
Справа № 585/3936/17
Номер провадження 2-а/585/17/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2018 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі
головуючої - судді Машини І.М.,
при секретарі - Дмитренко М.О.,
з участю позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління МВС України в Сумській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
23 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, який мотивований тим, що наказом УМВС України в Сумській області від 27.12.1997 року його було звільнено з ОВС України у відставку за вислугою років. На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому була призначено пенсія відповідного грошового забезпечення на час звільнення з органів внутрішніх справ України. 26.05.2017 року ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області склала та подала до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, у яку протиправно не включила всі види грошового забезпечення, які нараховувались йому під час проходження служби та зазначила премії, у розмірі, меншому ніж отримував позивач. На думку позивача, Ліквідаційна комісія створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. У зв'язку з викладеним позивач просить, визнати дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо невключення в Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку йому пенсії №11/146-90 (2350) від 26.05.2017 року певних складових грошового забезпечення, а саме не встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби в розмірі 50% та зменшення премії з 85% до 1,01%, протиправними та зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного України в Сумській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, в наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 гри.; оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби - 45% - 2227,50 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби - 50% - 3588,75 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10% - 295,00 грн.; премія - 85% у розмірі 9402,06 грн., усього 20463,31 грн., з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав і просив його задовільнити.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте належним чином повідомлений про розгляд справи, заяв та клопотань суду не направляв.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про розгляд справи, в заяві до суду просив перенести розгляд справи призначений на 03.10.2018 року на іншу дату у зв'язку з перебуванням на лікарняному представника управління, який приймає участь у вказаній справі, проте доказів на підтвердження заявленого відповідачем суду не надано. У зв'язку з чим, судом ухвалено проводити розгляд справи за відсутності відповідача.
У відзиві поданому до суду 02.01.2018 року відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі у зв'язку з необґрунтованістю виходячи з наступного.
У відповідності до ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (враховуючи зміни, внесені Законом України від 23.12.2015 №900-VII) перерахунок пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних видів додаткового грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських.
Для забезпечення перерахунку пенсій наказом МВС від 17.02.2017 № 138 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216) затверджено Перелік посад осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських.
Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно ч.3 постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 затверджено схема окладів за спеціальним званням, схема посадових окладів поліцейських у розмірах, які визначені в додатках до зазначеної постанови.
Згідно ч. 5 постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 поліцейським виплачується: надбавку за стаж служби в поліції (згідно з додатком); надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
У відповідності до п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (затверджено постановою КМУ від 13.02.2008 № 45) щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - встановлюються у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.
У відповідності до п.5 Порядку інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, зазначено:
- посадовий оклад - 2950,00 грн. (відповідно до Додатка 7 до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988);
- оклад за спеціальним званням званням - 2000,00 грн. (відповідно до Додатка 1 до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988);
- надбавка за стаж служби - (45%) 2227,00 грн. (відповідно до Додатка 11 до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988);
- надбавка за службу в у мовах режимних обмежень - (10%) 295,00 грн.;
- премія - (1,01%) 75,47 грн. (у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, згідно з п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45).
Надбавка за специфічні умови проходження служби - не входить до складу грошового забезпечення (згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виготовлена ліквідаційною комісією у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 та постанови КМУ від 13.02.2008 і передана до ГУ ПФУ в Сумській області.
Не погоджуючись з відзивом на позов відповідача, представник позивача 22.01.2018 року подав до суду відповідь на відзив в якому зазначив, що не зважаючи на викладене у відзиві заперечення з боку відповідача з приводу наявності у позивача права на врахування інших додаткових видів грошового забезпечення, премії, при проведенні перерахунку пенсії, ці показники грошового забезпечення, які мали місце на час призначення позивачу пенсії є невід'ємною частиною цього грошового забезпечення, та мають характер індивідуальний та такий, що відноситься саме до позивача. При перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням змін в посадових окладах, надбавках, преміях. Тому викладені відповідачем у відзиві доводи вважає безпідставними.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, проте належним чином повідомлений про розгляд справи, заяв та клопотань суду не направляв.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що 27.12.1997 року наказом УМВС України в Сумській області ОСОБА_1 було звільнено з ОВС України у відставку за вислугою років.
На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому була призначена пенсія відповідного грошового забезпечення на час звільнення з органів внутрішніх справ України.
Згідно Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії №11/653-1468 (2293) від 11.06.2012 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 за посадою заст. нач. Роменського ВДМ ДАІ УМВС України в Сумській області становить: посадовий оклад - 1050,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням МАЙОР - 125,00 грн.; надбавка за вислугу років - 35% - 411,25 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) - 50% - 793,13 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (від посадового окладу) - 10% - 105,00 грн.; премія - 85,00% - 2111,72 грн., всього 4596,10 грн. (А.С.13).
Згідно повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №701/Л-11 від 22.09.2017 року вбачається, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області була виготовлена Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії №11/146-90 (2350) від 26.05.2017 року відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 588, наказу МВС України від 06.04.2016 року №260, згідно якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою заступника начальника Роменського ВДМ ДАІ УМВС України в Сумській області (із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення) становить: посадовий оклад - 2950,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням МАЙОР - 2000,00 грн.; надбавка за стаж роботи - 45% - 2227,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10% - 295,00 грн.; премія - 1,01% - 75,47 грн., всього 7547,97 грн. (а.с.14).
Не погодившись з бездіяльністю відповідача, позивач вважає, що дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо невключення в Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №11/146-90 (2350) від 26.05.2017 року певних складових грошового забезпечення, а саме не встановлена надбавка за специфічні умови проходження служби в розмірі 50% та зменшено премію з 85% до 1,01%, які вже були йому встановлені, є звуженням його соціальних гарантій, суперечить ст.ст.19, 22 Конституції України, Рішенню Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року у справі №5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій), правовим висновкам щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі №21-420а13, від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13 та від 06.10.2015 року у справі №127/11720/14-а та вимогам ст.63 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», постанові Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 588, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, ст..244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і є протиправними.
Спеціальним законом, який регулює відносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
З доводами представника позивача щодо наявності у позивача права на врахування інших додаткових видів грошового забезпечення, премії, при проведенні перерахунку пенсії, які мали місце на час призначення позивачу пенсії, а також те, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням змін в посадових окладах, надбавках, преміях, суд погодитися не може виходячи з наступного.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 1,01% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 85%, яку отримував позивач, немає.
Суд, при вирішенні адміністративного спору враховував правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи від 12.03.2018 року № Пз/9901/8/18.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим суд відмовляє в задоволенні позову.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління МВС України в Сумській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи в порядку письмового провадження - в той же строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду виготовлено 08.10.2018 року.
Суддя підпис:
Копія вірна…
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І.М. Машина