Рішення № 76988403, 08.10.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.10.2018
Номер справи
826/1297/18
Номер документу
76988403
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 жовтня 2018 року № 826/1297/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Добрівської Н.А.

розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послугдо Комунального підприємства «Фінансова компанія «Житло-Інвест»про стягнення штрафу у розмірі 3 400,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства «Фінансова компанія «Житло-Інвест» про стягнення штрафу у розмірі 3 400,00 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у відповідача утворилась заборгованість зі сплати штрафу, визначеного постановою від 27.09.2017 року №1077/1821/14-3/13-П на суму 8 500,00 грн., яка на день звернення до суду відповідачем не сплачена.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.01.2018 року позовну заяву залишено без руху, та надано строк з дня одержання даної ухвали для усунення недоліків.

12.03.2018 року судом постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті за правилами спрощеного провадження у відповідності до п.4 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копія даної ухвали із визначенням строку для надання відзиву на позов була направлена відповідачу засобами потового зв'язку та отримана останнім 22.03.2018 року.

У своєму відзиві на позов відповідач зазначив про незгоду з постановою позивача щодо застосування до Комунального підприємства «Фінансова компанія «Житло-Інвест» штрафних санкцій, оскільки відсутня вина підприємства у поданні інформації, яка змінюється за рахунок змін, які відбуваються за 44 календарні дні, та інших строків податкової звітності, та не співпадає по строкам з поданням звітності до відповідача.

У відповіді на відзив позивач вказує на те, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Нацкомфінпослуг застосовує до порушника заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно вказаних порушень.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.

Комунальне підприємство «Фінансова компанія «Житло-Інвест» (код ЄДРПОУ 32855406) набуло статусу фінансової установи шляхом внесення до Державного реєстру фінансових установ, який ведеться Нацкомфінпослуг.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 року №2664-III (далі по тексту - Закон №2664-III в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) фінансова установа - це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

Згідно ч.1 ст.21 Закону №2664-III державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Пунктом 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого указом Президента України від 23.11.2011 року №1070/2011 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.39 Закону №2664-III у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Як вбачається з матеріалів справи, Нацкомфінпослуг направлено Вимогу щодо надання інформації та документів №6564/14-8 від 01.09.2017 року до відповідача. Листом від №08.09.2017 року №112/915401 (вх. від 08.09.2017 року №8538/фк) підприємством надано відповідь на вказану Вимогу.

За результатами опрацювання звітності поданої відповідачем складено акт про подання недостовірної інформації Комунальним комерційним унітарним підприємством «Фінансова компанія «Житло-Інвест» Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.09.2017 року №1821/14-3/13 (далі - Акт).

Вказаним Актом встановлено порушення підприємством вимог ст.14 Закону №2664-III щодо обов'язку фінансової установи надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг. Відповідно до п.5.7 та п.5.8 розділу 5 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, від 27.01.2004 року №27 (надалі - Порядок №27 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) щомісячна звітність за грудень 2016 року, річна звітність за 2016 рік, щомісячна звітність за березень 2017 року та звітність за І квартал 2017 року містить суперечливі дані, оскільки інформація в різних формах звітних даних не є порівнюваною.

На підставі вищезазначеного Акта позивачем винесено постанову №1077/1831/14-3/13-П від 27.09.2017 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг у розмірі 3 400,00 грн за порушення підприємством вимог законодавства у сфері фінансових послуг, а саме: ст.14 Закону №2664-III та п.5.7 та п.5.8 розділу 5 Порядку №27.

Відповідно до п.1.6 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 року №2319 (надалі - Положення №2319 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) Нацкомфінпослуг, уповноважені та посадові особи Нацкомфінпослуг в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення порушення законодавства про фінансові послуги вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту такого порушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи про правопорушення, а також своєчасно прийняти рішення за справою про правопорушення та застосувати передбачені законодавством заходи впливу.

Згідно п.1.7 Положення №2319 рішення у справі про правопорушення повинно бути законним та обґрунтованим.

У п.10 ч.1 ст.28 Закону №2664-III зазначено, що Нацкомфінпослуг у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.40 Закону №2664-III Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Згідно п.2 ч.1 ст.41 Закону №2664-III Нацкомфінпослуг застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У ч.1 ст.42 Закону №2664-III зазначено, що штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

Відповідно до п.1.5 Положення №2319 Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.

У ч.2 ст.41 Закону №2664-III зазначено, що рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.

Також, згідно до п.5.1 Положення №2319 рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 розділу II цього Положення, може бути оскаржене особою до Нацкомфінпослуг як колегіального органу або до суду, а рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 9 пункту 2.1 розділу II цього Положення, - до суду.

У п.п.3 п.2.1 Положення №2319 зазначено, що Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону №2664-III.

Як вбачається з відзиву відповідача, підприємство не погоджується зі змістом постанови про накладення штрафу у зв'язку з відсутністю вини підприємства у поданні інформації, яка змінюється за рахунок змін, які відбуваються за 44 календарні дні, та інших строків податкової звітності, та не співпадають по строкам з поданням звітності до відповідача. Також, відповідачем надавались пояснення позивачу з приводу подання звітності листами від 08.09.2017 року №112/915-401 та від 10.10.2017 року вих.№112/915-426. При цьому, суд звертає увагу на те, що попри незгоду підприємства з постановою від 27.09.2017 року №1077/1821/14-3/13-П, остання до суду не оскаржувалась. А отже на час винесення вказаного рішення постанова залишається чинною.

Згідно п.5.9 Положення №2319 рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання особами. У разі невиконання особами рішень про застосування заходів впливу Нацкомфінпослуг вживає заходів щодо виконання рішень у порядку, визначеному законодавством.

Згідно ч.3 ст.41 Закону №2664-III штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

На підставі наявних у справі доказів та їх оцінки під час розгляду справи в порядку спрощеного провадження, суд приходить до висновку про доведеність Нацкомфінпослуг підстав для звернення до суду про стягнення заборгованості зі сплати штрафу у розмірі 3 400,00 грн., визначеної постановою від 27.09.2017 року №1077/1821/14-3/13-П, правомірність якої підтверджена в судовому порядку, наявність боргу у визначеному нею розмірі, що дає суду підстави для задоволення позову у повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 3, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 263, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Фінансова компанія «Житло-Інвест» суму штрафу у розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) гривень 00 коп. до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Позивач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (код ЄДРПОУ 38062828, 01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3).

Відповідач - Комунальне підприємство «Фінансова компанія «Житло-Інвест» (код ЄДРПОУ 32855406, юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 42).

Суддя Н.А. Добрівська