Рішення № 76988395, 08.10.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.10.2018
Номер справи
826/19038/16
Номер документу
76988395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 жовтня 2018 року № 826/19038/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі

головуючого судді - Добрівської Н.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Українська паливно-енергетична група»доДержавної податкової інспекції у Святошинському район Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києвіпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.11.2016 №00340001201, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська паливно-енергетична група» (далі - позивач, ТОВ «Українська паливно-енергетична група») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - відповідач, ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.11.2016 №00340001201, яким згідно з п.п.54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України (далі - ПК України у відповідній редакції), за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за серпень 2016 року на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 146960,79 грн застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 14696,07 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення контролюючим органом прийнято безпідставно з огляду на те, що ТОВ «Українська паливно-енергетична група» не допускало порушення терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а в його діях відсутня ознака протиправності, оскільки ним вжито всіх можливих заходів для проведення своєчасної реєстрації податкових накладних, зокрема їх було надіслано на реєстрацію у встановлені Податкових кодексом України строки.

Відповідач проти позову заперечував мотивуючи свою позицію тим, що під час перевірки ТОВ «Українська паливно-енергетична група» встановлено факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийняте в межах вимог чинного законодавства.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2016 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

На підставі розпорядження про повторний автоматичний розподіл від 10.10.2017 №4587 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.10.2017 визначено суддю Добрівську Н.А. для розгляду адміністративної справи №826/19038/16 та вказану справу 20.10.2017 передано на розгляд судді Добрівській Н.А.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2017 прийнято до провадження адміністративну справу №826/19038/16, зобов'язано учасників процесу подати до канцелярії суду всі наявні документи та пояснення, які, на їх думку, мають значення для розгляду даної справи, крім тих, що вже наявні в матеріалах справи, а також призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

Разом з тим, 15.12.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесені зміни до Кодексу адміністративного судочинства України - викладено його в новій редакції.

Пунктом 10 підпункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядається за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У зв'язку з наведеним, розгляд даної справи продовжується судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 15.12.2017.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити, наголошуючи на тому, що правових підстав для застосування штрафних санкцій немає.

Представник відповідача проти позову заперечив і просив відмовити у його задоволенні.

У судовому засіданні за згодою представників сторін суд, на підставі ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив про здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши думку представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності реєстрації податкових накладних по податку на додану вартість ТОВ «Українська паливно-енергетична група» за серпень 2016 року, за результатами якої складено акт №1326/26-57-12-01-18 від 27.10.2016.

Згідно з висновками акта перевірки, позивачем несвоєчасно з пропуском один день, здійснено реєстрацію податкових накладних ТОВ «Українська паливно-енергетична група» у Єдиному реєстрі податкових накладних виписаних у серпні 2016 року на суму ПДВ 146960,79 грн, в результаті чого порушено вимоги п.201.10 ст.201 ПК України.

На підставі висновків вказаного акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №00340001201 від 16.11.2016, яким згідно з п.п.54.3.1 п.54.3 ст.54 ПК України у відповідній редакції, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за серпень 2016 року на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 146960,79 грн застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 14696,07 грн.

08.11.2016 позивачем надано письмові заперечення на акт камеральної перевірки №1326/26-57-12-01-18 від 27.10.2016.

За результатами розгляду заперечення рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві №11558/10/26-57-12-01-34 від 14.11.2016 повідомлено, що акт перевірки №1326 /26-57-12-01-18 від 27.10.2016 залишено без змін.

Аналізуючи доводи позивача та заперечення відповідача, з урахуванням наданих ними доказів, суд бере до уваги наступне.

Як вбачається з акта перевірки, підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугували висновки контролюючого органу про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виписаних за серпень 2016 року та зареєстрованих в порушення вимог пункту 120-1 статті 120 ПК України, а саме з пропуском один день.

Згідно з п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог ст.ст.192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з пунктом 2, 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Отже, зазначені накладні слід вважати поданими позивачем у день їх фактичного отримання контролюючим органом, тобто протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податків на адресу контролюючого органу.

Вказана правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною в постановах від 10.05.2018 у справі № 819/869/17, від 20.02.2018 у справі № 819/1189/17 та від 01.08.2018 у справі № 808/40/17.

Як встановлено судом, ТОВ «Українська паливно-енергетична група» направлено до контролюючого органу на реєстрацію податкові накладні:

- податкова накладна за №5 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год.40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:44:15;

- податкова накладна №15 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год. 40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:44:22;

- податкова накладна за №23 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год. 41 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:44:20;

- податкова накладна за №9 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год. 40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:44:20;

- податкова накладна за №25 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год. 41 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:44:25;

- податкова накладна за №3 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год. 40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:41:03;

- податкова накладна за №4 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год. 40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:41:26;

- податкова накладна за №6 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год. 40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:41:21;

- податкова накладна за №7 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год. 40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:41:19;

- податкова накладна за №8 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год. 40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:41:25;

- податкова накладна за №10 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год.40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:40:28;

- податкова накладна за №14 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год.40 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:44:22;

- податкова накладна за №20 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год.41 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:44:27;

- податкова накладна за №22 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год.41 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:41:29;

- податкова накладна за №26 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год.41 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:41:21;

- податкова накладна за №27 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год.41 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:41:27;

- податкова накладна за №31 від 11.08.2016 відправлена 26.08.2016 о 22 год.41 хв. та доставлена у поштову скриньку ДФС України о 22:44:17.

Направлення податкових накладних підтверджується повідомленнями про отримання звітів, з якого вбачається, що звіт доставлено в поштову скриньку ДФС України 26.08.2016 в вищезазначений час.

Однак, до 23 год. 00 хв. квитанції про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних на адресу позивача не надходили.

Разом з тим, вищезазначені податкові накладні були прийняті контролюючим органом наступного дня 27.08.2016, що підтверджується відповідними квитанціями.

Таким чином, відповідачем не надано доказів про надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття вищезазначених податкових накладних саме протягом операційного дня 26.08.2016 (з 0 до 23 год), а відтак така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.109.1 ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Позивач не припустився протиправних дій у даному випадку, тому навіть за умови відсутності у відповідача відомостей про дату виконання позивачем встановленого законом обов'язку з реєстрації податкової накладної, останній не підлягає притягненню до відповідальності.

За таких обставин, ТОВ «Українська паливно-енергетична група» не порушено термінів реєстрації податкових накладних від 11.08.2016 за №№ 5, 15, 23, 9 та 25, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 14, 20, 22, 26, 27, 31 у ІС «Єдиний реєстр податкових накладних».

З огляду на зазначене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст.3, 5, 7-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська паливно-енергетична група» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00340001201 від 16.11.2016.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська паливно-енергетична група» понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривня 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.

Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська паливно-енергетична група» (код ЄДРПОУ - 40104620, адреса: 03680, м. Київ, Велика Окружна, буд. 4, корпус 1 літера «Ф»).

Відповідач - Державна податкова інспекція у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (код ЄДРПОУ - 39513550, адреса: 03115, м. Київ, вул. Верховинна, 9).

Суддя: Н.А. Добрівська