
Справа№ 161/14305/17
Номер провадження: 6-а/161/23/18
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2018 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Гриня О.М.
з участю секретаря судових засідань - ОСОБА_1,
заявника – ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку заяву ОСОБА_2 про розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання судового рішення у справі № 161/14305/17 ,-
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_4 звернувся в суд із заявою про розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання судового рішення у справі № 161/14305/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії.
Зазначає, що постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 05 грудня 2017 року, яка набрала законної сили 03.05.2018 року, його позовні вимоги було задоволено: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та зобов'язано відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 1951 від 15 травня 2017 року, починаючи з 01.01.2016 року.
19 липня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області постановив у вказаній справі ухвалу щодо невиконання у повному обсязі постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області, якою дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо невиконання у повному обсязі рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області в адміністративній справі № 161/14305/17 визнано протиправними, встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області протягом десяти днів з дня набрання ухвалою законної сили подати до суду звіт про виконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області в адміністративній справі. 06 серпня 2018 року ухвала суду набрала законної сили.
13 серпня 2018 року на адресу суду відповідачем направлено звіт про виконання рішення суду, підписаний головним спеціаліст-юрисконсультом юридичного відділу ГУ ПФУ у Волинській області ОСОБА_3, в якому зазначено, що на виконання вимог вказаної постанови суду від 05.12.2017 року, яка набрала законної сили 03.05.2018 року, головним управлінням Фонду в області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 р. згідно довідки про грошового забезпечення від 15.05.2017р. № 1951, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області. Так, грошове забезпечення згідно довідки становить 6697,91 грн., основний розмір пенсії – 4152,71 грн., а доплата за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 становить 60442,54 грн.
На сьогоднішній день судове рішення по справі № 161/14305/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області фактично проігноровано, не виконано в повному обсязі, виплату нарахованої заборгованості (доплати) пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року в сумі 60442,54 грн. не проведено. Звіту про виконання даного рішення суду в повному обсязі подано не було.
Звертаючи увагу на вищенаведене, ОСОБА_2 просить накласти на керівника ГУ ПФУ у Волинській області штраф за невиконання постанови суду у розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення суду в повному обсязі тривалістю один місяць з дня набрання ухвалою законної сили та попередити начальника ГУ ПФУ в Волинській області про наслідки невиконання приписів закону, передбачених частинами 6,7 ст. 382 КАС України.
В судовому засіданні заявник вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.
Представник відповідача ГУ ПФУ у Волинській області проти задоволення заяви заперечувала. Зазначила, що 13 серпня 2018 року на адресу суду відповідачем направлено звіт про виконання рішення суду, відповідно до якого відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 р. згідно довідки про грошового забезпечення від 15.05.2017р. № 1951, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області. Доплата за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 становить 60442,54 грн. Пунктом 3 Постанови №103 передбачено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України. Крім того, вказана Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направив її до Міністерства соціальної політики України як до основного розпорядника бюджетних коштів. Отже, головним управлінням Пенсійного фонду України в Волинській області здійснено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення Луцького міськрайонного суду від 05.12.2017 у справі № 161/14305/17.
Розглянувши вищевказаний звіт, заслухавши заявника, представника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, суд приходить висновку, що заява ОСОБА_2 підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 05 грудня 2017 року, яка набрала законної сили, ГУ ПФУ У Волинській області було зобов'язано здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 1951 від 15 травня 2017 року, починаючи з 01.01.2016 року.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно частини другої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування. (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях по справах "Іммобільяре Саффі" проти Італії" (Case of Immobiliare Saffi v. Italy, Заява № 22774/93, п.п. 63, 66), Горнсбі проти Греції від 19.09.1997 (п.п. 40, 41), "Жовнер проти України", "Бурдов проти Росії", "Ясіун'єне проти Литви" (Jasiuniene c. Lituanie), "Руйану проти Румунії" (Ruianu c. Roumanie) наголошує на тому, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.
При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що адміністративні органи є складовою держави, яка керується принципом верховенства права, а відтак інтереси цих органів збігаються з необхідністю належного здійснення правосуддя. Якщо адміністративні органи відмовляються або неспроможні виконати рішення суду, чи навіть зволікають з його виконанням, то гарантії, надані статтею 6 стороні на судовому етапі, втрачають свою мету.
У контексті ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора вказав, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз. 10 п. 9 мотивувальної частини).
Отже, механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури виконання рішень суду.
У рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин 7, 9, пункту 2 частини 16 статті 236-8 Кримінально-процесуального кодексу України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Відповідно до ч.ч.2,4 ст.372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
З огляду на це, посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права на судовий захист.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ГУ ПФУ у Волинській області, всупереч статті 129-1 Конституції України, статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно постанови КМУ №103 від 21 лютого 2018 року, проте, заборгованість в сумі 60442,54 грн. не виплачено, що свідчить про невиконання відповідачем рішення суду по справі №161/14305/17, яке набрало законної сили.
Згідно ч.ч.1-4 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України. Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання (ч.ч.2-4 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Визначаючи розмір штрафу, суд дійшов висновку про необхідність його застосування у мінімальному розмірі, тобто, на рівні двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На день розгляду заяви розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 р.№ 2246-VIII установлений з 01 липня 2018 року у сумі 1841 грн., відповідно мінімальний розмір штрафу складає 36820 грн. ( 20х1841 грн.)
Судом встановлено, що керівником Головного управління Пенсійного фонду в Волинській області є ОСОБА_5. Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2, начальник головного управління Фонду, серед іншого, здійснює керівництво головним управлінням Фонду, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю доказів виконання відповідачем у встановлений судом строк рішення суду, суд вважає за необхідне накласти на начальника Головного управління пенсійного фонду України в Волинській області ОСОБА_5 штраф у розмірі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 36820 грн., при цьому, половину штрафу в розмірі 18410 грн. належить стягнути на користь ОСОБА_2, іншу половину штрафу в розмірі 18410 грн. - в дохід Державного бюджету України.
Враховуючи те, що рішення у даній справі залишається невиконаним відповідачем суд також вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 05 грудня 2017 року- протягом одного місяця з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити.
Накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області ОСОБА_5 штраф у розмірі 20 (двадцяти) прожиткових мінімумів для працездатних осіб у розмірі 36 820 (тридцять шість тисяч вісімсот двадцять) грн. 00 коп.
Половину штрафу у розмірі 18 410 (вісімнадцять тисяч чотириста десять) грн. 00коп. стягнути на користь ОСОБА_2 (ІПН: НОМЕР_1, адреса місця проживання: 45632, с. Зміїнець, Луцький район, вул. Качалова 15 /10), іншу половину штрафу у розмірі 18 410 (вісімнадцять тисяч чотириста десять) грн. 00коп. стягнути на користь Державного бюджету України.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волиській області новий строк для подання звіту про виконання постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 05 грудня 2017 року по справі № 161/14305/17 - один місяць з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Попередити начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області ОСОБА_5 про те, що за правилами ч.6 ст.382 КАС України з наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня в розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Попередити начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області ОСОБА_5 про те, що відповідно до ч.7 ст.382 КАС України сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’ятнадцати днів з дня складення ухвали.
Повний текст ухвали суду складено 10 жовтня 2018 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області ОСОБА_6
.