
Справа № 815/2852/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому просить суд:
- Визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не затвердження змін до Загального реєстру вкладників АТ “Імексбанк”, які мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду, на підставі змін до Переліку вкладників АТ “Імексбанк”, наданого Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, до якого включено ОСОБА_1 з належної йому сумою в розмірі 150 000 грн. на підставі договору банківського вкладу від 16.01.2015р. №10031365;
- Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затвердити зміни до Загального реєстру вкладників АТ “Імексбанк”, які мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду, на підставі змін до Переліку вкладників АТ “Імексбанк”, наданого Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, відносно ОСОБА_1 з належної йому сумою в розмірі 150 000 грн. на підставі договору банківського вкладу від 16.01.2015р. №10031365.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначив наступне.
16.01.2015 року ОСОБА_1 та АТ “ІМЕКСБАНК” уклали договір № 10031365 про приєднання до публічного договору №1 банківського вкладу (депозиту) від 20.01.2014 року, за яким банк приймає від позивача на вкладний (депозитний) рахунок грошові кошти в сумі 150000,00 грн. на строк до 19.04.2015 року та зобов'язується сплачувати проценти за його користування.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 26.01.2015 № 50 “Про віднесення АТ “ІМЕКСБАНК” до категорії неплатоспроможних”, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 26.01.2015 № 16" “Про запровадження тимчасової адміністрації у АТ “ІМЕКСБАНК”, згідно з яким з 27.01.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в АТ “ІМЕКСБАНК” - ОСОБА_2.
Тимчасову адміністрацію в АТ “ІМЕКСБАНК” запроваджено строком на три місяці з 27.01.2015 року по 26.04.2015 року включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №84 від 23.04.2015 року строк проведення тимчасової адміністрації в АТ “ІМЕКСБАНК” та повноваження уповноваженої особи Фонду продовжено до 26.05.2015 року.
Відповідно до постанови Правління НБУ від 21 травня 2015 року № 330 “Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ “ІМЕКСБАНК” виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 27 травня 2015 року № 105, “Про початок процедури ліквідації АТ “ІМЕКСБАНК” та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку”, згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації АТ “ІМЕКСБАНК” та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ “ІМЕКСБАНК” ОСОБА_2 строком на 1 рік з 27 травня 2015 року до 26 травня 2016 року включно.
Ліквідаційну процедуру рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 29.01.2018 року № 261 продовжено строком на два роки з 27.05.2018 року до 26.05.2020 року включно.
Листом від 15.01.2018 року №02-036-693/18, Фонд повідомив ОСОБА_1, що станом на 11.01.2018 року інформація про вклади останнього у Загальному реєстрі вкладників ПАТ "Імексбанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі — Фонд) - відсутня.
При цьому, листом від 11.09.2017 року № 3643 уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ "Імексбанк" повідомлено позивача, що 02.08.2016 року за № 5058 було направлено на адресу Фонду обґрунтування "Про внесення змін до переліку вкладників, які мають право на отримання сум гарантованого відшкодування" з доданням змін до переліку вкладників на паперовому та електронному носіях, до яких включено і ОСОБА_1
Ухвалою суду від 30.07.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням до розгляду на 15 серпня 2018 року.
20.08.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який відповідач вважає, що адміністративний позов не належить до задоволення, а позовні вимоги є передчасними та необґрунтованими (а.с. 62-70).
Сторони до судового засідання, яке було призначено на 10 вересня 2018 року, не з’явились, про день, час та місце розгляду справи були повідомленні належним чином (а.с. 58- 61).
10.09.2018 року від представинка Позивача надійшло клопотання про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження (а.с. 76).
Таким чином, згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.
16.01.2015 року між позивачем та АТ “ІМЕКСБАНК” укладено договір № 10031365 про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу (депозиту) від 20.01.2014 року, згідно якого банк приймає від позивача на вкладний рахунок грошові кошти в сумі 150000,00 грн. на строк до 19.04.2015 року та зобов'язується сплачувати проценти за його користування.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 26.01.2015 № 50 “Про віднесення ПАТ “ІМЕКСБАНК” до категорії неплатоспроможних”, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 26.01.2015 № 16 “Про запровадження тимчасової адміністрації у АТ “ІМЕКСБАНК”, згідно з яким з 27.01.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ “ІМЕКСБАНК” - ОСОБА_2.
Тимчасову адміністрацію в АТ “ІМЕКСБАНК” запроваджено строком на три місяці з 27.01.2015 по 26.04.2015 включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 84 від 23.04.2015 року строк проведення тимчасової адміністрації в АТ “Імексбанк” та повноваження уповноваженої особи Фонду продовжено до 26.05.2015 року.
Відповідно до постанови Правління НБУ від 21 травня 2015 р. № 330 “Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ “ІМЕКСБАНК” виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (Фонд) прийнято рішення від 27 травня 2015 року № 105 “Про початок процедури ліквідації АТ “ІМЕКСБАНК” та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку”, згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації АТ “ІМЕКСБАНК” та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ “ІМЕКСБАНК” ОСОБА_2 строком на 1 рік з 27 травня 2015 року до 26 травня 2016 року включно.
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 28.04.2016 року № 638 “Про продовження строків здійснення процедури ліквідації АТ “ІМЕКСБАНК” та делегування повноважень ліквідатора” строки здійснення ліквідаційної процедури продовжено до 26.05.2018 року включно.
Ліквідаційну процедуру рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 29.01.2018 року № 261 продовжено строком на два роки з 27.05.2018 року до 26.05.2020 року включно.
Судом встановлено, що листом від 15.01.2018 року № 02-036-693/18, відповідач повідомив позивача, що станом на 11.01.2018 року інформація про вклади ОСОБА_1 у Загальному реєстрі вкладників ПАТ “ІМЕКСБАНК”, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - відсутня.
Разом з тим, листом від 11.09.2017 року № 3643 Уповноважена особа Фонду на ліквідацію АТ “ІМЕКСБАНК” повідомила позивача, що Уповноваженою особою 02.08.2016 року на адресу директора-розпорядника Фонду за вих. № 5058 було направлено обґрунтування “Про внесення змін до переліку вкладників, які мають право на отримання сум гарантованого відшкодування” з доданням змін до переліку вкладників на паперовому та електронному носіях, до яких включено, у тому числі, й ОСОБА_1 В листі також зазначено, що Уповноваженою особою надано всю необхідну інформацію для забезпечення виплати вкладникам АТ “ІМЕКСБАНК” гарантованого державою відшкодування відповідно до вимог Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” (далі – Закон).
Відповідно до ч.1, 2 ст. 1 Закону, цим Законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.
Відповідно до ст. 2 Закону, вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Приписами ст. 3 Закону встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до ч. 1 ст.1 та ч. 3 ст. 12 Закону, виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1 визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Відповідно до положень ч.ч. 1,2 ст. 26 Закону, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Відповідно до Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, розроблено Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, затверджене рішенням виконавчої дирекції Фонду №14 від 09.08.2012 року (далі Положення).
Приписами ч.2, 3, 5 ст. 27 Закону ( в редакції,чинній на момент виникнення спірних правовідносин) , розділом ІІІ, ІV Положення (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур’єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Згідно розділу ІІІ Положення, протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників, у тому числі, стосовно зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.
Таким чином, складання переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ФГВФО, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню відноситься виключно до повноважень Уповноваженої особи ФГВФО. Виконавчою дирекцією ФГВФО затверджується реєстр вкладників відповідно до отриманого Переліку вкладників.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).
Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
При цьому Уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації додаткову інформацію про вкладників, зокрема щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.
Згідно з п.2 Розділу IV Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року № 14, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (з урахуванням обмежень, визначених уповноваженою особою Фонду відповідно до частини другої статті 38 Закону), за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр). Протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених ч. 2 статті 77 Закону України “Про банки і банківську діяльність”, - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду Переліку.
Суд не приймає до уваги посилання у відзиві на адміністративний позов на ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 14.02.2017 року у справі № 757/8557/17-к, згідно якої накладено арешт на грошові кошти, що знаходяться на рахунках 361 фізичних осіб, відкритих у ПАТ “ІМЕКСБАНК”, МФО 328384, за адресою: м. Одеса, пр-т. Гагаріна, 12-А, у тому числі на рахунок позивача, заборонивши видаткові операції та/або інше їх використання, з наданням письмової інформації про суму коштів, на які накладено арешт на час надання ухвали для виконання, оскільки предметом розгляду справи є бездіяльність відповідача щодо не затвердження Реєстру вкладників в частині не включення до нього позивача та покладення на відповідача зобов'язання затвердити зміни до Реєстру в частині включення до нього позивача, а не відшкодування позивачеві коштів, що знаходяться на рахунку, відкритому у АТ “ІМЕКСБАНК”, що перебувають під арештом за рішенням суду.
Крім того, суд зазначає, що ухвалою Печерського районного суду міста Києва по справі № 757/53826/17-к від 03.10.2017 року скасовано арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 14.02.2017 року у справі № 757/8557/17-к в частині арешту на грошові кошти фізичних осіб, що знаходять у тому числі, на рахунку ОСОБА_1, про що відомо відповідачу з огляду на відзив на адміністративний позов.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
При цьому суд зазначає, що втручання у даному випадку у дискреційні повноваження Фонду, як суб'єкта владних повноважень, є виправданим, оскільки відсутній інший дієвий спосіб захисту порушеного права позивача, та враховує, що у межах спірних правовідносин відповідачем не доведено факту існування підстав для не внесення до Загального реєстру вкладників АТ “Імексбанк” ОСОБА_1
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред’явлену до неї вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 5-9, 72-73, 77, 139, 159, 241-246, 250-251, 263 КАСУкраїни, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб – задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не затвердження змін до Загального реєстру вкладників АТ “Імексбанк”, які мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду, на підставі змін до Переліку вкладників АТ “Імексбанк”, наданого Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, до якого включено ОСОБА_1 з належної йому сумою в розмірі 150 000 грн. на підставі договору банківського вкладу від 16.01.2015р. №10031365;
Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затвердити зміни до Загального реєстру вкладників АТ “Імексбанк”, які мають право на отримання гарантованого відшкодування за вкладом за рахунок Фонду, на підставі змін до Переліку вкладників АТ “Імексбанк”, наданого Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, відносно ОСОБА_1 з належної йому сумою в розмірі 150 000 (сто п’ятдесят тисяч) грн. на підставі договору банківського вкладу від 16.01.2015р. №10031365.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (код ЄДРПОУ 21708016, адреса: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1409 (тисячу чотириста дев’ять гривень 60 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанціїв 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.