Рішення № 77001688, 08.10.2018, Чортківський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
08.10.2018
Номер справи
608/623/18
Номер документу
77001688
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

:

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"08" жовтня 2018 р. Справа № 608/623/18

Номер провадження2/608/359/2018

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого суду судді Парфенюка В. І.

з участю секретаря Южди Л. С.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові цивільну справу за позовом управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів по нарахованій субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, --

В С Т А Н О В И В:

В квітні 2018 року управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів по нарахованій субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

В позовній заяві позивач вказав, що у серпні 2015 році в Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Відповідно до поданих документів відповідачці надана субсидія на загальну суму 15 095,55 грн. за період із серпня 2015 року по липень 2016 року. У лютому 2016 року в ході проведення вибіркової перевірки було встановлено, що ОСОБА_2, який входив до складу ім'ї заявниці, провів перереєстрацію транспортного засобу CHEVROLET AVEO на нового власника за довідкою-рахунком (придбав), вартість транспортного засобу при реєстрації становила 55 тисяч гривень. Даний факт ОСОБА_1 не вказала у розділі Ш декларації при подачі заяви на призначення субсидії. Відповідачем надана неповна/невірна інформація про доходи та майновий стан, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 15 095,55 грн. На підставі п.1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

ОСОБА_1 повернула частину зайво отриманої субсидії в сумі 1590 грн. Посилаючись на наведене, позивач просить стягнути з неї в користь Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради 13 505,55 грн. надміру виплачених коштів за призначеними субсидіями та сплачений судовий збір.

В судове засідання представник позивача - управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради Сторожук В. В. не з'явилася, від неї надійшла заява про слухання справи за її відсутності, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суду не повідомила, хоча про розгляд справи повідомлена належним чином шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Судом встановлено, що у серпні 2015 році до Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради звернулася відповідачка із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого та рідного пічного побутового палива» та згідно поданої ОСОБА_1 заяви від 7 серпня 2016 року,з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою АДРЕСА_1 була надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на загальну суму 15 095,55 грн. за період із серпня 2015 року по липень 2016 року.

У лютому 2016 року в ході проведення вибіркової перевірки було встановлено, що ОСОБА_2, який входив до складу сім'ї заявниці, провів перереєстрацію транспортного засобу CHEVROLET AVEO на нового власника за довідкою-рахунком (придбав), вартість транспортного засобу при реєстрації становила 55 тисяч гривень. Даний факт ОСОБА_1 не вказала у розділі Ш декларації при подачі заяви на призначення субсидії. Відповідачкою надана неповна/невірна інформація про доходи, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 15095,55 грн.

Відповідно до п.5 Постанови КМУ від 21 жовтня 1995 р. N 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на плату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Тобто, було встановлено, що відповідачкою надана неповна/невірна інформація про доходи, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 15 095,55 гривень.

Відповідно до п. 13 Постанови КМУ від 21 жовтня 1995 р. N 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на плату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Окрім того, відповідно до п. 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого наказом Міністерства Праці та Соціальної Політики України, Міністерства Фінансів України, Міністерства Юстиції України від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5 повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Управлінням соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради було проведено розрахунок зайво нарахованої субсидії:

*за період із серпня 2015 по січень 2016 року сума нарахованої субсидії складала 15 095,55 гривень;

*заявниця повернула частину зайво отриманої субсидії в сумі 1590 гривень;

*сума зайво отриманої субсидії, що підлягає поверненню складає 13 505,55 гривень.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 року №39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.

Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що з відповідачки ОСОБА_1 підлягають стягненню на користь позивача надміру виплачені кошти у вигляді субсидій в сумі 13 505,55 гривень.

У відповідності до вимог ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд стягує з відповідачки на користь позивача понесені ним і документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 1 762 гривень.

Керуючись ст. 1166 Цивільного кодексу України,ст.ст. 5, 13, 76, 81, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 280-282 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) в користь держави на рахунок управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради (м. Чортків, вул. Шевченка, 21 Тернопільської області, МФО 838012, р/р 35411050087767, код ЄДРПОУ 38743174, ГУДК в Чортківському районі) надміру виплачені кошти у сумі 13 505 (тринадцять тисяч п'ятсот п'ять) гривень 55 копійок, а також 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні сплаченого судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду через Чортківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: В. І. Парфенюк