№2-а-439/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(в порядку письмового провадження)
29 січня 2010 року Торезький міський суд Донецької області в складі :
головуючої-судді ОСОБА_1
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов’язання нарахувати та виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В :
11.01.2010 р. позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН), третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов’язання нарахувати та виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 р. по грудень 2007 р. в розмірі 2139,12 грн. Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що 21 лютого 2007 року вона народила сина – ОСОБА_3. З 2007 р. по теперішній час вона перебуває на обліку в УПСЗН, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до частини 1 ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. абз.3 ч.2 ст. 56 ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнаний неконституційним. Але відповідач виплачував допомогу не у повному обсязі. З урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, затвердженого ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007 рік” недоплата допомоги за період з липня 2007 р. по грудень 2007 р. склала 2139,12 грн. Вона звернулася до відповідача з заявою про виплату їй недоотриманої допомоги, але їй було відмовлено.
Вважає, що річний строк звернення до суду вона пропустила з поважних причин, оскільки ї ї законні права було обмежено прийняттям окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, законів, про факт порушення її прав їй стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у пресі у зв’язку з ухваленням рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 року.
Позивачка просить поновити строк звернення до суду за захистом порушених прав з липня 2007 р. по теперішній час, визнати дії відповідача протиправними, зобов’язати відповідача виплатити їй недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 р. по грудень 2007 р. в сумі 2139 грн. 12 коп.
Позивачка, яка про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, в якій указала, що позовні вимоги вона підтримує у повному обсязі, строк звернення до суду нею пропущено з тієї причини, що її малолітній син – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку у дитячій поліклініці, часто хворіє і потребує невідривного догляду, тому вона не могла ходити по інстанціях та своєчасно підготувати необхідні документи для звернення в суд.
Представник відповідача - УПСЗН Торезької міської ради, який про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у судове засідання не з’явився, надавши заяву про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення відповідача проти позову. Заперечення відповідач мотивував тим, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПСЗН як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку як незастрахована особа. Виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена відповідно до ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 р.), п.3 розділу УІІІ цього ж Закону, відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відповідно до ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, у порядку, встановленому ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751. Заборгованості з виплат немає. Наполягає на застосуванні судом при розгляді справи ст.99 КАСУ, якою встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Враховуючи викладене просить у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити.
Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з’явився, надавши клопотання про розгляд справи у його відсутності, та письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог за їх безпідставністю.
За ухвалою суду розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка ОСОБА_2 не застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, 21 лютого 2007 року народила дитину – ОСОБА_3. 17 квітня 2007 року позивачка подала до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй була призначена така допомога починаючи з 18 квітня 2007 року. Фактично за 2007 рік позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:
- з 18.04.2007 р. – по 30.04.2007 р. – 43 грн. 21 коп.;
- з 01.05.2007 р. по 30 .06.2007 р. – по 99 грн.72 коп. щомісяця;
- з 01.07.2007 р. по 31.07.2007 р. – 101 грн.16 коп.;
- з 01.08.2007 р. по 31.08.2007 р. - 103 грн.41 коп.;
- з 01.09.2007 р. по 31.10.2007 р. – по 104 грн.85 коп. щомісяця;
- з 01.11.2007 р. по 30.11.2007 р. – 107 грн.73 коп.;
- з 01.12.2007 р. по 31.12.2007 р. – 110 грн. 88 коп.;
Зідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-Х11 встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків
Статтею 13 цього Закону передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Вирішуючи заявлені вимоги позивачки щодо поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., який виходить за межі позовної давності відповідно до ст.99 КАС України, суд вважає, що вимоги позивачки у цієї частині підлягають задоволенню на підставі ст.ст.100, 102 КАС України. Позивачка звернулась із заявою про поновлення строку, навела причини його пропуску, і суд вважає, що ці причини є поважними, що підтверджується наданими позивачкою доказами: свідоцтвом про народження дитини позивачки, яка є малолітньою (а.с.7), довідкою дитячої поліклініки, згідно із якою дитина – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку у дитячій поліклініці, часто лікується. Крім того, грошові зобов’язання держави щодо громадянина в світлі рішень Европейського суду з прав людини та Европейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розцінюються як власність громадянина, термін давності застосування до якої перевищує строк давності по адміністративним справам і в сукупності з вищевикладеним зумовлює поновлення позивачу терміну звернення до суду з вимогами щодо захисту своїх конституційних прав.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо визнання дій відповідача протиправними, зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити позивачці недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з липня 2007 р. по грудень 2007 р., суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-Х11 (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із п.3 розділу УІІІ вказаного Закону розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого рівня прожиткового мінімуму.
Згідно із ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня — 434 гривні, з 1 квітня — 463 гривні, з 1 жовтня — 470 гривень.
Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 ПКМУ від 11.01.2007 р. № 13 встановлено, що на виконання ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір); для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про середньомісячний сукупний дохід сім’ї, визначений згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан усіх членів сім’ї.
Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.
Відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність, а тому з 09.07.2007 р. відновлено дію ч. 1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. З таких підстав, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин: з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р.), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили – Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2007 рік” становив: 1 січня 2007 р. — 434 гривні, з 1 квітня 2007 р.— 463 гривні, з 1 жовтня 2007 р. — 470 гривень на місяць. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині щодо визнання дії УПСЗН щодо визначення допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з липня 2007 р. по грудень 2007 р. протиправними, зобов’язання УПСЗН виплатити позивачці недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 р. по грудень 2007 р. підлягають частковому задоволенню.
Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобов’язаний виплатити позивачці, суд виходить з наступних розрахунків:
- з 09 липня 2007 року по 31.07.2007 р. (за 23 дня)– 463 грн. :31 х 23 = 343,52 грн. – 75,05 грн. (101,16 грн. :31 х23) = 268,47 грн.;
- за серпень 2007 р. – 463 грн. – 103 грн.41 коп. = 359,59 грн.;
- за вересень 2007 р. – 463 грн. – 104 грн. 85 коп.= 358,15 грн.;
- за жовтень 2007 р. – 470 грн. – 104 грн.85 коп. = 365,15 грн.;
- за листопад 2007 р. – 470 грн.- 107 грн. 73 коп. = 362,27 грн.;
- за грудень 2007 року – 470 грн. – 110 грн. 88 коп. = 359,12 грн.
всього 2072 грн. 75 коп.
Таким чином, підлягають задоволенню вимоги позивачки в частині визнання дій УПСЗН щодо визначення допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. протиправними, зобов’язання УПСЗН виплатити позивачці недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. в розмірі 2072,75 грн.
В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 2072 грн. 75 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути: 20 грн.72 коп. (2072,75 грн. х1%= 20 грн.72 коп.).
Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99, 100, 102, 104, 105, 158-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов’язання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_2 строк звернення до адміністративного суду з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року як пропущений з поважних причин.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_2 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка мешкає в м. Торезі Донецької області, вул. Осипенко, б. 23, ідентифікаційний №3002804104, виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 2072 грн. 75 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України.
Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_2 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 20 грн. 72 коп.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.
Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 29 січня 2010 року.
Постанова буде виготовлена в повному обсязі 03 лютого 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
ОСОБА_4 ОСОБА_1