
Справа№ 640/12995/18
н/п 3/640/3041/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" жовтня 2018 р. м. Харків
Суддя Київського районного суду м. Харкова Муратова С.О., за участю представника Харківської митниці ДФС ОСОБА_1В, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Київського районного суду м. Харкова адміністративний матеріал, що надійшов з Харківської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який тимчасово не працює, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, -
ВСТАНОВИВ :
28.04.2018 приблизно о 18 год. 00 хв. через зону митного контролю пункту пропуску «Гоптівка» у напрямку руху із Російської Федерації до України у пішому порядку переміщувався громадянин України ОСОБА_2 За результатами відпрацювання системи управління ризиками було прийнято рішення про проведення митного огляду особистих речей зазначеного громадянина. При проведенні усного декларування на предмет переміщення через митний кордон України товарів (предметів), які заборонені (обмежені) до переміщення через митний кордон України, а також будь-якої зброї, боєприпасів, отруйних та вибухових речовин, наркотиків, валюти, культурних цінностей та інших предметів, які підлягають обов’язковому декларуванню, громадянин ОСОБА_2 заявив, що вище зазначеного не переміщує. Після митного огляду речей, які належать громадянину ОСОБА_2 о 18 год. 10 хв. 28.04.2018 було запропоновано пред’явити речі, що знаходяться при ньому, на що цей громадянин самостійно показав, що приховує у своїх панчохах банкноти іноземної валюти номіналом по 50 і 100 євро загальною сумою 25000 євро. Місце знаходження банкнот значно утруднювало їх виявлення при митному огляді. Відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 27.05.2008 №148 (із змінами), фізична особа – резидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі. Таким чином, громадянин України ОСОБА_2 переміщував товари через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з використанням способу, що утруднює виявлення товарів.
Вказаний адміністративний матеріал надійшов до суду 24.07.2018 та призначався до розгляду в судові засіданнях на 02.08.2018, 14.08.2018, 21.08.2018, 19.09.2018, 27.09.2018.
В дане судове засідання особа, відносно якої складено протокол про порушення митних правил ОСОБА_2 та його захисник – адвокат ОСОБА_3 не з’явилися, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про що розписалися в явочному листі від 27.09.2018 (а.с. 89), причини неявки суду не повідомили, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надійшло.
В ст. 19 Закону України «Про міжнародні договорами», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» вказано, що стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов’язкова до застосування як джерело права.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07.07.1989, виходить з того, що у випадках, коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було зневільовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, як що таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи.
В цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Враховуючи, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, неодноразово повідомлена належним чином про місце і час розгляду справи, надала суду особисто пояснення, які вважала за потрібне, також виклавши їх письмово (а.с. 60-62, 82-84), в ході розгляду даної справи від ОСОБА_2, його представників надходили клопотання, які були розглянути судом, в тому числі задоволено клопотання про виклик і допит свідків (а.с. 58-59), ОСОБА_2 скористався правом захисту, та в судове засідання вкотре не з’явився, суд завершує розгляд справи у його відсутність та його захисника, що також узгоджується із положеннями ст. 268 КУпАП, ст. ст. 498, 526 МК України, за змістом яких, присутність особи у справах даної категорії не визнана законом обов’язковою, та враховуючи також необхідність дотримання строку розгляду справи про порушення митних правил, визначеного у ст. 525 МК України, та строків накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил, визначених ст. 467 МК України.
Так, в ході розгляду справи в судовому засіданні 27.09.2018 від ОСОБА_2 та його захисника - адвоката ОСОБА_3 надійшли усні та письмові пояснення (а.с. 82-84), в яких вони зазначали, зокрема, про відсутність у ОСОБА_2 наміру приховувати від митного контролю грошові кошти в розмірі 25 000 тисяч Євро. З адміністративним протоколом не погодилися, вказуючи про спотворення в ньому інформації щодо перетину ОСОБА_2 державного кордону з незадекларованими грошима. В той час, коли ОСОБА_2 знаходився на лінії розмежування, у так званій нейтральній полосі, очікуючи свого товариша, самостійно підійшов до співробітника митниці та спитав останнього про правила перетину державного кордону, повідомивши останньому про кількість наявної у нього валюти. Ці твердження нічим не спростовані, будь-які поняті та свідки вчиненого правопорушення відсутні. Після цього, співробітник митниці запропонував йому пройти до зони митного контролю, де у подальшому було проведено митний огляд. На той момент, не маючи наміру перетину кордону, в нього була відсутня декларація, оскільки остання з банківськими чеками про зняття готівки була залишена співробітникам митниці Російської Федерації при проходженні ним митного огляду, які, в свою чергу, запевнили ОСОБА_2, що в подальшому зазначені документи йому не потрібні. Надалі, на запитання співробітника, чи є в нього готівкові кошти, він відповів, що є, при цьому пред’явивши зазначені кошти. Вказаний факт внесено до адміністративного протоколу, а також підтверджується матеріалами справи. Після чого ОСОБА_2 вказав на місцезнаходження готівки, яка знаходилась в шкарпетках останнього, які, в свою чергу, він поклав задля унеможливлення викрадення у нього грошових коштів. Загальна кількість банкнот складала 258 банкнот, що у своєму обсязі не дозволяло їх приховування тим способом, який визначено у протоколі.
Крім того, вважали, що протокол про адміністративне правопорушення складено з певними порушеннями. Інспектор який складав протокол, залучив у якості свідка інспектора прикордонної служби, що є неправомірним, адже вказана особа може бути упередженою на користь Харківської митниці ДФС. Також інспектором залучено у якості понятих двох осіб, які є чоловіком та дружиною, які в своїх поясненнях лише підтвердили факт наявності у нього грошових коштів в розмірі 25 000 Євро, що ним і не заперечується.
ОСОБА_2 та його захисник - адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні 27.09.2018 просили закрити провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0777/80700/18 від 28.04.2018 грошові кошти у сумі 25 000 Євро повернути, з наступних підстав. Грошові кошти в сумі 25 000 Євро, які знаходилися у ОСОБА_2 не прихованим способом, були виявлені працівниками митного поста «Щербаківка» Харківської митниці Державної фіскальної служби до моменту перетину ним митного кордону України, що дає підстави стверджувати, що під час проходження митного контролю останній вчинив усі дії, які необхідні для завершення переміщення товару через митний кордон України, однак, переміщення не було закінчено з причин, що не залежали від його волі, оскільки він не встиг заповнити декларацію. Дії, які визначені диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України, були припинені ще до перетину державного кордону. Такі дії не утворюють склад закінченого адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України. Докази зміни зовнішніх ознак грошових коштів, які було виявлено при огляді у матеріалах справи про порушення митних правил, відсутні. Інші докази, які б свідчили про вчинення ним дій, вказаних у протоколі про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України, у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні. Всі ці обставини вказують на відсутність у ОСОБА_2 о наміру на порушення митних правил. Вказували про відсутність також і доказів на скоєння ним адміністративного проступку з необережності, оскільки вхід до зони митного контролю був здійснений ним не з наміром його порушити, а з наміром дізнатись про порядок оформлення наявних у нього валютних коштів. Поміщення грошових коштів до шкарпеток не охоплюється поняттям приховування товару від митного контролю у розумінні ч. 1 ст. 483 МК України.
В даному судовому засіданні 05.10.2018 допитаний за клопотанням представника ОСОБА_2 свідок ОСОБА_4, який пояснив, що він, інспектор прикордонної служби 3-ї категорії ВПС «Дергачі», 28.04.2018 ніс службу в пропускному пункті «Гоптівка» на пішій ході. Приблизно о 18 годині по пішій ході слідував ОСОБА_2 з Російської Федерації до України. Під час усного опитування ОСОБА_2 інспектором митниці ОСОБА_5, щодо переміщення заборонених, обмежених предметів (зброї, наркотиків, валюти і т.п.) через ДКІ ОСОБА_2 заявив, що таких предметів та валюти не переміщує, але під час початку митного огляду особистих речей ОСОБА_2 він самостійно показав, що під штанами у панчохах він приховував іноземну валюту у сумі 25000 євро, яку він намагався перемістити через кордон з приховуванням. Про цей факт він доповів старшому в Пункті пропуску. Після складання протоколу він поставив свій підпис як свідок. Зміст протоколу підтримав повністю.
В судовому засіданні 27.09.2018 за клопотанням представника ОСОБА_2 вислухані пояснення головного державного інспектора Харківської митниці ДФС ОСОБА_5, який склав вказаний протокол про порушення митних правил, та пояснив, що 28.04.2018 приблизно о 18 год. 00 хв. через зону митного контролю пункту пропуску «Гоптівка» у напрямку руху з Російської Федерації до України у пішому порядку переміщувався громадянин України ОСОБА_2 При проведенні усного декларування на предмет переміщення заборонених або обмежених предметів даний громадянин заявив, що нічого не переміщує. Після митного огляду речей ОСОБА_2 було запропоновано пред’явити речі, що знаходяться при ньому. ОСОБА_2 самостійно показав, що приховує у своїх паночках валюту у сумі 25000 євро. Обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил України від 28.04.2018 № 0777/80700/18 відносно ОСОБА_2, підтвердив, вказуючи про переміщення громадянином України ОСОБА_2 грошових коштів 28.04.2018 через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з використанням способу, що утруднює їх виявлення.
В судовому засіданні представник Харківської митниці ДФС ОСОБА_1 обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил України від 28.04.2018 відносно ОСОБА_2, підтримав. Просив ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні порушення Митних правил України, та застосувати відносно нього санкції, передбачені ч. 1 ст. 483 МК України, а саме штраф та конфіскацію безпосередніх предметів митного правопорушення.
Суд, вислухавши в ході розгляду справи пояснення учасників процесу, свідка, дослідивши докази по справі, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, виходячи з наступного.
Факт порушення митних правил ОСОБА_2 підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення: висновком заступника начальника Харківської митниці ДФС- начальника УПМП та МВ (а.с. 1-2); доповідною запискою від 29.04.2018 № 1415/20-70-66/66 (а.с. 4-5); протоколом про порушення митних правил № 0777/80700/18 від 28.04.2018 (а.с. 6); фототаблицею до протоколу про порушення митних правил № 0777/80700/18 від 28.04.2018 (а.с. 7-8); актом про проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 28.04.2018 (а.с. 9); поясненнями ОСОБА_6 (а.с. 10); поясненнями ОСОБА_7 (а.с. 12); поясненнями ОСОБА_8 (а.с. 14); поясненнями ОСОБА_9 (а.с. 16); покупюрним описом до протоколу про порушення митних правил № 0777/80700/18 від 28.04.2018 (а.с. 23-27), поясненнями свідка ОСОБА_4 та головного державного інспектора Харківської митниці ДФС ОСОБА_5, наданими в ході розгляду справи.
Так, судовим розглядом встановлено що 28.04.2018 о 18 год. 00 хв. через зону митного контролю МАПП “Гоптівка” Харківської митниці ДФС з Російської Федерації в напрямку України, по смузі пішохідного руху, пішки з ручним багажом перетинав митний кордон України гр-н України ОСОБА_2
Під час здійснення митного контролю при усному декларуванні ОСОБА_2 заявив, що ніяких товарів та предметів, які підлягають обов’язковому декларуванню, заборонених або обмежених до переміщення, не має.
Однак, за результатами відпрацювання системи управління ризиками, при здійсненні подальшого митного огляду особистих речей ОСОБА_2, йому було запропоновано пред’явити речі, що знаходяться при ньому. Після цього ОСОБА_2 самостійно показав, що під штанями у панчохах приховав готівку іноземної валюти в сумі 25 000 євро, яку він перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з використанням способу, що утруднює її виявлення.
Згідно постанови Національного банка України № 148 від 27.05.2008 (зі змінами), фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу.
Фізична особа-резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро.
По даному факту у відношенні ОСОБА_2 був складений протокол про порушення митних правил за ознаками ч. 1 ст. 483 МК України, вищезазначена валюта - 25 000 доларів США (вартістю за курсом НБУ на 28.04.2018 - 797 918,03 грн.) на підставі ст. 511 МК України тимчасово вилучена та передана на зберігання до каси Харківської митниці ДФС.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з диспозицією ст. 483 МК України, об’єктивна сторона складу правопорушення, за якою притягується ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, характеризується діями, спрямованими на приховування переміщуваного через митний кордон України товару, що спричиняє певні негативні наслідки, а суб’єктивна сторона лише прямим умислом. Тобто, переміщення товару через митний кордон з приховуванням від митного контролю повинно передбачати для експортера такого товару умисел щодо отримання певних переваг чи матеріальних благ внаслідок проведення такої незаконної зовнішньоекономічної операції.
Митний кодекс України визначає приховуванням від митного контролю як використання спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, що переміщуються через митний кордон України, або надання одним товарам вигляду інших, чи подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, або одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.
Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_2 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, тобто переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням способу, що утруднює виявлення таких товарів.
При цьому, за змістом пояснень ОСОБА_2, останній повідомив, що не збирався перетинати кордон, а тому і не декларував грошові кошти.
Разом з тим, враховуючи той факт, що ОСОБА_2 своєчасно не склав декларацію щодо наявності у нього грошових коштів у сумі 25000 євро, суд вважає його пояснення щодо того, що він не збирався перетинати кордон, безпідставними та розцінює їх як спосіб захисту.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини.
Обставини, що пом’якшують або обтяжують адміністративну відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлені.
Враховуючи обставини скоєного правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, суд застосовує до ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості безпосередніх предметів порушення митних правил з їх подальшою конфіскацією. При накладенні на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн НОМЕР_1, адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 483 МК України у вигляді штрафу в дохід держави суд виходить з встановленого курсу НБУ валюти – євро – станом на 28.04.2018, згідно якого 25 000 євро дорівнює 797918,03 гр. (сімсот дев’яносто сім тисяч дев’ятсот вісімнадцять гривень 03 копійок).
Крім того, в порядку ст. 40? КпАП України з правопорушника ОСОБА_2 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст. 40? КпАП України, ст.ст.483,489,495, п.2 ч.1 ст.527 МК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Накласти на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн НОМЕР_1, адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 483 МК України у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 797 918,03 грн. (сімсот дев’яносто сім тисяч дев’ятсот вісімнадцять гривень 03 копійок) (одержувач: УДКСУ у м. Харкові Харківської області, розрахунковий рахунок: № 31112106520002, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ одержувача: 37999649, код банку МФО банку: 899998, призначення платежу: код 050; оплата штрафу за постановою суду по протоколу про порушення митних правил № 0777/80700/18 від 28.04.2018 від ОСОБА_2) та конфіскувати банкноти іноземної валюти номіналом по 100 євро - 242 штуки та 50 євро - 16 штук, загальною сумою 25000 євро (двадцять п’ять тисяч євро).
Стягнути зі ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп. на рахунок - (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, МФО: 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2М.", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746).
Постанову може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.О. Муратова