
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
26 вересня 2018 р. справа №820/1740/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 20.07.2009 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням ВГІРФО ГУМВС України в Харківській області на підставі Закону України "Про імміграцію" позивачу був наданий дозвіл на імміграцію в Україну. Видано посвідку на постійне проживання в Україні. Проте, 27.02.2018 позивачу ГУ ДМС України в Харківській області було повідомлено про скасування йому дозволу на імміграцію в Україну. Рішення про скасування дозволу на імміграцію позивачу не надавалося. Зазначене рішення ГУ ДМС України в Харківській області про скасування дозволу позивачу на імміграцію в Україну вважає неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - ОСОБА_5 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що за обліками управління знаходиться громадянин В’єтнаму ОСОБА_1. В ході проведеної перевірки органом міграційної служби встановлено, що матеріали особової справи про надання дозволу на імміграцію та видачі посвідки на постійне проживання громадянина В'єтнаму ОСОБА_1, 26.04.2011 були вилучені слідчим по ОВС СУ слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області на підставі постанови про здійснення виїмки документів. У Висновках службового розслідування за результатами розгляду доповідної записки начальника УГІРФО ГУ МВС України в Харківській області від 03.06.2011 встановлено факт відсутності особової справи громадянина СРВ ОСОБА_1 про оформлення дозволу на імміграцію в Україну.
Позивач та його представник в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. представник позивача надав клопотання, в якому просив розглядати справу без його участі, а також зазначив, що підтримує позовні вимоги.
Від представника відповідача - ОСОБА_5 через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
З огляду на наявні матеріали справи, враховуючи положення ст. 205 КАС України, суд вважає за необхідне розглядати справу без участі позивача та представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Громадянину Соціалістичної Республіки В'єтнаму ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, рішенням ВГІРФО ГУМВС України в Харківської області, на підставі Закону України "Про імміграцію" був наданий дозвіл на імміграцію в Україну, та видано відповідну посвідку на постійне проживання в Україні, що не заперечувалося відповідачем.
Судом встановлено, що позивач має дитину - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка є громадянином України з 02.09.2010, що підтверджується свідоцтвом про народження та дублікатом довідки від 11.11.2014 №3993 (а.с.12-13).
В ході судового розгляду судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ ДМС України в Харківській області з заявою про обмін посвідки на постійне проживання.
Листом ГУ ДМС України в Харківській області від 27.02.2018 №Х-520/6/6301.8.1/350618 (а.с.15) повідомлено, що згідно обліку ГУ ДМС України в Харківській області значиться громадянин СРВ ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н., якому 20.07.2009 рішенням ГУ ДМС України в Харківській області було скасовано дозвіл на імміграцію в Україні на підставі п. 12 Закону України «Про імміграцію» від 07.06.2001 (а.с.15).
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.
Щодо строку звернення до адміністративного суду суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач про оскаржуване рішення від 20.07.2009 дізнався з листа Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 27.02.2018 №Х-520/6/6301.8.1/350618.
Таким чином, позивачем не пропущено строк звернення до суду з даним позовом.
Правовідносини між позивачем та міграційними органами України на момент звернення позивача за отриманням дозволу на імміграцію та надання компетентним органом такого дозволу з видачею посвідки на проживання в Україні регулювалися Законом України "Про правовий статус іноземців" № 3929-ХІІ від 04.12.1994 року, а також Законом України "Про імміграцію" № 2491-ІІІ від 07.06.2001.
Відповідно до ч.ч.2-4 ст.3 Закону України "Про правовий статус іноземців", іноземець може отримати дозвіл на імміграцію та іммігрувати на постійне проживання, якщо він: має в Україні законне джерело існування; перебуває у близьких родинних відносинах (батько, мати, діти, брат, сестра, подружжя, дід, баба, онуки) з громадянами України; перебуває на утриманні громадянина України; має на своєму утриманні громадянина України; в інших передбачених законами України випадках.
Іноземці, які іммігрували на постійне проживання або для тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання.
Порядок видачі дозволу на імміграцію, а також посвідки на постійне або тимчасове проживання та вирішення інших питань, пов'язаних з імміграцією іноземців, визначається Законом України про імміграцію.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про імміграцію (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну та прийняття відповідного рішення відповідачем), імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; посвідка на постійне проживання - документ, що підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні.
Згідно ст. 12 Закону України Про імміграцію дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: 1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.
Ухвалами Харківського окружного адміністративного суду 04.06.2018, від 29.08.2018 було витребувано у відповідача додаткові документи по справі (копії рішення про скасування посвідки на постійне проживання громадянин СРВ ОСОБА_1 та всіх наявних матеріалів, які були використані при прийнятті вказаного рішення).
На виконання ухвал суду представником відповідача повідомлено, що 26.04.2011 матеріали особової справи про надання дозволу на імміграцію та видачі посвідки на постійне проживання громадянина В'єтнаму ОСОБА_1 були вилучені слідчим по ОВС СУ слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області на підставі постанови про здійснення виїмки документів. Водночас представник відповідача зазначила, що за результатами розгляду доповідної записки начальника УГІРФО ГУ МВС України в Харківській області проведено службове розслідування та складено висновок від 03.06.2011, в якому встановлено факт відсутності особової справи громадянина СРВ ОСОБА_1 про оформлення дозволу на імміграцію в Україну, визначено коло винних осіб, проте не притягнуто до дисциплінарної відповідальності , оскільки з моменту вчинення проступку строк давності сплинув, а також у зв'язку зі звільненням іншої посадової особи.
На підтвердження вказаних обставин відповідачем до матеріалів справи надано постанову про проведення виїмки документів, висновок службового розслідуванні, копії яких долучені до матеріалів справи.
Водночас, суд зауважує, що виходячи зі змісту письмового відзиву, відповідачем не заперечується наявність оскаржуваного позивачем рішення про скасування дозволу на імміграцію.
Крім того, суд зазначає, що на момент прийняття рішення про надання дозволу на імміграцію, ГУ ДМС України в Харківській області, як уповноважений державний орган, перевіряв надані позивачем документи та будь-яких порушень законодавства не встановив, у тому числі, не було встановлено і подання недостовірних даних, у зв'язку із чим позивача було документовано посвідкою на постійне проживання.
Отже, в ході розгляду зазначеної справи відповідачем не надано доказів правомірності прийняття рішення про скасування посвідки на постійне проживання громадянина Республіки В'єтнам ОСОБА_1, прийняте ВГІРФО ГУМВС України в Харківській області.
Як встановлено приписами ст. 19 Конституції України відповідач - суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи, що відповідачем не було надано жодних доказів, які спростовують вимоги позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 20.07.2009 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, - підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 20.07.2009 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 08 жовтня 2018 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.