Рішення № 76987637, 04.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2018
Номер справи
1840/2856/18
Номер документу
76987637
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2018 р. справа №1840/2856/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №1840/2856/18

за позовом ОСОБА_1

до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та, уточнивши позовні вимоги, просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо її переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та зобов’язання призначити пенсію за віком з 23.05.2018 відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а також сплатити заборгованість, що виникла з часу призначення пенсії.

В обґрунтування позову зазначила, що вона перебуває на обліку у Сумському об'єднаному управлінні ПФУ Сумської області та отримує пенсію за вислугою років. 23.05.2018 звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком. Проте, листом відповідач повідомив про те, що за її заявою був проведений перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки мало місце призначення іншої пенсії, а не переведення з одного виду пенсії на інший.

Ухвалою суду від 25.07.2018 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому вказує, що фактично 13.09.2006 пенсія позивачу була призначена вперше. В подальшому зміна виду пенсії здійснюється через перехід з одного виду пенсії на інший. Таким чином, вимоги позивачки є неправомірними, а дії управління такими, що відповідають нормам чинного законодавства. Крім того, представник відповідача заявив клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

Ухвалою суду від 23.08.2018 справу призначено до розгляду з викликом сторін.

У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доводи позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.09.2006 перебуває на обліку у Сумському об'єднаному УПФ Сумської області та отримувала пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати.

23.05.2018 ОСОБА_1 звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У заяві додатково зазначила, що за призначенням пенсії за віком звертається вперше (а.с.9)

Листом від 28.06.2018 №14027/04-17 Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило ОСОБА_1 про те, що згідно з її заявою від 23.05.2018 проведений перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком (а.с.10).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі по тексту - Закон №1788-ХІІ) за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV), відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058-IV передбачено право вибору пенсійних виплат особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Статтею 26 Закону №1058-IV визначено умови призначення пенсії за віком і встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок призначення пенсії шляхом переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Тобто показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним.

Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 у справі №21-612а14, а саме: показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.09.2006 перебуває на обліку у Сумському об'єднаному УПФ Сумської області та отримувала пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати.

23.05.2018 ОСОБА_1 звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У заяві додатково зазначила, що за призначенням пенсії за віком звертається вперше (а.с.9).

Тобто має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший.

Із вищезазначеного слідує, що відповідачем було неправомірно відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи що з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до норм цього Закону позивач звернувся вперше.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що відповідачем неправомірно переведено ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, як суб'єкт владних повноважень, не надало суду доказів правомірності дій щодо переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

Що стосується вимоги позивача про сплату заборгованості, яка виникла з часу призначення пенсі, суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.

З огляду фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлені позивачем вимоги про сплату заборгованості, що виникла з часу призначення пенсії є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції №0.0.1091729454.1 від 23.07.2018, позивачем, при зверненні до суду, сплачений судовий збір в сумі 704,80 грн.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області суму судового збору в розмірі 704,80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

Зобов’язати Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (м.Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком з 23.05.2018 відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (м.Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 09.10.2018.

Суддя О.А. Прилипчук