
Справа № 2240/2462/18
РІШЕННЯ
іменем України
04 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника відповідача Кундиловської М.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 12.04.2018 №2475-13.
Ухвалою від 27.07.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що є власником автомобіля Honda Crosstour, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2013 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 3471 куб. см. Вказав, що його автомобіль не являється об'єктом оподаткування у 2016 році оскільки середньоринкова вартість транспортного засобу для цілей оподаткування транспортним податком у 2016 році становила - 706074,75 грн, що менше ніж 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2016. Тому, податкове повідомлення-рішення від 12.04.2018 №2475-13 є протиправним та підлягає скасуванню.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України на підставі Переліку об'єктів оподаткування транспортним податком у 2016 році сформував та надав ДФС відомості, необхідні для нарахування транспортного податку. Згідно таких відомостей вартість автомобіля позивача становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, тому цей автомобіль є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України. Вважає, що податкове повідомлення-рішення від 12.04.2018 №2475-13 є правомірним.
В судовому засіданні 04.10.2018 представник відповідача підтвердив доводи, викладені у відзиві на позов, просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких підстав.
У власності позивача - ОСОБА_2 перебуває автомобіль марки Honda моделі Crosstour, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2013 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 3471 куб. см.
Керуючись підпунктом 267.6.2. пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, 12.04.2018 Головне управління ДФС у Хмельницькій області прийняла податкове повідомлення-рішення №2475-13, яким визначила суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн за 2016 рік.
Зазначене податкове повідомлення-рішення позивач оскаржив до суду.
Досліджуючи правомірність податкового повідомлення-рішення від 12.04.2018 №2475-13, суд враховує таке.
01.01.2015 набрав чинності закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71-VIII , яким запроваджений транспортний податок.
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України є об'єктами оподаткування.
Згідно з підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття спірного податкового повідомлення-рішення) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Пунктом 4 розділу ІІ "Прикінцеві положення" закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 №909-VIII визначено, що у 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Станом на 01.01.2016 мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 1378,00 грн. (стаття 8 закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік"). Отже, 750 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2016 складали 1033500,00 грн.
Таким чином, об'єктом оподаткування у 2016 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1033500,00 грн та з року випуску яких минуло не більше 5 років включно.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 (далі - Методика), відповідно до положень пункту 2 якої середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403, де за ціну нового транспортного засобу береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.
Згідно з пунктом 5 Методики, ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об'єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відповідно до пункту 13 цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Пунктом 14 Методики передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі отриманої від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України інформації про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Отже, підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України інформація про вартість автомобіля позивача, яка розрахована виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 13.06.2018 по справі №806/1970/16.
Ухвалою від 22.08.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд витребувував у Головного управління ДФС у Хмельницькій області розрахунок Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про середньоринкову вартість автомобіля ОСОБА_2 (марка Honda, модель Crosstour, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2013 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 3471 куб. см) станом на 01.01.2016, яка слугувала підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 12.04.2018 №2475-13.
Відповідно до надісланого на вимогу суду листа ДФС від 01.10.2018 №30281/7/99-99-13-03-02-17 автомобіль марки Honda, моделі Crosstour, об'єм циліндрів двигуна - 3500 куб. см, тип палива - бензин, тип коробки передач - автоматична, зазначено у переліку автомобілів, інформацію про які надано Міністерством економічного розвитку і торгівлі України у 2016 році до ДФС згідно з пунктом 13 Методики. В отриманій ДФС інформації передбачено, що середньоринкова вартість вказаного автомобіля становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2016 року, тобто понад 1033,5 тис. гривень.
Лист ДФС від 01.10.2018 №30281/7/99-99-13-03-02-17 не є належним та достатнім доказом правомірності нарахування позивачу суми грошового зобов'язання зі сплати транспортного податку, оскільки за визначенням статті 267 Податкового кодексу України такі повноваження належать Міністерству економічного розвитку і торгівлі України. Відповідач не виконав вимогу суду щодо надання інформації про середньоринкову вартість автомобіля ОСОБА_2 (марка Honda, модель Crosstour, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2013 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 3471 куб. см).
Крім того, відповідно до листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.05.2018 №3805-05/22291-07 вартість автомобіля марки Honda моделі Crosstour, об'єм циліндрів двигуна - 3500 куб. см, тип палива - бензин, тип коробки передач - автоматична, 2013 року випуску та пробігом 0 км становить 706074,75 грн.
Враховуючи наведене, автомобіль позивача не є об'єктом оподаткування для сплати транспортного податку у 2016 році, тому податкове повідомлення-рішення від 12.04.2018 №2475-13 необхідно визнати протиправним та скасувати.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, в зв'язку з чим адміністративний позов необхідно задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області №2475-13 від 12.04.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_2 704,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення складене 09 жовтня 2018 року
Позивач:ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук