
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
02.10.2018 Справа № 917/902/18
За позовною заявою Приватного підприємства “Нафтопром”, 39600, м. Кременчук, вул. Ярмаркова, 1
Представник позивача Адвокат ОСОБА_1, 39600, м. Кременчук, вул. Софіївська, 36-Б, офіс 2
до відповідача ОСОБА_2 комітет Кременчуцької міської ради, 39600, м. Кременчук, площа Перемоги, 2
Про визнання протиправним та скасувати рішення №716 від 20.06.2018р. виконавчого комітету Кременчуцької міської ради “Про затвердження акта комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, завданих територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, за користування земельною ділянкою по вулиці Флотській, 3 в м. Кременчуці”,
С у д д я ОСОБА_3.
Представники:
від позивача – ОСОБА_1 (див. протокол);
від відповідача – ОСОБА_4 (див. протокол).
Суть спору: розглядається позовна заява Приватного підприємства “Нафтопром”, м. Кременчук, до ОСОБА_2 комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним та скасувати рішення №716 від 20.06.2018р. виконавчого комітету Кременчуцької міської ради “Про затвердження акта комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, завданих територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, за користування земельною ділянкою по вулиці Флотській, 3 в м. Кременчуці”.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
в с т а н о в и в :
24.07.2018 року Приватне підприємство “Нафтопром” звернулось до господарського суду Полтавської області з позовною заявою від 23.07.2018 р. до ОСОБА_2 комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним та скасувати рішення №716 від 20.06.2018р. виконавчого комітету Кременчуцької міської ради “Про затвердження акта комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, завданих територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, за користування земельною ділянкою по вулиці Флотській, 3 в м. Кременчуці”.
29.08.2018 року від відповідача – ОСОБА_2 комітету Кременчуцької міської ради – надійшло клопотання № 06-14/1057 від 27.08.2018 р. (вх. № 8009) про закриття провадження у справі.
Позивачем – Приватним підприємством “Нафтопром” – подано заперечення проти вказаного клопотання ОСОБА_2 комітету Кременчуцької міської ради від 02.10.2018 р. (вх. № 9142 від 02.10.2018 р.).
Розглянувши зазначене клопотання про закриття провадження у справі, суд дійшов висновку про його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Пунктом 10 частини 1 статті 20 ГПК України встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв’язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб’єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб’єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.
Таким чином, господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства; і, по-друге, - спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Водночас, за правилами, визначеними п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
З огляду на викладене, питання про те, чи підвідомча господарському суду справа, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими, та чи відповідає склад сторін у справі статті 4 ГПК України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір – це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Також, згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб’єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.
Також, згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Таким чином, оскаржуване рішення ОСОБА_2 комітет Кременчуцької міської ради прийняв як суб'єкт владних повноважень на виконання владних управлінських функцій, пов'язаних із здійсненням контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.
Крім того, визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Водночас, як встановлено судом, станом на час вирішення спору між сторонами відсутні приватноправові відносини щодо користування земельною ділянкою по вулиці Флотській, 3 в м. Кременчуці. В матеріалах справи відсутні докази укладення сторонами договорів з метою врегулювання вказаних відносин, а отже, – виникнення у позивача майнового чи немайнового особистого інтересу на підставі таких договорів.
Судом також не встановлено факту виникнення (зміни чи припинення) у Приватного підприємства “Нафтопром” будь-яких цивільних прав чи обов'язків за наслідками прийняття оскаржуваного рішення ОСОБА_2 комітету Кременчуцької міської ради. Отже, відсутнє порушення приватного права позивача у спірних відносинах. Відповідно, ознаки приватноправового спору у цій справі також відсутні.
З огляду на відсутність між Приватним підприємством “Нафтопром” та ОСОБА_2 комітетом Кременчуцької міської ради господарських відносин, а також інших складових елементів, що визначають підсудність справ господарському суду, спір у цій справі є публічно-правовим, а отже, має розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
Пунктом 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
За наведених обставин провадження у справі № 917/902/18 підлягає закриттю у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 4, 20, п. 1 ч. 1 ст. 231, ст. 234 ГПК України, суддя -
У Х В А Л И В :
1. Задовольнити клопотання ОСОБА_2 комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області № 06-14/1057 від 27.08.2018 р. (вх. № 8009 від 29.08.2018 р.) про закриття провадження у справі.
2. Закрити провадження у справі № 917/902/18 за позовом Приватного підприємства “Нафтопром”, м. Кременчук, до ОСОБА_2 комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним та скасувати рішення №716 від 20.06.2018р. виконавчого комітету Кременчуцької міської ради “Про затвердження акта комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, завданих територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, за користування земельною ділянкою по вулиці Флотській, 3 в м. Кременчуці”.
3. Роз'яснити Приватному підприємству “Нафтопром”, що даний спір відноситься до юрисдикції адміністративного суду як публічно-правовий.
Суддя Г.І. Бунякіна
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення (у разі неявки всіх учасників справи – з моменту її підписання суддею (суддями) та може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту оголошення (підписання) (ч.5 ст.231, ст.ст.235,255 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.