
Справа № 686/16052/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2018 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Бондарчука В.В.
секретаря Потаніної О.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів,
встановив:
17 липня 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулося до суду із позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміри виплачених коштів, посилаючись на те, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ОСОБА_2, як одинокій матері було призначено допомогу, яку виплачено за період з 1 липня 2016 року по 1 лютого 2018 року в сумі 10 000 грн. В квітні 2018 року в результаті проведеної перевірки державним соціальним інспектором було встановлено, що ОСОБА_2 була надана недостовірна інформація про майновий стан, а саме не задекларовано дохід отриманий в філії «Хмельницька ПП «Таврія Плюс» за період з лютого 2017 року по лютий 2018 року. Надання недостовірних даних призвело до безпідставного отримання відповідачем коштів в сумі 10 000 грн, які в добровільному порядку вона повернути відмовляється. З огляду на викладене, позивач просить його вимоги задовольнити.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, у випадку неявки відповідача не заперечив щодо заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, заяви про розгляд справи без його участі не надсилав, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, із згоди представника позивача ухвалив заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів відповідно до ст.280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на підставі заяв від 27 липня 2017 року та від 20 лютого 2018 року, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів допомоги, рішенням Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від
від 31 липня 2017 року було призначено допомогу як одинокій матері із урахуванням доходів з 1 липня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
При цьому в деклараціях про доходи міститься відмітка про те, що ОСОБА_2 не працює, трудової книжки не має
Однак згідно довідок про доходи наданої філією «Хмельницька ПП «Таврія Плюс» ОСОБА_2 працювала на посаді прибиральника з лютого 2017 року по лютий 2018 року.
Повідомленням від 03 квітня 2018 року ОСОБА_2 було припинено надання соціальної допомоги як одинокій матері, та зобов'язано повернути переплачену суму 10 000 грн до 31 травня 2018 року.
Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівко ю матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст.18-3 цього Закону допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п.49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» затвердженого постановою КМ України №1751 від 27 грудня 2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з
дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і
виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які
впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї,
перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Згідно ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Оскільки ОСОБА_2 при подачі заяви на отримання державної соціальної допомоги було подано недостовірну інформацію, що призвело до надмірної виплати допомоги, суд вважає за необхідне стягнути з неї на користь позивача надміру отримані кошти в сумі 10 000 грн.
Судові витрати по справі становлять 1762 грн, які відповідно до ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.1212 ЦК України, ст.ст.18-1, 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 76, 258, 264, 265 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надміру отримані кошти в сумі 10 000 грн та судові витрати в сумі 1 762 грн. , а всього 11 762 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проглошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, та закінченню строку для подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складання судового рішення до Апеляційного суду Хмельницької області.
Позивач Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, місце знаходження вул. Проскурівського підпілля 32, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 03198563.
Відповідач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Текст рішення складений 04 жовтня 2018 року.
Суддя: