
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2018 року м. Одеса Справа № 815/3181/18
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської міської ради про визнання протиправними дії відповідача щодо призначення ОСОБА_1 соціальної допомоги, як одинокій матері (вдові) на неповнолітніх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 соціальну допомогу, як одинокій матері (вдові) на неповнолітніх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 починаючи з дня звернення, тобто з 11 вересня 2017 року,-
ВСТАНОВИВ:
Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 (далі - позивач), ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, фактично проживає в АДРЕСА_1, має довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб разом зі своїми дітьми: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1. 11 вересня 2017 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення Подільської міської ради (далі - УСЗН м. Подільськ Одеської області) із заявами: про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб її та її неповнолітніх дітей; про відновлення виплати державної допомоги одинокої матері (вдови) на неповнолітніх дітей; про призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В грудні місяці позивачу почали здійснювати соціальні виплати. Щоб розібратись саме за що позивачу нараховують соціальні виплати вона звернулась до УСЗН м. Подільськ Одеської області за роз'ясненням, на що їй відповіли, що в призначенні позивачу соціальної допомоги, як матері одинокій на її двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - відмовлено, в зв'язку з тим, що для формування особистої справи за фактичним місцем проживання необхідно отримати Довідку-атестат про припинення раніш призначеної державної допомоги та довідки про виплачені соціальні допомоги протягом останніх 6-ти місяців. В наступному зібравши заново всі необхідні документи позивач звернулась до УСЗН м. Подільськ Одеської області з запитом щодо роз'яснення порядку нарахування їй соціальної допомоги, як матері одинокій, на що надійшла відповідь про те, що вразі ненадання Довідки-атестата щодо останнього періоду призначення та виплати допомоги призначення даної допомоги неможливе. Позивач зазначає, що є внутрішньо переміщеною особою, з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, на території якої органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, не має можливості отримати Довідку-атестат, яка необхідна для нарахування соціальної допомоги. Та зазначає, що у відповіді УСЗН м. Подільськ Одеської області, де вказано, що 25.09.2017 року управлінням був направлений запит на надання електронної особової справи з Центрального сховища Мінсоцполітики на ім'я позивача, на що управлінням отримана відповідь від 07.11.2017 року про закінчення виплати державної допомоги на дітей одинокої матері ОСОБА_1 - 31.03.2014 року, а не вересень 2017 року. Позивач вважає відмову в призначенні допомоги незаконною та протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з вказаним позовом.
Представник відповідача надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що відповідно до п. 9.1.Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Мінсоцполітики від 19.09.2006 р. №345 (зі змінами), у разі переїзду отримувача соціальної допомоги в іншу місцевість виплата допомоги за старим місцем проживання припиняється. За новим місцем проживання така допомога призначається за наявності відповідних документів. Так, у випадку із Позивачем такими документами має бути електронна справа, отримана від державного підприємства „Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України". Відповідачем 25.09.2017 р. за вих. №2205 був здійснений відповідний запит, на який 08.11.2017 р. було отримано відповідь державного підприємства „Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України" (додаються). Слід зауважити, що дана відповідь містить електронні відомості, які у разі отримання органом соціального захисту автоматично зараховуються до відповідної справи отримувача допомоги в базу даних Мінсоцполітики. Програмне забезпечення Мінсоцполітики, яке використовується всіма органами соціального захисту населення на території України, конкретно у справі Позивача показує, що справа гр. ОСОБА_1 - отримувача допомоги одинокій матері заведена 01.08.2011 p., термін закінчення виплати- 01.02.2022 p., тобто місяць наступний за місяцем досягнення 18-ліття обома дітьми Позивача. Далі відслідковується проведення перерахунків розмірів даного виду допомоги, востаннє такий перерахунок був проведений 01.12.2013 p., тобто у період коли територія АР Крим була підконтрольна українській владі. У період після анексії Криму повноваження органів соціального захисту населення держави Україна на даній території були призупинені і на даний час залишається невідомим чи продовжуються виплати допомоги одинокій матері на непідконтрольній Україні території, враховуючи те, що Позивач залишається офіційно зареєстрованою у м. Севастопіль, статус внутрішньо переміщеної особи нею отриманий вперше у вересні 2017 року в управлінні, а також, з її слів, до моменту переїзду з окупованої території АР Крим вона перебувала на обліку в органі соціального захисту населення за місцем її реєстрації. А у відповідності до чинного законодавства України, відповідно до п.37 Порядку №1751допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання даного виду допомоги за місцем реєстрації, це визнає і сама Позивач. З метою недопущення подвійної виплати державної соціальної допомоги одинокій матері Позивачу неодноразово роз'яснювалось, що вона може особисто (або письмово поштою) звернутись до органу соціального захисту в м. Севастопіль із заявою про зняття її з обліку та видачу (або пересилання) особової справи. Подати офіційний запит особової справи Позивача, Відповідач, як орган соціального захисту населення держави Україна до органу соціального захисту країни-агресора звернутися немає змоги (лист Мінсоцполітики від 16.02.2018 р. № 3161/0/2-18/22 додається).
Ухвалою суду від 06.07.2018 року задоволено клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.
Ухвалою суду від 06.07.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути заяву в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, фактично проживає в АДРЕСА_1.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою разом зі своїми дітьми: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, що підтверджується відповіднми довідками (а.с. 10-13).
Позивач є одинокою матір'ю.
11 вересня 2017 року позивач звернулась до УСЗН м. Подільськ Одеської області із заявами: про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб її та її неповнолітніх дітей; про відновлення виплати державної допомоги одинокої матері (вдови) на неповнолітніх дітей; про призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Позивачу було призначено наступні соціальні допомоги, а саме:
державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї - 5161.06 грн.(за період з 01.03.2018 р. по 01.09.2018 p.);
державну соціальну допомогу одинокій матері - 195.01 грн. щомісячно (на період з 01.03.2018 р. по 31.08.2018 р. на одну дитину ОСОБА_5 2015 р.н.);
щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання - 3442.00 грн. (з 12.03.2018 p.), - 3221.00 грн. (з 12.05.2018 p.), 3000.00 грн. (з 12.07.2018 р.).
В зв'язку з неотриманням соціальної допомоги одинокій матері на двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позивач зверталась з запитами до УСЗН м. Подільськ Одеської області від 23.02.2018 року, від 17.04.2018 року та від 21.05.2018 року.
Відповідями від 19.03.2018 року, від 04.05.2018 року та від 31.05.2018 року УСЗН м. Подільськ Одеської області було відмовлено у виплаті, оскільки не було надано довідку - атестат та довідку про призначенні та виплачені протягом 6-ти місяців соціальні допомоги.
Постановою КМУ від 27 грудня 2001 року №1751 (із змінами) затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок). Відповідно до п. 34 Порядку, допомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 18 років, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до п. 36 Порядку, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Відповідно до п. 37 Порядку, допомога на дітей одиноким матерям призначається органами соціального захисту населення за місцем їх проживання. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органі соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Пунктом 1 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365, визначено механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 4 Порядку зазначено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Відповідно до п.5 Порядку, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
Пунктом 12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо
переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від
08.06.2016 року «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним
особам», за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-
побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього
Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у
призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому
числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на
офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні
виплати.
В матеріалах справи міститься запит Управління СЗН Подільської міської ради від 25.09.2017року №2205 щодо надання запиту на електронну особову справу з Центрального сховища Мінсоцполітики.
Згідно відповіді Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України», від 07.11.2017 року №013-144443/п, що останній перерахунок ОСОБА_1 був проведений 01.12.2013 року.
Крім того в листі Управління СЗН Подільської міської ради зазначено, про закінченні виплати державної допомоги на дітей одинокій матері з 31.03.2014 року.
Відповідно до п. 37 Порядку, допомога на дітей одиноким матерям призначається органами соціального захисту населення за місцем їх проживання. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органі соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Враховуючи вищевикладене суд доходить висновку, що у відповідача наявні дані про неотримання позивачем допомоги як одинокій матері на її неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, на території України, а тому було безпідставно відмовлено у виплаті допомоги, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд враховує, чи прийняті вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст..ст.9, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської міської ради задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Подільської міської ради щодо призначення ОСОБА_1 соціальної допомоги, як одинокій матері (вдові) на неповнолітніх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 03194795, місцезнаходження: 66304, Одеська область, м. Подільськ, вул.. Соборна, 229) призначити та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) соціальну допомогу, як одинокій матері (вдові) на неповнолітніх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 починаючи з дня звернення, тобто з 11 вересня 2017 року
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.А.Іванов
.