Рішення № 77000161, 01.10.2018, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
01.10.2018
Номер справи
521/11130/18
Номер документу
77000161
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №521/11130/18

Провадження №2-а/521/246/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 жовтня 2018 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Мазун І.А.,

при секретарі судового засідання - Кіліян О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 (ОСОБА_1) до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови про порушення митних правил від 30.05.2018р. №0820/50000/18, -

В С Т А Н О В И В:

До Малиновського районного суду м. Одеси звернулася ОСОБА_1 (ОСОБА_1) з адміністративним позовом до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови про порушення митних правил від 30.05.2018р. №0820/50000/18.

Свої вимоги мотивує тим, що 13 квітня 2018 року заступником начальника 3 відділу оперативного реагування управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФС Великовим Георгієм Івановичем було складено протокол №0820/50000/18 про порушення митних правил відносно неї громадянки Молдови ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянки Молдови НОМЕР_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 481 Митного Кодексу України. Вказаний протокол був складений за її відсутності. Будь яких повідомлень про його складення чи копію протоколу вона не отримувала. 30.05.2018 року постановою заступника начальника Одеської митниці ДФС - начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФС Халковського О.М. №0820/50000/18 її було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 481 Митного кодексу України, а саме: «Перевищення строку тимчасового ввезення товарів на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів за межі митної території України більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб» та накладено штраф у розмірі 5100,00 гривень. Вказана постанова розглядалась також за її відсутності. Будь яких повідомлень про розгляд протоколу у справі про порушення митних правил вона не отримувала та копію постанови також не отримувала. Про наявність вказаної справи дізналася лише в кінці червня 2018 року від знайомого громадянина Молдови ОСОБА_5, якій повідомив, що працівники митниці відмовлялись випустити з території України автомобіль марки Фольцваген Пассат, реєстраційний номер НОМЕР_1 під його керуванням, примушуючи його сплатити штраф у розмірі 5100,0 грн. за протоколом про порушення митних правил, складеного на ім'я ОСОБА_1 (ОСОБА_1). Також підтверджується тим, що в матеріалах про порушення митних правил №0820/50000/18 відсутні поштові повідомлення з відміткою про отримання гр. ОСОБА_1 (ОСОБА_1) будь яких листів чи повідомлень. Крім того, порушено строк розгляду справи. Постанова №0820/50000/18 від 30 травня 2018 року містить неправдиві відомості стосовно того, що громадянкою Молдови - ОСОБА_1 (ОСОБА_1) було внесено в рахунок забезпечення штрафу кошти в розмірі - 5100,0 грн., як підтверджується квитанцією №31261573 від 13.04.2018 року. Це не відповідає дійсності, оскільки вказані кошти були внесені громадянином Молдови ОСОБА_5. За даних обставин звернулася до суду з відповідним адміністративним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову, на підставі тверджень зазначених у письмовому відзиві на адміністративний позов. Відзив обґрунтовується тим, що 13.04.2018 о 04 год. 31 хв. в зону митного контролю через пункт пропуску «Кучурган - Первомайськ» відділу митного оформлення №1 митного поста «Кучурган» Одеської митниці ДФС, у напрямку з України до Молдови, по смузі руху «зелений коридор», в'їхав легковий автомобіль «VW PASSAT» реєстраційний номер НОМЕР_1, країна реєстрації - Польща, кузов НОМЕР_3, під керуванням громадянина Молдови ОСОБА_5. Громадянин ОСОБА_5 до митного контролю та митного оформлення надав наступні документи: договір оренди транспортного засобу від 10.04.2018р., довіреність від 10.04.2018р., свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4, рахунок-фактура від 01.04.2018 №СФ-00000079, акт виконаних робіт №79 від 12.04.2018р., наряд замовлення №79 від 01.04.2018р., квитанцію до прибуткового касового ордеру №00000079 від 12.04.2018р.. В ході перевірки, відповідно до інформації отриманої з використанням Єдиної автоматизованої інформаційної системи та АСМО «Інспектор» встановлено, що громадянка Молдови ОСОБА_1 07.04.2017 через зону діяльності митного поста «Кельменці» Чернівецької митниці ДФС, ввезла на митну територію України автомобіль марки «VW PASSAT», реєстраційний номер НОМЕР_1, країна реєстрації - Польща, кузов НОМЕР_3, в митному режимі «тимчасове ввезення» до одного року. З метою продовження строку тимчасового ввезення автомобіля марки «VW PASSAT», реєстраційний номер НОМЕР_1, країна реєстрації - Польща, кузов НОМЕР_3, громадянка ОСОБА_1 до митниці не зверталася. Таким чином, громадянка ОСОБА_1 повинна була вивезти автомобіль марки «VW PASSAT», реєстраційний номер НОМЕР_1, країна реєстрації - Польща, кузов НОМЕР_3 терміном до 07.04.2018 року, тим самим перевищила встановлений ст. 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб. За вказаних обставин, на підставі ст.ст. 491, 494 МК України посадовою особою Одеської митниці ДФС у відношенні ОСОБА_1, 13.04.2018 складено протокол про ПМП №0820/50000/18 за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 481 МК України. Відповідно до вимог ст. 511 МК України, громадянка ОСОБА_1 внесла в рахунок забезпечення штрафу кошти в розмірі - 5 100 грн. згідно квитанції №31261573 від 13.04.2018 року. Виходячи з вищевикладеного, справу про порушення митних правил №0820/50000/18 було розглянуто 30.05.2018р. в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 526 МК України. матеріалами справи про порушення митних правил №0820/50000/18 доведена вина громадянки ОСОБА_1, у вчиненні нею правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 481 МК України і постановою Одеської митниці ДФС у справі про порушення митних правил її було законно визнано винною у вчиненні нею правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності. ОСОБА_1 була обізнана про складення у відношення неї протоколу про порушення митних правил, оскільки їй було направлено примірник протоколу листом Одеської Митниці ДФС від 17.04.2018 року №3945/10/15-70-20-03.

Вивчивши наявні матеріали справи у їх сукупності, прийнявши до уваги пояснення сторін, дослідивши надані суду письмові докази, суд приходить до висновку про задоволення заявленого позову - з наступних підстав.

Згідно з ч.1ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ст.458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Під час судового розгляду судом встановлено, що 13 квітня 2018 року заступником начальника 3 відділу оперативного реагування управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФС Великовим Георгієм Івановичем було складено протокол №0820/50000/18 про порушення митних правил відносно громадянки Молдови ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянки Молдови НОМЕР_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 481 Митного Кодексу України. (а.с. 9-11)

30.05.2018р. постановою заступника начальника Одеської митниці ДФС - начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФС Халковського О.М. №0820/50000/18 ОСОБА_1 (ОСОБА_1) було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 481 Митного кодексу України, а саме: «Перевищення строку тимчасового ввезення товарів на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів за межі митної території України більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб» та накладено штраф у розмірі 5100 грн. та розгляд справи проводився без присутності ОСОБА_1 (ОСОБА_1). (а.с. 6-8)

Як зазначено у вищезазначеній постанові, 13.04.2018р. о 04 год. 31 хв. в зону митного контролю через пункт пропуску «Кучурган - Первомайськ» відділу митного оформлення №1 митного поста «Кучурган» Одеської митниці ДФС, у напрямку з України до Молдови, по смузі руху «зелений коридор», в'їхав легковий автомобіль «VW PASSAT» реєстраційний номер НОМЕР_1, країна реєстрації - Польща, кузов НОМЕР_3, під керуванням громадянина Молдови ОСОБА_5. Громадянин ОСОБА_5 до митного контролю та митного оформлення надав наступні документи: договір оренди транспортного засобу від 10.04.2018р., довіреність від 10.04.2018р., свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4, рахунок-фактура від 01.04.2018р. №СФ-00000079, акт виконаних робіт №79 від 12.04.2018р., наряд замовлення №79 від 01.04.2018р., квитанцію до прибуткового касового ордеру №00000079 від 12.04.2018р.. В ході перевірки, відповідно до інформації отриманої з використанням Єдиної автоматизованої інформаційної системи та АСМО «Інспектор» встановлено, що громадянка Молдови ОСОБА_1 07.04.2017р. через зону діяльності митного поста «Кельменці» Чернівецької митниці ДФС, ввезла на митну територію України автомобіль марки «VW PASSAT», реєстраційний номер НОМЕР_1, країна реєстрації - Польща, кузов НОМЕР_3, в митному режимі «тимчасове ввезення» до одного року.

Таким чином, громадянка ОСОБА_1 повинна була вивезти автомобіль марки «VW PASSAT», реєстраційний номер НОМЕР_1, країна реєстрації - Польща, кузов НОМЕР_3 терміном до 07.04.2018 року, тим самим перевищила встановлений ст. 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб.

Пунктом 1 ст. 380 Митного кодексу передбачено, що тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.460 Митного кодексу України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Відповідно до ст.495 Митного кодексу України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Згідно зі ст. 489 Митного кодексу України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише v випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Відповідно до ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Таким чином, належним та допустимим доказом того, що гр. ОСОБА_1 знала про складення відносно неї протоколу про порушення митних правил та отримувала вказаний вище лист митниці, є поштове повідомлення про отримання відповідного поштового відправлення та фіскальний чек про відправку поштового відправлення чи будь якій інший документ, якій може нести інформацію про отримання поштового/кур'єрського відправлення.

Однак, Відповідачем не надано до суду доказів направлення листа Одеської Митниці ДФС від 17.04.2018 року №3945/10/15-70-20-03 та не надано поштового повідомлення про отримання вказаного листа ОСОБА_1. Також не надано опису вкладення у поштове відправлення.

Крім того, в постанові №0820/50000/18 від 30 травня 2018 року містяться відомості, що громадянкою Молдови - ОСОБА_1 (ОСОБА_1) було внесено в рахунок забезпечення штрафу кошти в розмірі - 5100 грн., що підтверджується квитанцією №31261573 від 13.04.2018 року.

Це не відповідає дійсності, оскільки вказані кошти були внесені невідомою особою, оскільки у вищезазначеній квитанції не зазначено будь-яких даних про особу, що здійснює такий платіж (ідентифікаційний код, серія номер паспорту), таким чином судом даний факт не береться до уваги, як визнання вини у вчиненні адміністративного правопорушення ОСОБА_1. (а.с. 12,42)

Громадянин Молдови ОСОБА_5 під час виїзду з митної території України надав Великову Г.І. документи, які підтверджують факт поважності причини пропуску строку вивезення транспортного засобу марки Фольцваген Пассат, реєстраційний номер НОМЕР_1 з митної території України, а саме: довіреність від 10.04.2018 року, документи з СТО: рахунок - фактура від 01.04.2018 року, акт виконаних робіт №79 від 12.04.2018 року, наряд замовлення №79 від 01.04.2018 року, квитанцію до прибуткового касового ордеру №00000079 від 12.04.2018 року, що підтверджується протоколом про порушення митних правил №0820/50000/18 від 13.04.2018 року.

Як регламентує ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Як чітко зобов'язує ч . 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідні посилання сторони відповідача щодо обґрунтованості притягнення позивача до адміністративної відповідальності не вбачаються суду доведеними та викликають обґрунтований сумнів.

Відповідно до ст. 531 ч.1 п.1 МК України, підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил є, зокрема, відсутність у діях особи, яка притягується до відповідальності, ознак порушення митних правил.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 380, 467, 485, 526, 531, 533 Митного кодексу України,ст.ст. 72-77, 79, 241-246, 250, 293, 295 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ОСОБА_1) до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови про порушення митних правил від 30.05.2018р. №0820/50000/18 - задовольнити.

Скасувати постанову в справі про порушення митних правил №0820/50000/18 від 30 травня 2018 року про притягнення громадянки Молдови ОСОБА_1 (ОСОБА_1) до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 481 Митного кодексу України та накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100,0 грн.

Стягнути з Одеської митниці Державної фіскальної служби України (Код ЄДРПОУ 39441717, місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип (колишня Гайдара), 21-а) на користь ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянки Молдови НОМЕР_2 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення.

ГОЛОВУЮЧИЙ І.А.МАЗУН