актами законодавства України.

Державна екологічна інспекція в Одеській області (далі - Держекоінспекція) діє на підставі Положення, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року №652 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Пунктом 2 Положення встановлено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі, законодавства про поводження з відходами, охорону атмосферного повітря.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно Положення Держекоінспекція має право, зокрема, звертатися до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об’єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і(або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища.

Забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров’я людини та стан навколишнього природного середовища.

Викид-надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин.

Джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються, зокрема, нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел; нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел: технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин.

Згідно вимог ст.7 вказаного Закону нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів.

Відповідно до вимог ч.5 та ч.6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Також ст. 14 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлено, що викиди забруднюючих речовин, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, допускаються у виняткових випадках лише з дозволу, виданного суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а до другої або третьої групи, - обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політку у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена ( зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до преамбули Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Частина 10 зазначеної статті також передбачає, що у разі якщо обґрунтованість заходів реагування, зазначених у розпорядчих документах щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до закону має бути підтверджена адміністративним судом, зазначені в таких документах строки усунення виявлених порушень, застосування до суб'єкта господарювання санкцій обраховуються з дня набрання законної сили постановою адміністративного суду про підтвердження обґрунтованості вжиття заходів реагування.

Наведена норма визначає наступну процедуру реалізації контролюючим органом своїх повноважень. У випадку наявності підстав для застосування одного з таких заходів як: 1) повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, 2) виконання робіт, 3) надання послуг - будь-який орган контролю без попереднього прийняття розпорядчого документа безпосередньо звертається до суду із адміністративним позовом, предметом якого є застосування одного з вищенаведених заходів.

При цьому, суд бере до уваги, що підставою звернення до суду з даним позовом є відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами – газовими котлами у кількості 2 шт., які розташовані нежитловому приміщенні в структурному підрозділі КП «Міські дороги» №2, тільки за однією адресою, а саме: по вул. Боровського, 43. Ці котли використовуються відповідачем для обігріву адмінбудівлі за вказаною адресою, а не у процесі виробництва чи реалізації продукції чи виконання робіт або надання послуг, а тому підстав для призупинення господарської діяльності КП «Міські дороги» суд не вбачає.

До того ж, згідно Витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 73-79), КП «Міські дороги» здійснює діяльність за багатьма КВЕД (більше 10), а тому вжиття заходу реагування, про який просить позивач, порушуватиме право відповідача на здійснення господарської діяльності, не забороненої законом.

Тому такий захід реагування, заявлений у позові, є вочевидь непропорційним тим порушенням, що допущені відповідачем.

З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне лише зупинити експлуатацію Комунальним підприємством “Міські дороги” нежитлових приміщень, в яких розташовані газові котли, за адресою: м. Одеса, вул. Боровського, 43, до отримання Комунальним підприємством “Міські дороги” дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Одеській області підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що згідно ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.2 ст.139, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Державної екологічної інспекції в Одеській області (адреса: просп. Шевченка, 12, м. Одеса, 65058, код ЄДРПОУ 38017120) до Комунального підприємства “Міські дороги” (адреса: вул. Краснова, 2-б, м. Одеса, 65010, код ЄДРПОУ 32642110) – задовольнити частково.

Зупинити експлуатацію Комунальним підприємством “Міські дороги” нежитлових приміщень, в яких розташовані газові котли, за адресою: м.Одеса, вул.Боровського, 43, до отримання Комунальним підприємством “Міські дороги” дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

У задоволенні решти позову – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 10 жовтня 2018 року.

Суддя В.В. Андрухів

.